Kategoriler
Ekonomi

Dünyanın en değerli şirketleri 2019 listesi açıklandı

Dünyanın en değerli şirketleri 2019 listesi raporuna bakılırsa Amazon, bu yıl Google’ı ve Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli markası oldu. Geçen yıl Google, Apple ve Amazon'u geride bırakmış ve en üst sırada yer almıştı. WPP ve Kantar tarafından yayımlanan 2019 BrandZ Top 100 En Değerli Global Markalar sıralaması, Amazon'u zirveye taşıdı. Rapora göre markanın akıllı satın alımları yeni gelir akışlarına yol açtı ve çeşitli yeni ürün ve hizmet ekosistemleri sunması rakiplerinin önünde kalabilmesini sağladı. E-ticaret devinin marka değeri artışı son bir yılda giderek hızlanmıştı.

İLGİLİ:  ABD, Huawei'in ticaret lisansını uzatma kararı aldı

2019'da dünyanın en değerli şirketleri arasında Alibaba dikkat çekiyor

dünyanın en değerli şirketleri
Çinli şirketler ABD yaptırımlarına rağmen ayakta duruyor

Amazon’un olağanüstü marka değeri artışı, markaların artık tek bir kategoriye ve bölgeye özgü kalmadıklarını gösteriyor. Teknolojideki bu akıcılık Amazon, Google ve Alibaba gibi markaların farklı tüketici temas noktalarına hizmet verebilmesini sağlıyor. Bu markalar artık dünyanın her yerinde bulanan kullanıcılara erişebiliyorlar.

en değerli markalar en değerli şirketler
En değerli şirketler arasında Tencent en büyük düşüş yaşayanlardan

Diğer dikkat çeken markalar arasında Samsung 38., Verizon 11., YouTube 39., Instagram 44., Adobe 45., Huawei 47., Vodafone 49., LinkedIn 58., Xiaomi 74. ve Intel 36. sırada.

Yıkıcı ekosistem modelleri gelişiyor

Tüketici deneyimi ve uzmanlıklarına odaklanan bu markalar, şu anda ticari hizmetler sektöründeki yeni büyüme fırsatlarından faydalanmaktalar. Rapora göre yıkıcı ekosistem modelleri, tüketici teknolojisi gibi ürün markalarının insanların hayatlarındaki her noktaya nüfus ettiği kategorilerde, özellikle Asya ülkelerinde daha hızlı gelişiyor.

Bu yılın ilk 100 markasının değeri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Buna göre 15 Çinli, 3 Hintli ve 1 Endonezyalı şirket en değerli 100 şirket sıralamasında üst sıralarda yer aldı. Asya bölgesinden listeye giren 23 şirket var.

İLGİLİ:  ABD-Çin ticaret savaşı Amazon yangınlarını körüklüyor

Instagram, bu yılın en hızlı yükselen markası oldu.

İlk defa Alibaba Tencent'i devraldı ve en değerli Çin markası oldu. Kendisi iki sıra yükselerek 7. sıraya yerleşti. Tencent ise üç sıra düşerek 8. sıraya indi. En hızlı büyüyen marka olan Instagram ise 47 sıra yükselerek 44. sıraya tırmanmış oldu.

ABD – Çin ticaret savaşının çevrelediği ekonomik belirsizliklere rağmen, BrandZ Top 100 Global sıralamasındaki toplam değer geçtiğimiz yıla göre 328 milyar dolar arttı ve yaklaşık 4,7 trilyon dolara ulaştı. Bu değer toplamda İspanya, Kore ve Rusya’nın birleşik GSYİH’sına eşittir.

Bu değerin çoğu, şu anda 1 trilyon doları geçen tüketici teknolojisinden geliyor.

Raporda, lüks kategorisinin +%29 ile en hızlı büyüyen kategori olduğu ve ardından +%25 ile perakende geldiği belirtiliyor. Gen Y ve Gen Z tüketicilerinin dijital kanallara kaydırılmasının bunda etkisi büyük.

İLGİLİ:  Facebook'un Geçmişi Temizle aracı aslında hiçbir şeyi silmiyor

Dünyanın en değerli şirketleri 2019 listesi açıklandı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/ekonomi/

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.