Kategoriler
Bilim

Cam şişeden üretilen pil yüksek kapasite ve hızlı şarj sunuyor

Araştırmacılar cam şişeden elektrik araba veya telefon bataryası üretmeyi başardı. Yalnızca ABD'de her hafta atılan cam şişelerden 400 metre yükseliğinde bir bina inşa edilebiliyor. Camın toprağa karışması milyonlarca yıl almakta. Ancak geri dönüştürmesi kolay bir materyal ve aslında insanlığın yeni cam üretmeye bile ihtiyacı yok. Ne yazık ki dünya böyle işlemiyor.

Geri dönüştürülen cam şişeden yüksek performanslı batarya yapıldı

Camı geri dönüşümle kazanmak suyun ve havanın kalitesini iyileştiriyor, küresel ısınmayı yavaşlatıyor. 1 ton camı geri dönüştürmek bize önemli tasarrufları sağlıyor:

  • 42 kWh elektrik
  • 20 litre petrol
  • 1.5 metre küp depolama alanı
  • 3.5 kg hava kirletici madde
  • 600 kg kum
İLGİLİ:  Dünyanın en pahalı ülkeleri ve daha ucuz alternatifleri
Cam şişeden üretilen pil yüksek kapasite ve hızlı şarj sunuyor

ABD'den araştırmacılar yalnızca camı geri dönüştürerek enerji tasarrufu yapmakla kalmadılar aynı zamanda bundan yüksek güç ürettiler. Kullanılmış şişeleri alıp bunları yüksek performanslı lityum-iyon pil haline getirmeyi başardılar. Bu piller elektrikli arabalarda, akıllı telefonlarda, laptop ve diğer elektroniklerde kullanılıyor. Projenin arkasında UC Riverside'da mekanik mühendisi profesörü olan Cengiz Özkan var.

Grafik bugün anot elektrotlar üretmek için ana malzeme olarak kullanılıyor. Cengiz Özkan ve ekibi ise grafitteki anotu atık cam şişelerden elde ettikleri yeni nanosilikon materyal ile değiştirmiş. Araştırmacılar ürettikleri pilin grafit anot bataryaya kıyasla 4 kat daha fazla performans sunduğunu belirtiyor.

İLGİLİ:  Lityum pil neden ve nasıl yanar? Bilimsel detaylar

Cam şişeler nasıl performanslı bataryalara dönüştürülüyor?

Bilim adamları önce cam şişeleri mekanik işlemle beyaz toz haline getirdiler. Ardından sıcak magnezyum kullanarak silikon dioksidi nano yapılı silikona çevirdiler. Son olarak silikon nano partikülleri karbon ile kaplayarak kararlılığı ve enerji depolama kapasitesini artırdılar.

Cam şişeden üretilen pil ticari amaçlı satılan hücre pillerden daha hızlı şarj oluyor ve daha fazla enerji depoluyor. Bilim adamları bu pilin lityum iyon piller için oldukça iyi bir alternatif olduğuna inanıyor. Bu çalışma bir kez daha geri dönüşümün ülkeler ve insanlık için ne kadar önemli olduğunu kanıtladı.

İLGİLİ:  Grafen nedir? Kullanım alanları, üretimi, grafen pil ve aerojel

Cam şişeden üretilen pil yüksek kapasite ve hızlı şarj sunuyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/bilim/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.