Kategoriler
Donanım & Yazılım

Twitch, Mixer ve YouTube Live: En iyi canlı yayın servisi hangisi?

Bugünlerde canlı yayın platformlarının sayısı artmaya başladı. Twitch, Mixer ve YouTube Live sektörde başı çekiyor. Peki bu yayın servisleri arasındaki fark nedir? Her web sitesinin artılarına ve eksilerine bakarak hangisinin en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Twitch, Mixer ve YouTube Live karşılaştırması

Twitch

Twitch, Mixer ve YouTube Live: En iyi yayın servisi hangisi?

Twitch şu anda çevrimiçi yayın platformlarının tartışmasız lideri. Şimdi Amazon'un sahibi olduğu site hayatına Justin.tv adıya başladı. 15 milyondan fazla aktif günlük kullanıcıya sahip.

En çok izlenen Twitch kanallarının çoğunda oyunlar oynanırken, bazıları sanat, müzik ve gerçek hayattan çekimleri (IRL) kapsayabiliyor. Twitch yayıncıları aylık 4.99 dolar abonelik ücretinin yarısını alıyorlar. Amazon Prime ile her kullanıcı bir kanala ücretsiz abone olabiliyor.

Artıları:

 • Devasa izleyici kitlesi
 • Her platformda ve cihazda yayın yapma desteği (OBS veya benzeri araçlarla)
 • Güçlü topluluk ve sohbet araçları
 • Amazon Prime kullanıcıları ücretsiz kanal aboneliği alıyor
İLGİLİ:  HDR nedir ve hakkında bilinmesi gerekenler

Eksileri:

 • Büyük kullanıcı tabanı ön plana çıkmayı zorlaştırabiliyor.

Mixer

Twitch, Mixer ve YouTube Live: En iyi yayın servisi hangisi?

Mixer, Microsoft’un Twitch alternatifidir. 2016'da satın alındığında adı Beam'di. Mixer başta büyümekte zorlandı ancak son zamanlarda işler biraz değişti. En popüler Twitch yayıncılarından biri olan Ninja Ağustos 2019’da platformu bıraktığını ve Mixer'a geçtiğini açıkladı. Platform Ninja ile istenilen ilgiyi yakalayamadı. Bunun üzerine ekim'de Shroud transfer edildi. Etkiler gözlenmeye devam ediyor.

Mixer'in en büyük avantajlarından biri Windows ve Xbox One'dan yayın yapmanın biraz daha kolay olması. PC veya mobil cihazlardan hızlıca yayına başlanabiliyor. Elbette platform değiştirmek için tek başına yeterli bir sebep değil.

Şu anda yayınlarda reklam gösterilmiyor, bu nedenle yayıncılar aboneliklere güvenmek zorunda. 7.99 dolar ile abonelik ücreti Twitch'den daha pahalı.

Artıları:

 • Ninja’nın geçişinden sonra kullanıcıları hızla artıyor.
 • Küçük kullanıcı tabanı izleyici kitlesi kurmayı kolaylaştırıyor.
 • Windows ve Xbox One kullanıcıları için kullanımı daha kolay, OBS veya Xsplit'e gerek yok.
 • MixPlay ile yüksek seviyede izleyici etkileşimi.
 • İlk günden itibaren mobil cihazlardan yayın desteği.
İLGİLİ:  YouTube ücretsiz film servisini resmen başlattı

Eksileri:

 • Doğal PS4 desteği yok.
 • Küçük kullanıcı tabanı daha küçük finansal kazanç demek.
 • Oyun dışı yayınlar için potansiyel daha az.

YouTube Live

Twitch, Mixer ve YouTube Live: En iyi yayın servisi hangisi?

YouTube hala en popüler video servislerinden biri ancak canlı yayın tarafında yarışın gerisinde. Google bir süre önce YouTube Oyun platformunu kaldırdı. Tüm video ve canlı yayınları ana YouTube sitesinde topladı. Tüm kanallar potansiyel olarak birer canlı yayın kanalı haline geldi.

Twitch gibi YouTube da OBS veya mobil cihaz üzerinden canlı yayın yapmaya izin veriyor. Ancak mobil kullanıcıların canlı yayını başlatmak için en az 1000 aboneye ihtiyacı var. YouTube'da birini takip etmek "abonelik" adını taşıdığından kanala ücretli destek olmak için "katılmak" terimi kullanılıyor ve 4.99 dolar ile Twitch'e benzer.

Üçlü arasında gelir anlamında en düşük şansı sunuyor. Zira reklam gösterimi tarafında kontroller sıkı. Eğer yayıncılık hedefleriniz büyükse göz önüne almanız gereken bir konu.

İLGİLİ:  Twitch yayıncısı eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle yasaklandı

Artıları:

 • Akışlar geri sarılabilir ve bittikten sonra otomatik olarak kaydedilir.
 • Halihazırda takipçileri olan bir YouTube kanalınız varsa daha avantajlı.

Eksileri:

 • YouTube, rahatsız edici içerikler ve telif hakkı ihlali açısından çok katıdır.
 • Xbox One desteği yok.
 • Mobil cihazlardan akış mümkün olsa da, en az 1000 kanal abonesi isteniyor.

Twitch vs. Mixer vs. YouTube Live: En iyisi hangisi?

Bu hizmetlerin üçü de izleyiciler ve yayıncılara tamamen farklı olanaklar sağlıyor. Kazanç anlamında, yeni başlayan bir yayıncı için Twitch ve Mixer denk ancak orta ve uzun vadede Twitch'in potansiyeli çok daha yüksek. YouTube ise sıfırdan başlayanlar için uygun bir seçenek değil.

Eğer Mixer'da size özellikle hitap eden bir özellik yoksa Twitch ile gitmeniz ve kitlenizi en azından orada kurmanız ileride her koşulda daha avantajlı olacaktır.

Twitch, Mixer ve YouTube Live: En iyi yayın servisi hangisi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/guvenlik-yazilim/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.