Kategoriler
Teknoloji

Digitimes: 2020'deki iPhone 120Hz 'ProMotion' ekrana sahip olacak

Yeni iPhone 11'in heyecanı devam ederken, 2020 model iPhone'da nelerin saklı olduğununa dair söylentiler yayılmaya başladı. Analistlerin bir çoğu, aynı iPhone X serisi kasanın üçüncü yılından sonra değişmesi gibi (belki de iPhone 4'ü anımsatan daha kare hatlı bir tasarım) önemli değişiklikler bekliyor.

Digitimes'ın Çin versiyonundaki bir raporda, gelecek yıl çıkacak olan iPhone'un iPad Pro'lardaki gibi gibi bir 120Hz ekrana sahip olacağı, ancak iPhone'un yüksek tazeleme oranına sahip OLED paneli kullanacağı iddia ediliyor. iPad'in LCD olduğunu düşünürsek bu güzel bir gelişme. Bugüne kadar tüm iPhone'lar 60Hz ekranla üretilmişti.

İLGİLİ:  Galaxy Note 10+ ve iPhone XS Max dayanıklılık testine alındı

Apple, ilk kez 2017 yılında 10,5 inç iPad Pro ve 12,9 inç iPad Pro ile 120Hz ekranlar kullanmıştı. Yenileme hızının iki katına çıkması, kullanıcı davranışlarının ekran hareketlerine daha uyumlu hale gelmesini yani kullanıcı hareketlerine karşı ekranın duyarlılığının önemli ölçüde artması anlamına geliyor.

Bu, kaydırma gibi hareketlerin önemli ölçüde daha fazla akışkan olacağı anlamına gelir. Aynı zamanda 120Hz ekran 24 FPS, 48 FPS ve 60 FPS video içeriğinin doğru şekilde gösterilmesine de katkı sağlıyor.

Mevcut telefonlarda, 60Hz'lik ekran 24 FPS videonun her karesini eşit şekilde görüntüleyemiyor çünkü 60/24 kesirli bir sonuç veriyor. Bu, telefonun aradaki farkı kapatmak için çerçeveleri tekrar etmesi veya yapay çerçeveleri enterpolasyon etmesi gerektiği anlamına geliyor.

İLGİLİ:  Lazer yüz tanıma teknolojisi yüzü beş metreden algılıyor

Bununla birlikte, 24 düzgün bir şekilde 120'ye bölündüğü için, 24 FPS videonun her karesi aynı ölçüde ProMotion ekranda gösterilebilir ve daha yumuşak bir video izleme deneyimi elde edilir.

Bugün piyasada, en son Google Pixel 4 de dahil olmak üzere 90Hz ekranlı birkaç Android telefon var ve Asus ROG Phone, bir miktar satışı yapılabilmiş ilk 120Hz OLED akıllı telefon olma özelliğine sahip.

Bu, teknolojinin en azından kullanılabildiğini ve Apple'ın 2020'de OLED iPhone serisi için 120 Hertz ekranı benimsemesinin mümkün olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, Digitimes, Apple ürün tahminleri söz konusu olduğunda çok karışık bir doğruluk oranına sahiptir.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarıyla ilgilidir.