Kategoriler
Ekonomi

Nissan binlerce işçiyle yollarını ayırıyor: Net karlarda %95'lik düşüş

Reklam

Elemanlarının büyük bir kısmını işten çıkarmaktan hoşlanan sadece oyun endüstrisi değil – otomobil endüstrisi de bu ticari uygulamayı benimsemeye başladı. Bugün Nissan tarafından açıklandığı gibi, otomobil üreticisi önümüzdeki üç yıl boyunca toplam iş gücünden 12500 gibi büyük bir kısmıyla yolları ayıracak.

Büyük miktarda işçi kaybı yaşanacak olmasına rağmen, Nissan'ın neden bu kararı verdiğini görmek zor değil. Nissan'ın en son mali raporunda şirket, "faaliyet geliri" nin yüzde 98 oranında şaşırtıcı bir şekilde düştüğünü ve toplam net gelirinin de yüzde 95 oranında düştüğünü söylüyor.

İLGİLİ:  Anahtarsız girişli arabalar nasıl saniyeler içerisinde çalınıyor?

Bu Nissan'ın bilançosu için büyük bir darbe demek ve şirketin bu durumdan refaha ulaşması da oldukça zor olacak. Ancak Nissan İcra Kurulu Başkanı Hiroto Saikawa bunun mümkün olduğuna inanıyor.

Satışların hızının düşük olacağını biliyorduk, ancak beklentilerimizin de biraz altında olduğunu itiraf etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi. “Ancak ikinci ve üçüncü çeyrekte beklenti seviyelerimizi tamamen artırabileceğimize inanıyorum” dedi. Saikawa'nın bu planları takip edip edemeyeceği henüz belli değil.

Daha somut rakamlarda, Nissan'ın 2019 yılının ilk çeyreğindeki net geliri sadece yaklaşık 6,4 milyar yen idi. Buna karşılık, 2018 yılının aynı döneminde net gelirleri yaklaşık 115,8 milyar yen idi.

Reklam

Nissan'ın bu yılki azalan karının en önemli nedeni döviz kuru dalgalanmaları, "yasal düzenleme standartlarına uygun yatırımlar" ve yüksek hammadde maliyetleri oldu. Önümüzdeki yıllarda binlerce çalışanı işten çıkararak olan Nissan, üretimini "düzene sokmayı" ve fırtınayı dindirirken maliyetleri düşürmeyi umuyor.

İLGİLİ:  Ford sürücüsüz arabaları gerçekte ne kadar başarılı?

Nissan net gelirdeki %95 düşüşün ardından 12500 çalışanı işten çıkaracak yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için bu kategoriyi takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/ekonomi/

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.