Kategoriler
Teknoloji

AirPods Pro tanıtıldı, fiyatı ve özellikleri belli oldu

Yeni AirPods Pro tanıtıldı ve ilk AirPods'a nihayet gerçek bir halef getirilmiş oldu. AirPods Pro farklı bir tasarımı benimsiyor ve bunun yanında özellikleri arasına gürültü önleyici mod ekliyor. Apple yeni AirPods Pro ile kablosuz kulaklıklarda zirveyi kimseye kaptırma niyetinde değil.

Yeni AirPods Pro'nun özellikleri

Yeni AirPods Pro artık çağrıların yanı sıra gürültü önleme teknolojisi için de ayrı mikrofonlara sahip. Bu mikrofonlar dış ortamdaki gürültüyü dinliyor ve kulaklarınıza gönderilen zıt frekansla buna karşı koyuyor. Onlarca yıldır kullanımda olan bir teknoloji. Bunun yanında 'şeffaflık' modu da sunuluyor ve bu da dışarıdaki sesleri duymanızı sağlıyor. Şeffaflık modunu aktifleştirmek için AirPods Pro'nun sap kısmını hafifçe sıkmanız yeterli.

İLGİLİ:  Apple kendi ARM çipini üreterek Intel'den kurtuluyor
airpods pro

AirPods Pro'nun yeni tasarımında daha geniş kulaklık yastıkları ve daha kısa saplar var. Yastıklar üç farklı boyutta geliyor ve böylece kulaklığın kulağınıza düzgün bir şekilde yerleşme ihtimali artıyor.

AirPods Pro'nun yastıkları yerine kilitlenecek şekilde tasarlanmış. Bu da diğer kulaklık yastıklarındaki gibi kıvrılarak giydirilmediği anlamına gelmiyor. Izgaralardaki havalandırma delikleri basıncı dengeleme işlevine sahip. Ne işe yarıyor derseniz, AirPods Pro'yu kulağınıza taktığınızı unutmanızı sağlıyor. İyi mi kötü mü olduğuna siz karar verin.

Uyarlanabilir EQ ve kablosuz şarj

AirPods Pro'da yeni H1 çipini kullanmaya başlayan Apple, bu çip sayesinde Adaptive EQ isimli bir özellik sunuyor. Bu özellikle oynatılan sese göre ekolayzır ayarları anında değiştiriliyor. Podcast gibi konuşmanın önde olduğu seslerde ya da bir filmde müzik çalmaya başladığında ekolayzır değişiyor.

İLGİLİ:  Apple'dan Pixar animasyonlarını andıran yılbaşı reklam filmi

Bu yonga ayrıca Siri'nin sesli komutlarını da algılıyor ve aynı zamanda süper kullanışlı hızlı eşleştirme fonksiyonu sunuyor. AirPods Pro önceki AirPods'a kıyasla daha iyi su korumasına sahip. Bu da antrenman seanslarında ter ve suya karşı daha dayanıklı olacak demek. Ancak su geçirmez olmadığı unutulmamalı.

Pil ömrü ve şarj süresi

2. nesil AirPods gibi Pro versiyonu da Qi kablosuz şarj sertifikalı taşıma kılıfıyla uyumlu. Kılıf kulaklıklar için 24 saat yetecek kadar şarj depolayabiliyor. Kulaklıklar tam şarjda 4.5 saat çalışıyor. 5 dakikalık şarj ise yaklaşık bir saatlik müzik dinleme imkanı sunuyor.

İLGİLİ:  Yeni iPhone'lar abonelik modeliyle satılmaya başlanacak

AirPods Pro fiyatı

30 Ekim çıkış tarihi olarak açıklanan yeni Apple AirPods Pro'nun fiyatı 1899 TL olacak. Bu da kendisini ikinci nesil AirPods'tan yaklaşık %55 daha pahalı yapıyor Neyse ki konu Apple olduğunda şişirilmiş fiyatlar artık şaşırtıcı değil.

Yeni ikinci nesil AirPods bu yılın başlarında çıkış yapmıştı. Ancak küçük yükseltmeler sundu ve daha çok hızlı bağlantı özelliğine odaklandı. Bu yeni nesil Pro modeli ise daha kayda değer özellikler getiriyor. Fiyat farkı hayli yüksek olsa da 2. nesli satın alanlar bir miktar pişmanlık duyabilir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.