Kategoriler
Ekonomi

Bankalar borç para alanlara ödeme yapıyor, küresel ekonomi risk altında

Reklam

Dünyanın birçok yerinde bankalar borç para alan vatandaşları için negatif faiz sistemini uygulamaya koymaya başladı. Bunlardan en yenileri arasında olan Danimarkalı Jyske Bank 10 senelik mortgage'lar için yüzde -0,5 faiz uyguluyor. Bu da Danimarkalıların on senenin sonunda normalde borç aldıkları miktardan daha az bir miktarı geri ödeyecekleri anlamına geliyor. Ekonomistlere göre negatif faiz yaklaşan küresel ekonomik krizin bir işareti.

Bankalar borç para alanlara ödeme yapıyor

Bu sıra dışı durum ev sahibi olmak isteyen Danimarkalılar için sevindirici olabilir ancak ekonomistlere göre küresel ekonomi için alarm anlamına geliyor. Avrupa'daki birçok büyük hükumet ve 1000'den fazla şirket şu anda küresel finansal piyasalardan negatif faizli borç para alabiliyor. Danimarkalı Jyske Bank bunlardan sadece biri.

İLGİLİ:  Amerikan halkına büyük korku vermiş tarihi olaylar
Bankalar borç para alanlara ödeme yapıyor, küresel ekonomi risk altında
Almanya, Fransa ve Danimarka gibi ekonomilerin sıfır faiz uygulamasına geçmesi endişe uyandırıyor

Devlet veya şirket tahvilleri olarak verilen negatif faizli borçların miktarı aralık ayından bu yana iki kat arttı ve toplamda 15 trilyon dolara ulaştı. Yatırım bankaları geleceğe dair fazlasıyla kararsız hissettiklerinden paralarını riskli müşterilerde kaybetmek yerine geri ödeme ihtimali yüksek müşterilere vererek daha azını geri almayı yeğliyor.

Ekonomistlere göre bu durum kullanılamayan sermaye problemine işaret etmekte. Ekonomik büyüme dünya genelinde yavaşlamakta. Bu yavaşlama kısmen ABD Başkanı Trump'ın körüklediği ticaret savaşından kaynaklanıyor. Ekonomik verilere göre üretim dünya genelinde hız kaybediyor ve tahviller için ödenen faiz miktarları yalnızca ciddi ekonomik stresin yaşandığı zamanlarda böylesine çöküşe geçti; Büyük Buhran ve ondan iki yıl sonra Avrupa'yı vuran kriz.

İLGİLİ:  2019-2021 dünya ekonomik krizinin nedenleri nedir?

Bugün Almanya ile Fransa'nın içinde olduğu yedi büyük Avrupalı hükumeti ve Japonya negatif faizli tahviller satıyor. Nestle ve Sanofi gibi dev şirketler de aynısını yapmaya başladı. Negatif faiz trendi henüz ABD'de görülmeye başlanmadı ancak oranlar son zamanlarda düşüşe geçmiş durumda. İki büyük analiz şirketi olan JPMorgan Chase ve Pacific Investment birkaç gün önce yaptıkları duyuruda ABD'nin ekonomik durgunluk dönemine girmesi halinde hazine bonosu getirilerinin sıfır ya da altına inebileceğini söylediler.

Reklam

Deutsche Bank'den başka bir açıklamaya göre Almanya'daki bonoların yüzde 43'ü bugün negatif faizle işlem görüyor ve yalnızca geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 23'tü. Almanya'da 30 sene süreli bono geliri bu ayın başlarında tarihte ilk kez sıfırın altına indi.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.