Kategoriler
Teknoloji

Raspberry Pi 4: Dünyanın en performanslı mini bilgisayarı

Artık karşımızda yepyeni bir Raspberry Pi modeli var. "Raspberry Pi 4" olarak adlandırılan mini bilgisayar tam 4 GB RAM ve çift 4K ekran destekliyor. Bu dünyanın en performans mini bilgisayarının fiyatı ise yalnızca 35 dolardan başlıyor. Etkileyici bir güç cazip bir fiyata sunuluyor. Pi 4 Model B eksiksiz bir masaüstü bilgisayar.

Raspberry Pi 4: USB 3.0, 4 GB RAM ve 4K görüntüleme

Kart üç kat performanslı Cortex-A72 işlemcisiyle geliyor.

İster belge düzenliyor ister web'de birçok sekme arasında geziniyor olun, e-tablolar ya da sunumlar olsun yeni Raspberry Pi 4 bu yüklerin üstesinden kolaylıkla gelebiliyor. Küçük bilgisayar tüm bunları yaparken kompakt olmayı ve çok az enerji harcamayı başarıyor. Güç verimliliğin yanı sıra genel fiyatlandırma da oldukça cazip.

İLGİLİ:  Retro oyun konsolu TurboGrafx-16 Mini ile atari zamanlarına dönün

Özellikler

Performanslı mini bilgisayarın özellikleri arasında önceki versiyondan 3 kat yüksek hız sunan dört çekirdekli Cortex-A72 var. Bu 64-bit işlemci 1.5GHz hızında çalışıyor. 4 GB'a kadar LPDDR4 RAM desteği, VideoCore VI grafikler, OpenGL ES 3.x, iki USB 3.0, iki USB 2.0 portu, USB-C girişi, çift bant 802.11ac kablosuz desteği, Bluetooth 5, çift 4K monitör (microHDMI ile), Gigabit Ethernet ve HEVC videoları için 4Kp60 donanım kod çözme var.

Temel donanımcı yaklaşımıyla; cihazda "yok yok".

Fiyat

Pi 4'ün 35 dolarlık versiyonu 1 GB RAM ile geliyor ve RAM hafızasını ikiye katlamak ek 10 dolara mâl oluyor. Böylece yeni kartın maksimum sürümü için 55 dolara kadar çıkabiliyorsunuz.

İLGİLİ:  Chipset nedir? SoC (System-on-chip), CPU ve yonga seti farkı

Aksesuarlar

Yeni Raspberry Pi 4 yuvaların yeni konumuyla uyumlu bir taşıma kasasıyla geliyor ve 15W'a kadar güç sağlayan yeni bir USB-C güç kaynağı da aksesuarlar arasında. Bunların her ikisi de asıl kartın üzerine 5 dolar eklenmesini gerektiriyor.

120 dolara satılan bir masaüstü seti ayrıca resmi bir fare ve klavye, bir çift HDMI kablosu, güncellenmiş Başlangıç ​​Kılavuzu ve önceden yüklenmiş bir 32 GB microSD kart ile gelmekte. MicroSD kartlar işin içine dahil olduğundan, yeni kartta aynı zamanda yepyeni bir yazılım sürümü de var.

Geliştiriciler Raspberry Pi 4 için Debian 10 Buster sürümüne dayanan ve radikal bir şekilde elden geçirilmiş olan bir işletim sistemi hazırladılar. Yeni OS, kapsamlı bir şekilde modernize edilmiş bir kullanıcı arayüzü ve Chromium 74 web tarayıcısı da dahil olmak üzere güncellenmiş uygulamaların yanı sıra, sahne arkasında sayısız teknik iyileştirme getiriyor.

İLGİLİ:  Apple kendi ARM çipini üreterek Intel'den kurtuluyor

Son olarak, önceki Rasperberry projelerini temel alan tüm donanımlar yeni donanımla uyumlu durumda. Bu nedenle küçük bilgisayarın yeni sürümüne geçiş yapmak için neredeyse hiçbir engel bulunmuyor.

Yeni Raspberry Pi 4'ü halihazırda bu bağlantıdan sipariş edebilirsiniz.

Raspberry Pi 4: Dünyanın en performanslı mini bilgisayarı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.