Kategoriler
Donanım & Yazılım

Netflix mi Disney+ mı? Farkları ve avantajları

Disney+, Netflix karşısında pek çok avantaja sahip. Bu da Netflix mi Disney+ mı sorusunu akla getiriyor. Disney yeni yayın servisinde agresif bir fiyatlandırma politikasını benimsedi. Bu nedenle Netflix'ten çok daha ucuza geliyor. Diğer taraftan ülkemizde popüler olmasa da ESPN+ ve Hulu'nun da içinde olduğu bir paket sadece 13 dolara sunuluyor. Bu üçlü tüm dünyadaki içerikleri izlemek için yeterli. Öyleyse Netflix mi Disney+ mı karşılaştırmasında detaylara geçelim.

Netflix ve Disney+ karşılaştırması

Fiyatlandırma

Disney+, Netflix'ten daha ucuz çünkü şirket markalarının ürün satışından da kazanç elde etmeyi planlıyor. Bu nedenle ilk beş yıl boyunca Disney+'tan doğrudan kâr elde etmeyi beklemiyor. Servis aylık 7 dolar ücrete sahipken Netflix'te bu ücret 9 dolar ancak HD desteği yok. HD izlemek için 13 dolar ödemek gerekiyor. Disney+'ın bu temel paketinde HDR ve 4K izleme desteği var. Netflix'te bu özellikler 16 dolara sunuluyor. Yani Disney+ aslında Netflix'in yarı fiyatından daha ucuz.

İLGİLİ:  Amazon Netflix'in rakibi ücretsiz IMDb Freedive'ı duyurdu
Netflix mi Disney+ mı? Farkları ve avantajları
Disney+ mevcut içeriklerine bel bağlıyor

İçerik

Hızlı bir karşılaştırma yapılırsa servislerin birbirinden biraz farklı kitlelere hitap ettiği söylenebilir. Disney+ sahip olduğu Yıldız Savaşları ve Marvel gibi her yaşa hitap eden ünlü serilerine odaklanırken Netflix her şeyi bir arada sunarak aslında kitle ayırmıyor. Örneğin, bir diğer alternatif Hulu The Handmaid’s Tale gibi seçeneklerle (Blu TV'de mevcut) olgun izleyici kitlesini kendine çekiyor.

Disney+'ta Marvel ve Yıldız Savaşları'nın yanı sıra Disney ve Pixar filmleri de var. The Simpsons tüm bölümleriyle sunuluyor ve National Geographic içerikleri dahi gösteriliyor. Servis Evde Tek Başına gibi bazı hit filmlerini yeniden hazırlayacağını duyurdu. Pek çok Fox Century yapımı platforma geliyor. Disney+ için planlanan benzer tüm dizi ve filmlere buradan göz atabilirsiniz.

İLGİLİ:  Disney+'ta gösterilecek dizi ve film içerikleri açıklandı

Netflix ise sıfırdan yeni seriler üretmeyi planlıyor. Şirket çizgi roman yayımcısı Millarworld'ü satın aldı. Günümüzün Stan Lee'si olduğunu söylediği kurucu Mark Millar ile Netflix platformuna özel yeni anime diziler sunacak. Ayrıca Extreme Universe haklarını satın alması da bunun bir parçası. Diğer taraftan The Irishman gibi Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi yıldızların bir araya geldiği filmler hazırlayabiliyor. "Superman" Henry Cavill'ın oynadığı The Witcher dizisi buna bir başka örnek. Netflix "yeni içerik" anlamında şu anda daha zengin.

İLGİLİ:  The Mandalorian fragmanı yayınlandı, dizi 12 Kasım'da çıkıyor
Netflix mi Disney+ mı? Farkları ve avantajları
The Irishman filmi bu yıl Netflix'e geliyor

Sonuç

Disney+ ve Netflix aslında birbirinden oldukça farklı. Disney+ çıkış yaptığında yeni ve ilgi çekici The Mandalorian dizisine sahip olacak. Bunun dışında yalnızca eski film ve diziler sunacak. Diğer taraftan Netflix için durum böyle değil. Yani doğrudan rakip olduklarını söylemek zor.

İki servis de şu an için dengede görünüyor. Ancak Disney+ daha fazla Marvel ve Yıldız Savaşları dizi ve filmleri yayınladıkça ilgi kendinden tarafa değişebilir. Zira bu iki marka başlı başına yeterince büyük bir kitleye sahip. Sonuç olarak kendinizi her iki platforma da abone olurken bulursanız buna şaşırmayın.

Yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/guvenlik-yazilim/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.