Kategoriler
Bilim & İnsan

Meteorolojik aletlerin icadı ve tarihsel hikayesi

Reklam

İnsanlar her zaman çevrelerindeki havanın değişimlerini öngörmek ve anlamak isterler ve bu istek, havanın sıcaklık, basınç gibi özelliklerini ölçmek için aletlerin geliştirilmesiyle sonuçlanmıştır.

İlk meteorolojik aletler 17. yüzyılda İtalya'da üretildi. Başlangıçta aletler, basitçe atmosfer hakkında bilgi edinmek için üretildi. Termometreler sıcaklıktaki değişimleri ölçtü ve barometreler basınçtaki çeşitlenmeleri belirledi, anemometreler rüzgar şiddetini kaydetti; ve higrometreler nemliliği gösterdi. Gittikçe, bu ölçümlerin hava durumu tahminleri için kullanılabileceği fark edildi ve şu anda dünyanın dört bir yanındaki hava istasyonlarında güçlü bilgisayarlar, sayısız ölçümle besleniyor ve hava durumu tahminleri oluşuyordu.

Meteorolojik aletlerin icadı

1700'ler / Cam termometre

Bu güzel cam termometre, İtalyan cam ustaları tarafından yapılmıştır. Alkolle doldurulmuştur ve hava sıcaklığı arttıkça genişleyen alkol spiralde tırmanır.

1830 / Saçlı higrometre

Nem ölçümü için kullanılan bu basit sistem, düzenli ve tahmin edilebilir bir şekilde insan saçının nemli ortamdaki gerilme yeteneği ve kuru ortamdaki büzüşmesine bağlıdır.

1836 / Higrometre

Buharlaşma soğumaya neden olur, yani termometrenin iki ampülü arasında sıcaklık farkı oluşur. Biri ıslak biri kuru olmak üzere, bu fark, nemliliği hesaplamak için karşılaştırılabilir.

Reklam
1855 – 77 / Pamuk sarma termometresi

Bu masaüstü alet, bir civa termometresi ve pusuladan oluşur.

1870 / Deniz termometresi

Bu termometre, 1872-1876 yılları arasında düzenlenen HMS Challanger okyanus keşfinde, deniz sıcaklığını ölçmek için kullanılmış bir termometredir.

1881 / Parhelyometre

Gündüz süresi bir parhelyometre ile ölçülebilir. Güneş ışınları, bir cam kürenin içine odaklanır ve güneşin içine içerideki kartta bir yanık izi bırakır.

1920'ler / Hava hesaplayıcı

İngiliz meteorolog Lewis Richardson özel hesap makineleri yaratarak, nümerik hava tahminleri oluşturmaya yardımcı olur.

1980'ler / Okyanus hava isyasyonu

1970'lerden beri, yüzen hava şamandıralarından denizdeki hava durumu gözlenirdi. Bu istasyonlar, okyanus akıntılarıyla serbest biçimde hareket eder ve uydu bağlantıları yoluyla ölçüm gönderir. Ocean Weather Station

Reklam
1980'ler / Yağışölçer

Yağış miktarı, yağışölçer içine giren su miktarının derinliğiyle kaydedilir. Sıçramaların önlenmesi açısından 20 cm yukarıya yerleştirilir.

1990'lar / Toprak termometreleri

Dik açılı termometreler, değişken derinliklerde toprağın sıcaklığını ölçmek için kullanılırlar. Bu, donmanın yerin ne kadar derinine kadar ulaştığını görmek için de kullanılır. Standard Soil Thermometer

1990'lar / Termometre

Her gün, ulaşan maksimum ve minimum sıcaklıklardan, herhangi bir ucundan kaydedildiği iki uçlu termometre.

20. yüzyıl / Barograf

Barometre hava basıncıyla tepkidikçe, genişleyerek ya da kasılarak, bu hareket barometrenin kapağına tutturulmuş kalemi, dönen tamburun üzerindeki grafik kağıdının üzerinde hareket ettirir. Early 20th Century Antique Barograph

20. yüzyıl / Kadranlı barometre / termometre

19. yüzyılda, hava durumu raporlarının yayımlanmasından önce, bir kadranlı barometre ve termometre birleşimi, genellikle banço gibi kutu içinde bulunan ve ev sahiplerinin kendi hava durumu tahminlerini yapmalarına yardımcı olan bir alettir.

Reklam
20. yüzyıl / Kadranlı barometre

Kadranlı barometrenin kadranı üzerinde hava basıncındaki değişimler gösterilir ve bu hava durumunu belirlemek için doğru işaretler verir. Düşen basınç, fırtınalı bir havanın geleceğinin habercisiyken, durgun yüksek basınç açık havayı işaret eder.Aneroid Barometer

20. yüzyıl / Döner kaplı anemograf

Döner kaplı anemograf 1846'da İrlandalı astronom Dr. John Robinson tarafından rüzgar hızını ölçmek için icat edilmiştir. Bu "anemograf", bir silindir çizelge üzerine, düzenli olarak rüzgar hızını kaydeder.

Meteorolojik aletlerin hikayesi ve tarihsel gelişimi yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://evrenatlasi.com/k/bilim-teknoloji/

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarıyla ilgilidir.