Kategoriler
Ekonomi

ABD-Çin ticaret savaşı Amazon yangınlarını körüklüyor

ABD-Çin ticaret savaşı ile Brezilya'nın Amazon yağmur ormanlarının yanması arasında ilişki kurmak başta zor görünüyor. Ancak yayımlanan ekonomik raporlar bu savaşın, yangınların önemli körükleyicilerinden biri olduğunu gösteriyor. Çin'in ABD'ye karşı yaptığı ilk ticaret hamlesi ülkeden her yıl alınan 30-40 milyon metrik ton soya fasulyesini durdurmaktı. Bu durum Çin hükumetinin alımları Brezilya'ya yönlendirmesine neden oldu.

Ticaret savaşı Amazon ormanlarının tahribatını artırdı

Çinlilerin Brezilyalılardan ithal ettiği soyanın miktarı 1 yıl içerisinde 71 milyon tona ulaştı. Bu oran ülkenin yalnızca 2014 yılında tüm dünyadan ithal ettiği miktara eşit. Bu yatırımlar Brezilya'nın tarım sektöründe bir tür 'patlama' yaratmış durumda. Çiftçiler daha çok ekin ekmek için daha fazla toprağa sahip olmak istiyor. Nutrien Ltd. ve Mosaic Co. gibi tarım sektörünün büyük oyuncuları ticaret savaşından doğan sapma nedeniyle ilgilerini Güney Amerika'ya çevirdiler.

İLGİLİ:  Black Power hareketi nedir?
Ekonomik gerilimler insanı tahribatı artırıyor

Brezilya'da soya fasulyeleri büyük oranda Cerrado bölgesinde yetiştiriliyor. Geniş savanlardan oluşan bölgenin önemi son yıllarda katlanarak arttı. Çiftçiler daha fazla soya fasulyesi ekmek için hayvanların otlatıldığı alanları kontrol altına alıyorlar. Topraklarını kaybeden hayvancılar çözümü Amazon yağmur ormanlarında arıyor. Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro Amazon ile ilgili çevresel endişeleri şimdiye dek küçümseyici yaklaşımlarla ele aldı. Başkan kendisine "Kaptan Testere" lakabıyla sesleniyor.

Çin'in soya fasulyesi ithalatı Brezilya'yı hırslandırıyor

Avrupa Birliği geçtiğimiz haziran ayında Güney Amerika Mercosur ülkeleri (Brezilya, Arjantin, Paraguay, Uruguay) ile planlanan ticaret anlaşmasını karara bağladı. Ancak Bolsonaro'nun duyarsız yaklaşımları anlaşmanın onaylanmasını geciktiriyor. Ülkenin tarım sektörü Bolsonaro hükumeti üzerinde baskı uygulayarak ormansızlaştırmaları durdurmasını istiyor. Zira başkanın çatışmacı tutumları AB-Mercosur anlaşmasını tehlikeye atmış durumda ve ihracata zarar veriyor.

İLGİLİ:  Dünya tarihi /1690–1696/ İngiltere Bankası kuruluyor, 1692 Jamaika depremi, 1693 Etna Dağı patlaması

Diğer taraftan Çin soya ihracatında Brezilya'ya muhtaç durumda. Beijing uzun zamandır gıda güvenliği sorunları yaşıyor. Hükumet, gıda alımlarının sürmesi için Brezilya gibi üreticilere ihtiyaç duyuyor. Ticaret savaşının Brezilya'yı en iyi seçenek haline getirmesi değerli ormanların tahribatını hızlandırdı.

ABD-Çin ticaret savaşı Amazon yangınlarını körüklüyor yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için bu kategoriyi takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/ekonomi/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.