Kategoriler
Çevre

NASA Dünya'nın en değerli kaynağının peşinde: Su

Su, Dünya'daki karmaşık bir sorun: Bazı yerler çok az, bazıları çok fazla suya sahip. Bu nedenle NASA ve uluslararası ortakları, suya bağlı olan milyarlarca insanın erişimini iyileştirme umuduyla Dünya'daki tatlı su akışını izlemeye başladı. Uydular, suların çevrimi boyunca nasıl hareket ettiğini incelemede kullanılıyor. Sular bazen tropik bölgelerdeki ılık okyanuslarda buharlaşır, bulutlara doğru yoğunlaşır ve daha sonra kar veya yağmur ile yere düşerler. Su bir nehirde veya gölde kalabilir – veya donabilir, buz veya karla kaplı olabilir. Atmosferde buharlaşabilir, toprağı nemlendirebilir ya da bir akiferi doldurabilir. Dünyada su sorunu baş göstermek üzere ve NASA bunu çözmek istiyor.

NASA uydularıyla yer altında gizlenmiş suları arıyor

nasa tatlı su yeraltı suyu uçak gözlem
Ajans bunun için uydularını, uçaklarını ve diğer gözlemcilerini kullanıyor.

Washington’ın NASA merkezindeki karasal hidroloji programı yöneticisi Jared Entin'e göre temiz su, hem açık hem de görülmeyen şekillerle insanlar için kritik öneme sahip. Bunlar arasında sıcaklıkları Dünya'nın iklim sistemi boyunca hareket ettirmek var. NASA şu anda uydularıyla hem yerel suların yönetimi için gereken ayrıntıları tespit etmede hem de değişen iklimi anlamak için gereken küresel görüntüleri sunmada büyük ilerlemeler kaydediyor.

İLGİLİ:  Drone helikopter Saturn'ün Titan'ında yaşam arayacak

NASA, farklı toplulukların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış birçok su yönetimi uygulamasını yönetiyor. NASA'nın Batı Su Uygulamaları Ofisi, kuraklığın tarım ve su kaynaklarını nasıl etkilediğini izlemek için batı ABD'de çok sayıda kurum ile çalışıyor.

Ajans uluslararası SERVIR programı aracılığıyla uydu verileri, bilgi işlem araçları ve eğitim sağlamak için ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ile birleşti. Program şu anda Afrikalı ortakların daha iyi sel tahminleri üretmelerine yardımcı olmak ve de Himalayalar'da iklimin kar yağışını nasıl etkilediğini anlamak için kullanılıyor.

Donmuş ya da sıvı hepsi önemli

Donmuş su, sıvı su kadar önemli. Bu nedenle NASA programları arasında karı izlemek de var. NASA'nın Havadan Kar Gözlemevi ve Kaliforniya'daki Su Kaynakları Bölümü, uçaklara özel ölçüm cihazları yerleştirmek için birlikte çalışıyor. Bu cihazlar, Amerika Birleşik Devletleri'nin havzalarında kar olarak depolanan su miktarını izliyor. Bu izleme, bilim adamlarının bahar erimesinin zamanlaması hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oluyor.

İLGİLİ:  İnsanın kökenleri: 8 milyon yıl önceden milattan önce 3000'e

Bir başka kar uygulaması da Colorado Rocky Dağları'ndaki karlı alan ölçümlerini, uçak ve uyduların uzaktan yaptığı ölçümlerle birleştiren SnowEx. İki ölçümleri değerlendiren NASA uzmanları, çok sayıda noktadan veri toplama ihtiyacını azaltacak daha kapsamlı kar ölçüm uyduları tasarlama peşinde.

Havadaki su da ölçülüyor

NASA ayrıca havadaki miktarın yoğunluğu da ölçülüyor. Bu sayede Dünya'daki yağış miktarları için saatlik ölçümler sağlanıyor. Ajans bunu küresel bir işbirliği ile yapıyor. Bu veriler tatlı suyun dünya çapında nasıl hareket ettiğini gösteriyor. Bu istatistik bazen bilim insanlarının toprak nemi hakkında bilgi almasının tek yolu oluyor. Dünya sularının sadece %2.5-2.75 kadarı tatlı su. Ancak bunun yalnızca %0.01'i göllerde, nehirlerde ya da bataklıklarda bulunuyor. Gerisi donmuş durumda, yer altında ya da toprakta saklı.

İLGİLİ:  Açık fikirli olmak ne demektir? Nasıl açık fikirli olunur?

NASA yeraltındaki gizli suları arıyor

NASA uydularıyla Dünya'nın yerçekimi alanını izliyor ve bu sayede yeraltında gizlenmiş olan suları tespit ediyor. Dünya'nın en büyük 37 akiferinin üçte biri, özellikle Kaliforniya Merkez Vadisi, kuzeybatı Hindistan ve Pakistan'daki İndus Havzası ve Suudi Arabistan'daki Arap Koyun Suyu Sistemi'nde bulunuyor. NASA'ya göre bu alanlar insan tarımı ve diğer "su ihtiyaçları" nedeniyle stres altında. Ne kadar tatlı suyun yeraltında gizlendiğinin daha doğru şekilde ölçülmesi, bu kaynakları yönetecek kişilerin tahsis işlemini daha etkili şekilde yapmasını sağlayacak.

NASA Dünya'nın en değerli kaynağının peşinde yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.