180.000 Arı Notre Dame Yangınında Sağ Kalmayı Başardı

Yazar Burcu Kara
180.000 arı Notre Dame yangınından sağ çıkmayı başardı

Notre Dame arıcısı, Notre Dame çatısında yaşayan yaklaşık 180.000 arının ikonik katedralin antik ahşap çatısına zarar veren yangından sağ kurtulduğunu açıkladı. Arılar, Paris yönetiminin arıları koruma politikasının parçası olarak 2013'ten bu yana Notre Dame'ın çatısındaki üç kovanda yaşıyorlardı. Yangın arıları perişan hale getirdi ancak kraliçelerini koruma çabaları başarılı oldu ve 180.000'i hayatta kaldı.

Notre Dame yangını ve arılar

Notre Dame arıcısı Nicolas Geant Cuma günü The Associated Press'e yaptığı açıklamada "Bu büyük bir gün. Çok rahatladım Üç kovanın yanmadığını gösteren uydu fotoğrafları gördüm " dedi. "CO2 (duman) onları öldürmek yerine sarhoş ediyor, uyutuyor."

Üç arı kovanı, kutsal odanın (sacristy) üstündeki çatının birinci katında bulunuyordu. Kovanlar gül penceresinin hemen altına yerleştirilmişti. Her bir kovan 60.000 arı barındırıyordu.

Arıcı Geant, CNN ile konuşmasında yangının kovanlara dokunmadığını; çünkü kovanların yangının başladığı ana çatıdan yaklaşık 30 metre aşağıda olduklarını söyledi. Kovanların neredeyse güvende olduğundan emin olunmasına rağmen, ürün katedralin arıcısı Geant bölgeyi incelemek için sabırsızlandığını söyledi.

Associated Press ile yaptığı röportajda Geant, arıların ciğerleri bulunmadığını ve duman solumalarının onları öldürmediğini belirtti. Ancak aşırı sıcaktan ölebileceklerini belirtti. Avrupalı ​​arılar ayrıca tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarında kovanlarını terk etmiyorlar. Kendilerini tıka basa balla dolduruyorlar ve kraliçelerini korumak için harekete geçiyorlar.

Bununla birlikte, kovanları koruyan balmumu erimiş olsaydı arılar çoktan yok olmuş olacaktı. Arıların dünyamızdaki doğal dengenin kilit taşlarından biridir. Paris yönetimi bu nedenle uzun yıllardır arıların korunması için çok özel çabalar gösteriyor. 180.000 arının katedralde barındırılmasının nedenlerinden biri de bu.