Kategoriler
Bitkiler

Ihlamur çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Kuzey Amerika bölgesinde ıhlamur ağaçlarıyla kaplı sokaklar görmüş olabilirsiniz. Çünkü bazı filmlerde bu sokaklar gösterilir. Uzun yapraklı ve yaprak döken tipteki bu devler ülke genelinde yaygınlar. Ancak aynı zamanda Avrupa ve Asya'da da yetişiyorlar. Ihlamur ağaçları 1000 yıla kadar yaşayabilir. Ihlamur yaprakları belirgin bir kalp şekline sahiptir ve açık sarı çiçekleri kokulu ve narindir.

Ihlamur çayı nedir?

Yüzlerce yıldır, ıhlamur ağacının bazı kısımları, özellikle yaprakları, çiçekleri, gövdesi ve kabuğu, sakinleştirici ve yatıştırıcı bir faktör olarak tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Tütsüler, çaylar ve diğer içecekler iki farklı ıhlamur ağacındaki içeriği kullanırlar: Tilia cordata, küçük yapraklı Avrupa ıhlamuru (kış ıhlamur olarak da bilinir) veya yaz ıhlamuru olan Tilia platyphyllos.

Tıbbi kullanımlarının yanı sıra ıhlamur çayı da aşırı lezzetli tadıyla bilinir. Çay, sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir ve güçlü bir çiçeksi tada sahiptir.

Ihlamur ve yararları

Ihlamurun yararları birçok anekdotun içinde yaygın olarak yer almaktadır. Bunları aşağıda sıraladık. Bazıları bu otun gerçekten de tedavi etme yeteneğinin olduğuna inanıyor: 1

 • Kaygı
 • Uykusuzluk
 • Hazımsızlık
 • Kardiyovasküler problemler
 • Soğuk algınlığı ve grip belirtileri
 • Alerjiler
 • Kas krampları
 • Yüksek tansiyon
 • Enfeksiyon
 • Terleme / aşırı terleme
 • Kusma

Michigan Üniversitesi'nden gelen bir rapora göre ıhlamurdaki etkin maddeler flavonoidler, glikozitler (suda çözünen basit şekerden oluşan bir bileşik) ve bir uçucu yağdır.

Bu bileşenlerin farelerde anksiyeteyi azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca bazı sınırlı klinik çalışmalarda, mide rahatsızlıklarına karşı antispazmodik yararlar sağladığı (özellikle bağırsaklardaki) ve fazla gazı azalttığı kanıtlanmıştır. Yine de çoğu uzman, insanlardaki bu sağlık yararlarına karşı yeterli kanıt bulunmadığı konusunda hemfikir.

Ihlamur çiçeği, Almanya'nın bitkileri düzenleme kurumu olan The German Commission E tarafından soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için onaylandı (1). Bitkinin hafif ateşlenmeyi ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşma kabiliyetini arttırdığı söyleniyor. Bu faydalar asgari bilimsel kanıtlarla destekleniyor.

Hazırlama ve saklama

Ihlamur çay poşetleri halinde veya bitki halinde birçok marketten ya da online olarak satın alınabilir. Zaten birçok büyük çay markası ıhlamur çayı hazırladığı için bulmakta sıkıntı yaşamazsınız.

Evde ıhlamur çayı hazırlamak için farklı yollar var. Çoğu çay üreticisi, ıhlamur çiçeği kullanmayı öneriyor, ancak bazı tarifler ağaç kabuğu veya yapraklarının da kullanılmasını tavsiye ediyor. Ihlamur çayı, bir fincan sıcak suda iki ila üç çay kaşığı çiçeğin 15 dakika boyunca bekletilmesiyle hazırlanır. Günde birkaç bardak içilmesi tavsiye edilir.

Olası yan etkiler

Ihlamur yaprağı genellikle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından güvenli kabul ediliyor (2). Bu bitki ile etkileşime giren tespit edilmiş bir gıda yoktur. Terapötik Araştırma Merkezi (Therapeutic Research Center), çoğu insanın normalde gıdalarda bulunan miktarlarda ıhlamuru ağızdan ve uygun şekilde tüketmesinin güvenli olduğunu belirtir. Ancak kurum, hamile ve emziren kadınların bu otu kullanmaktan kaçınmasını tavsiye ediyor, çünkü güvenliği ile ilgili yeterli veri yok.

Ayrıca, otun lityum alan (depresyon tedavisi görenler) insanlar için sorunlara neden olabileceğini ve kardiyovasküler hastalıkları olanların ıhlamur yaprağı kullanırken dikkatli olmalarını önerilir. Deneysel hayvan testlerinde kan basıncında düşüş ve kalp atışlarında artış olduğu görüldü.

Ihlamur uyuşukluğa ve uykulu hissetmeye neden olabilir, bu yüzden araba sürmenizi önermiyoruz. Potansiyel olarak tehlikeli etkileşimlerden kaçınmak için, yatıştırıcı ilaçlar, otlar veya tansiyonu düşürebilecek ya da artırabilecek ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.

Ihlamur çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir? yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://evrenatlasi.com/k/yeryuzu-tabiat/bitkiler/

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarıyla ilgilidir.