Kategoriler
Teknoloji

Tesla, araçlarına Netflix ve YouTube desteği ekleyecek

Tesla otomobiller dev ekranlarla geliyor ve bu ekranlarda birçok farklı işlevi yerine getirmek mümkün. Tipik işlemlerin yanı sıra video oyunları oynamak gibi sıra dışı şeyler bile var. Birçokları için rüya özelliklerden biri de araç şarj olurken ya da yolcu beklenirken dizi, film veya video izlemekti. Görünüşe bakılırsa bu "rüya" şimdi YouTube ve Netflix desteği ile gerçek oluyor.

Tesla, araçlarına Netflix ve YouTube desteği ekleyecek

CEO Elon Musk bu haberi Twitter üzerinden bir gönderi ile verdi. Musk tweet'inde Tesla otomobillerin "yakında" YouTube ve Netflix videolarını desteklemeye başlayacağını duyurdu. Videoların ya da film ve dizilerin yalnızca araç durduğunda izlenebilir olması planlanıyor. İşlevsel detaylara değinilmemiş ancak deneyimin genel anlamda "etkileyici, sinematik hissi" vereceği belirtiliyor.

İLGİLİ:  Jack Black YouTube oyun kanalı açtı

Sıradan araçlarda video ve filmlerin otomobil hareket halindeyken oynatılması beklenemez. Ancak Tesla gibi kendi kendine yol alabilen otonom seçeneklerde durum daha esnek görünüyor. Sürücü halihazırda yola hakim olmak zorunda olmadığından belki bu esnada ekrandaki Netflix dizisinin ya da YouTube videosunun keyfini çıkarmak isteyebilir. Bunun gerçekleşmesi için Tesla'nın önce ülkelerdeki düzenleyicilerden onay alması gerekecek.

Tüm modeller yatay ekrana sahip değil

Otonom araçlar henüz çok kısıtlı legal haklara sahip olduğundan bunun gerçekleşme olasılığı şimdilik düşük görünüyor. Ancak şimdi olmasa bile gelecekte bir gün elektrikli aracınızda giderken favori dizinizi izleyebileceğinize şüphe yok.

İLGİLİ:  Elon Musk kötü mü yoksa bir kahraman mı?

İronik olan bir şey ise bu özellik Model 3 ve Model Y gibi giriş seviye modellere sahip kullanıcıları daha çok mutlu edebilir. Zira Model S ve Model X'in ekranları teknik olarak daha büyük olsalar da, yatay yerine dikey yerleşime sahipler. Video ve diziler geniş ekrana göre ayarlandığından bu pek tatmin edici bir deneyim yaşatmayabilir. Yatay ekranlı diğer Tesla'larda böyle bir problem bulunmuyor.

Tesla araçlarına Netflix ve YouTube desteği ekleyecek yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.