Kategoriler
Teknoloji

Apple'dan ayrılan Jony Ive kendi şirketini kuruyor

On yıllardır Apple kullanıcılarının hayran olduğu ikonik ürün tasarımlarına imza atan ve ilginç “aluminyum” telaffuzu ile tanınan Sir Jonathan Paul “Jony” Ive – bugün, 27 yıl sonra Apple'dan ayrıldığını açıkladı. iPhone, iPod ve çeşitli Mac modelleri dahil olmak üzere Ive, en popüler Apple cihazların birçoğunu tasarlayan ekibin lideriydi. Jony Ive 2019 sonunda şirketten ayrılmaya başlayacak ve önümüzdeki yıl LoveFrom adında yeni bir projeyi hayata geçirecek.

Jony Ive'ın 'LoveFrom' adını seçme sebebi

Jony Ive yeni LoveFrom şirketinin adını Apple'ın kurucusu Steve Jobs'tan ilham alarak seçtiğini söylüyor. Steve Jobs çalışan toplantılarında her zaman her şeyin sevgi ve özenle yapılması gerektiğini ve böyle yapıldığında insanlara şükran gösterildiğini vurgularmış.

İLGİLİ:  İkinci nesil iPhone SE, mart ayında 399 dolar fiyat etiketiyle duyurulacak

Apple, bu yeni ayrılma kararlı ile ilgili yayımladığı basın açıklamasında Ive'ın yeni şirketinin müşterisi olarak kalacağını belirtti.

Jony Ive
Jonathan Ive, Apple yöneticileri ile birlikte.

Apple açıklamasında Jony'nin tasarım dünyasında tekil bir figür olduğunu ve Apple'ın yeniden doğuşunda önemli bir yeri sahip olduğunu vurguladı. Jony Ive'ın 1998'te tasarladığı iMac "çığır açıcı" kabul edilmiş ve ardından gelen iPhone tasarım dünyasında tüm zamanların en büyük etkilerinden birini yaratmıştı. 2017 yılında açılan Apple Park ilk kez Steve Jobs tarafından ortaya atılmıştı ve Jony Ive tüm enerjisini bu yapının tasarımının tamamlanmasına harcadı.

İLGİLİ:  Yeni iPhone'lar abonelik modeliyle satılmaya başlanacak

Açıklamaya göre Apple ileride Jony'nin yeteneklerinden faydalanmak üzere özel projelerde birlikte çalışmaya devam edecek. Jony'nin kurmuş olduğu büyük tasarım ekibi hala Apple'da ve şirket bu ekibe sahip olduğu için çok şanslı.

Ive konuyla ilgili olarak, artık bir Apple çalışanı olmasa bile uzun yıllar daha Apple ile yakın ilişki içerisinde kalacağını belirtti. Ayrılmanın nedeni sorulduğunda Ive, bu değişikliği yapmak için en doğal ve yumuşak zamanın geldiğini söyledi.

Jony Ive'ın yerini kim alacak?

1992'de tam zamanlı çalışan olarak şirkete katılan Endüstriyel Tasarım Başkanı Evans Hankey ve İnsan Arayüz Tasarımı Başkanı Alan Dye bu ayrılıktan boşalan alanı dolduracak.

Jony Ive Baş Tasarım Şefi olmadan önce adını ilk kez Londra merkezli tasarım firması Tangerine için PowerBook tasarlayarak duyurdu. Kendisi son yıllarda, gittikçe artan bir şekilde Apple'ın en belirgin yüzlerinden biri haline geldi ve şirketin tasarım videolarında düzenli olarak bulunmaya başladı.

İLGİLİ:  Apple'dan Pixar animasyonlarını andıran yılbaşı reklam filmi

Şirketten neden ayrıldı?

Herhangi doğrudan bir bilgi olmadan bunun net cevabını vermek kolay değil. Ancak Apple, Steve Jobs'ın ölümünden sonra asla eski popülaritesini ve yeniliği kovalama anlayışını sürdüremedi. Bu nedenle ayrılık kararını almasında Apple'ın değişen tasarım vizyonunun etkisi olabilir. Zira şirketten ayrılır ayrılmaz hızlıca kendi tasarım şirketini (FromLove) kurmak istiyor.

Apple'dan ayrılan Jonathan Ive kendi şirketini kuruyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.