Kategoriler
Ekonomi

Ekonomistlerin %74'üne göre ABD ekonomisi 2021'de daralacak

Reklam

ABD'li işletme ekonomistlerinin %74'ü ABD ekonomisinin 2021'in son aylarında daralmaya başlayacağını belirtiyor. Bu endişelerin ardında Donald Trump’ın riskli ekonomi politikaları var. Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği tarafından pazartesi günü yayımlanan ankete katılan 226 ekonomistin çoğunluğu Donald Trump'ın ekonomi için benimsediği iyimser yaklaşıma katılmadığını belirtti. Ekonomistler şubat ayındaki benzer bir ankette daralmanın daha erken geleceğini öngörmüştü. Ancak ekonomik gerileme yaşanacağını tahmin edenlerin sayısı şimdi %25 yükseldi.

ABD ekonomisi 2021'de gerilemeye başlayabilir

Katılımcıların %38'i daralmanın gelecek yıl gerçekleşeceğini öngördü. Şubat ayındaki önceki ankette bu oran %42'ydi. %2'lik bir kısım resesyonun hala bu yıl yaşanacağını düşünüyor. Cumhuriyetçilerin 2020 ABD başkanlık seçimi vaatleri arasında güçlü bir ekonomi var. Zira temmuz ayından bu yana ülkedeki tüketici güveninde %6.4'lük bir düşüş yaşanmış durumda.

İLGİLİ:  Tatil yapmak yakında bugün olduğu kadar ucuz olmayacak
abd ekonomisi dolar

Geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan sert düşüşün ardından konuşan Trump ekonomik resesyon endişelerine katılmadığını söyledi: "Resesyon yaşadığımızı düşünmüyorum. Müthiş derecede iyi durumdayız. Tüketicilerimiz zengin. Çok büyük bir vergi indirimi yaptım ve onlar parayla yüklüler."

Buna karşılık pazartesi günü ABD Merkez Bankası'na seslenen Trump faiz oranlarının çok kısa bir süreliğine en az %1 oranında düşürülmesini istedi. Bunun ABD ekonomisini daha da iyi yapacağını ve durgunlaşan dünya ekonomisini hızlıca canlandıracağını söyledi. Trump tweet'lerinde politik olarak bağımsız olan Fed'e ve yönetim kurulu başkanı Jerome Powell'a baskı yapmayı sürdürüyor. Ekonomisinin güçlü olduğunu söylemesine rağmen tweet'inde "Jay Powell ve Fed'in korkunç vizyonsuzluğuna rağmen" ifadesini kullandı.

İLGİLİ:  Trump, İran savaşı için 'fazla uzun sürmezdi' dedi

Ticaret savaşı ters tepiyor

Finansal piyasalardaki son aşağı hareketin ardından Dow Jones Endüstri Endeksi yılın en büyük günlük düşüşünü gördü. Beyaz Saray'ın 300 milyar dolar Çin ithalatına %10 gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından dünyanın birçok yerinde borsalarda hafif sarsıntılar yaşandı. Çin para birimi yuan 11 yıl sonra ilk kez dolara karşı 7 yuanın altına indi. Trump hükumeti Çin'in bu kasıtlı hamlesini döviz manipülasyonu olarak yorumladı.

Reklam

Trump yönetimi ABD'nin yaygın olarak ticaret yaptığı birçok bölgeye vergiler getirdi. Bunlar Çin'den Avrupa'ya ve Meksika ile Kanada'ya kadar uzanıyor. İthal ürünlere getirilen bu vergilerin ticaret şartlarını daha kârlı hale getireceğine inanan yönetim aksine söz konusu ülkelerin kendi misillemeleri ile karşılaştı.

İLGİLİ:  Zombi geyik hastalığı nedir: İnsanlara bulaşır mı?

Ekonomistlerin %74'üne göre ABD ekonomisi 2021'de daralacak yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için bu kategoriyi takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/ekonomi/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.