Kategoriler
Teknoloji

Örümcek gözlerinden esinlenen çığır açıcı özellikteki derinlik kamerası: Metalens

Robotlar ve gadget'lar günlük hayatımıza gitgide daha farklı biçimlerde dahil olmaya başladı. Bu akıllı elektronik cihazlar bulundukları çevreyi daha başarılı şekilde algıladıkça bize daha iyi özelliklerle hizmet ediyorlar. 3 boyutlu kameralar burada büyük önem kazanıyor. Ne var ki 3D algılama teknolojileri hala oldukça hantal. iPhone 11'deki derinlik algılayıcı lensler bu telefonların büyük ve çirkin çentiklerle gelmesine sebep oldu. Örümcek gözlerinden ilham alan yeni bir çalışma şimdi bu durumu değiştirmeye hazırlanıyor.

Örümceklerin gözlerinden ilham alan Metalens neler vaat ediyor?

Zıplayan örümceklerin küçük, tüylü kafalarında kullandığımız yapılandırılmış ışık projektörleri gibi teknolojiler için yer olmamasına nereye gittiklerini ve neyi avladıklarını etkileyici bir şekilde görülebiliyorlar. Peki bunu başarmalarını sağlayan şey nedir? Araştırma grubu bu soruyu sordu ve eklembacaklıların çoğunda olduğu gibi ilginç ve etkileyici bir cevapla karşılaştı.

İLGİLİ:  Minik AI cihazı vahşi yaşamı kaçak avcılardan koruyacak
metalens minik kamera derinlik algılayıcı
Yalnızca 3 mm ebatındaki minik kamera nesnelerdeki alan derinliğini başarılı biçimde ölçüyor

Örümceklerin gözlerinin her biri kendi derinlik algılayıcı sistemlerine sahip. Bu da örümceklerin görüntüyü yakalarken bizim yaptığımız gibi her bir göz ile ayrı görüntü alıp bunları daha sonra birleştirmediği anlamına geliyor. Her göz çok katmanlı ve şeffaf retinalara sahip. Bunlar mesafeye bağlı olarak görüntüyü farklı miktarlarda bulanıklaştırıyor. Farklı gözlerden farklı oranlarda bulanıklık alan örümcek bunları minik sinir sisteminde birbiriyle karşılaştırıyor ve cisme olan mesafeyi oldukça efektif bir şekilde ölçmüş oluyor.

Harvard'daki araştırmacılar yine doğanın hayretler içinde bırakan bir özelliğini baz alarak benzer bir teknolojik yaklaşımı hayata geçirdiler. İcatlarında geleneksel optik elemanlarına yer vermeden, isabetli derinlik algısı oluşturan yüksek teknolojili bir lens sistemi tasarladılar.

İLGİLİ:  Portre çekim için en iyi kamera ayarları

Telefonlar dahil kameralı birçok elektronik cihaz bu teknolojiden faydalanabilecek

metalens derinlik algılayıcı kamera
Metalens'teki kameralar örümceklerde olduğu gibi aynı anda farklı cisimlere odaklanıyor

Elektrik mühendisliği profesörü Federico Capasso ve ekibi tarafından geliştirilen “metalensler”, merceğe gelen görüntüyü örümceğin gözünde olduğu gibi farklı bulanıklık oranlarında iki benzer görüntü olarak algılıyor. Özel bir algoritmanın yardımıyla karşılaştırılan görüntüler yine örümceğinki gibi – o kadar hızlı ve verimli olmasa da – güzel, küçük ve gerçek zamanlı bir derinlik hesaplaması ortaya koyuyor.

İşlem çok az bilgi işlem donanımı ve gücü gerektirdiğinden oldukça verimli çalışıyor. Ancak aynı zamanda da son derece kompakt hale getirilebiliyor. Zira bu deney için kullanılan metalens sadece 3 milimetre büyüklüğündeydi.

İLGİLİ:  Japon denizaltısının 77 yıl önce batırdığı Avustralya gemisi bulundu

Örümcek gözlerinin mesafeyi hesaplama yeteneğinden ilham alınarak hayata geçirilen metalans teknolojisi otonom arabalar ve endüstriyel robotların yanı sıra küçük gereçlere, akıllı ev eşyalarına ve tabii ki telefon kameralarına dahil edilebilecek. Belki hemen Apple'ın Face ID'sinin yerine geçmeyecek ancak önemli bir başlangıç yapmış olacak.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.