10.000 metreden düşüp hayatta kalan Vesna Vulović

Vesna Vulović

Kendisi hariç uçaktaki herkesi öldüren bir uçak bombalamasından kurtulan hostes Vesna Vulovic'in mucizevi hikayesi. Sırbistan'da doğan Vesna Vulovic, İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek için Londra'da okuduktan sonra seyahat etme sevgisini fark etti. Ancak tutkusu 10.000 metreden aşağıya, Çek kırsalına düştüğü ve hayatta kaldığı bir olaya neden olacaktı. Hayatta kalması onu Sovyetler Birliği'nde tanınan bir kahraman haline getirdi.

Bununla birlikte, benzer durumdaki birçok kişi gibi, bir terör saldırısından kurtulan tek kişi olması nedeniyle suçluluk duygusuna kapıldı. İnanılmaz bir dayanıklılık ve şans ikilisi onu Guinness dünya rekorları kitabına sokmuştu: Paraşütsüz en yüksek düşüşten sağ çıkmak.

Hostes adları karışır

Vesna Vulović

Vesna Vulovic bir gün Belgrad'daki evine döndüğünde uçuş görevlisi üniforması içinde Londra'dan dönen arkadaşını gördü ve çok hoş göründüğünü düşündü. Seyahat aşkı ve bunun sunduğu olanaklar göz önüne alındığında uçuş görevlisi olmaya karar verdi.

1971'de Yugoslavya ulusal markası "JAT Airways"e katılma fırsatı yakaladı. Yaşam boyu düşük tansiyonla mücadele ettiğinden tıbbi muayeneyi geçme olasılığı düşüktü ancak önemli miktarda kahve alarak ve hevesini açıkça göstererek işi kaptı.

Sadece 8 aylık hizmetten ve dünyayı dolaştıktan sonra, Stockholm'den Belgrad'a uçan JAT 367 sefer sayılı uçuşa atanacaktı. İkincil bir ekibin parçasıydı ancak bir hata vardı. Vesna adlı başka bir hostesle karıştırılmıştı. Yine de uçağa binmeye karar verdi.

Vesna'nın sonradan anlattığı gibi mürettebat arasındaki ortam gergindi. Herkes ailesi için bir şeyler alma isteğine kapılmıştı. Vesna, "sanki öleceklerini biliyor gibiydiler" dedi. Ayrıca olacakları bekliyormuş gibi pilotun odasından 24 saat çıkmadığını ekledi.

Öğleden sonra 14:30'da gecikmiş McDonnell Douglas DC-9 uçağı yakıt ikmali yapmak ve mürettebat değiştirmek için Kopenhag Havalimanı'na indi. Yolcuların uçaktan ayrılmalarına ve havaalanında alışveriş yapmalarına, ardından yolculuklarına devam etmek için uçağa binmelerine izin verildi ancak bir kişinin hiç ayrılmadığı bildirildi.

Büyük düşüş

Jat Airways DC-9.

367 sefer sayılı uçuş Kopenhag'dan 15:15'te havalandı ve 45 dakika sonra 16:01'de bagajda bir bomba patladı. Uçak anında parçalara ayrıldı ve pilotların yapabileceği hiçbir şey yoktu.

Bomba, kabinin anında basınçsız hale gelmesine neden oldu. Mürettebat uçaktan fırladı. Şans eseri Vesna üzerine gelen bir yemek arabası nedeniyle gövdenin arka tarafına sabitlenmişti. Uçağın gövdesi yere doğru düşmeye başladı. Çekoslovakya'nın Srbska-Kamenice köyü üzerinde parçalanan uçağın gövdesinin düşerken ağaçlara ve karlara çarpması çarpışma hızını biraz hafifletmişti.

Düşen uçağı gören Bruno Honke adlı bir köylü şans eseri uçağı ve Vesna'yı buldu. Kurtulan biri olmasını beklemiyordu ancak kanlar içinde bir hostes gördü ve hala nefes alıyordu. Yine ne şans ki kendisi II. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda sağlık görevlisiydi ve yetkililer onu hastaneye götürene kadar hostesi hayatta tuttu.

Nasıl hayatta kaldı?

Vesna Vulovic hastaneye vardığında kafatasını kırmış, kafatasında kanama olmuş, birkaç kaburgası kırılmış, pelvisi, iki bacağı, üç omuru kırılmış ve biri tamamen ezilmişti. Hayatta kalması mucizeydi ve doktorlar bunun düşük tansiyon öyküsü nedeniyle olduğunu düşündü. Kabin basıncı düştüğünde bayılmış olması kalp atımını yavaşlatmış ve çarpma sırasındaki g-kuvveti nedeniyle patlamasını önlemişti.

2008'de bir röportajda kimse bu kadar uzun yaşamamı beklemiyordu dedi çünkü doktorlar bilincinin açık olmasına bile şaşırmıştı. 10.000 metreden düştükten sadece 10 ay sonra yeniden yürüdü. Birkaç ameliyat geçirdikten ve 16 aydan fazla iyileşme süresinden sonra kalıcı olarak bükülmüş omurgası dışında hayattaydı.

Kazadan bir gün sonra bir Hırvat milliyetçisi bir İsveç gazetesini aradı ve uçağı kendisinin düşürdüğünü iddia etti. Ne yazık ki, hiçbir tutuklama yapılamadı, ancak Çekoslovak sivil havacılık otoritesi evrak çantasında getirilmiş bomba teorisini destekledi.

Hırvat milliyetçiler, Yugoslav askeri ve sivil personeline karşı 128'den fazla terör saldırısı gerçekleştirmişti. Saldırının arkasındaki kişinin işi bitirmeye çalışmaması için Vesna'nın hastane odası polis tarafından sürekli gözetim altında tutuldu.

Yeniden uçmak istedi

Vesna'nın yaşadığı bu olay onu uçmaktan korkutmadı ve 1972'de uçuş görevlisi görevine devam etmek istediğini söyledi. Bu noktada Sovyetler Birliği içinde ünlü olmuş ve hatta düştüğü Srbska Kamenice'nin fahri vatandaşı bile yapılmıştı. Şöhreti nedeniyle havayolu onu tekrar uçağa bindirmenin yolcuları korkutacağını açıkladı. Bunun yerine ticaret sözleşmelerini müzakere ettiği bir masa başı işi verildi.

Hayatının son yıllarını Belgrad'da köhne bir apartman dairesinde aylık 300 Euro emekli maaşıyla geçirdi. Hayatının son yıllarında kazadan tek sağ kurtulan olduğu için duyduğu büyük suçluluğu ifade etti.

Zayıflayan ruh sağlığıyla başa çıkmanın bir yolu olarak dindar Ortodoks Hıristiyan oldu ancak hayatta kalma suçluluğuna dair terapi tekliflerini reddetti.

Aralık 2016'da arkadaşları telefonlara cevap vermeyi bırakan Vesna'dan çok endişelendiler. 23 Aralık'ta çilingirler Vesna Vulovic'in evinin kapısını açtı ancak cesedini buldu. Ölüm nedeni bilinmiyor ve arkadaşları ölümüne kadar geçen yıllarda kalp rahatsızlığıyla mücadele ettiğini belirtmiştir.

Vesna Vulovic 1972'deki 10.000 metrelik düşüşünden bu yana kırılmayan bir rekor olan "Paraşütsüz en yüksek düşüşten kurtulma" Guinness rekorunu uzun bir süre koruyacak.