Kategoriler
Donanım & Yazılım

PCIe SSD nedir? SATA SSD'den farkı, M.2 ve NVMe çeşitleri

Bir PCIe SSD (PCIe katı hal sürücüsü) bilgisayarın çevre birimine bağlanan yüksek hızlı genişletme kartıdır. Peripheral Component Interconnect Express'in kısaltması olan PCIe ise seri genişleme veri yolu standardı olarak bilinir. PCIe yuvaları, kendisine bağlanan çift yönlü şeritlerin sayısına (4 – 8 – 16) bağlı olarak farklı boyutlarda oluyor. Bu şeritlerin sayısı PCIe SSD'lerin hızını belirlemekte.

PCIe SSD nedir?

PCIe SSD
İri form faktörlü PCIe SSD kartı

PCIe SSD depolama, sunucu ve bilgisayarlardaki depolama sistemlerine bir alternatiftir. PCIe, grafik kartlarındaki veya devre kartlarındaki verilerin iletilmesi görevini üstleniyor. PCIe SSD ise takıldığı anakarta anında ek depolama alanı sağlıyor. Her PCIe aygıtı anakarta kendi seri bağlantısı üzerinden bağlandığından fazladan veri yolu meşgul etmiyor. Noktadan noktaya (point-to-point) mimari gecikmeyi azaltırken veri aktarım hızlarını da artırıyor.

PCIe SSD ve SATA SSD arasındaki farklar

pcie ssd ve sata ssd
SATA SSD

PCIe SSD'ler, SATA veya SAS bağlantılı SSD'lerden çok daha hızlıdır. SSD başına PCIe şeritlerinin sayısı veri aktarım hızını belirler. PCIe 3.0 spesifikasyonuna dayanan 16 şeritli bir cihaz, saniyede yaklaşık 32 gigabayt aktarım hızını destekleyebilir (16 x 2 GB). Buna karşılık SATA III denetleyicili SSD'ler saniyede yaklaşık 600 megabaytlık maksimum aktarım hızına ulaşabiliyor.

İLGİLİ:  PCIe 5.0 özellikleri duyuruldu: PCIe 4.0'ın transfer hızı katlandı

SATA v3.2 spesifikasyonu SATA ve PCIe protokollerini destekleyen ana bilgisayar ve aygıt konektörleri için SATA Express konektörlerini tanımlar. SATA SSD'lerin daha iyi donanım yetenekleri var ancak göreceli performansları düşük. 600 MB/s hıza sahip olsalar da, en yavaş PCIe SSD'nin sunduğu hızın dörte biri seviyesindeler.

Yoğun dosya aktarımlarında maksimum performansa ihtiyaç duyulduğunda PCIe genellikle en iyi seçenektir. Ancak bütçe kısıtlıysa, daha ucuz olduğundan SATA SSD hala tercih edilebilir.

NVMe ve M.2 farkı

Üstte NVMe ve altta SATA M.2

Hızlı Kalıcı Bellek (NVMe) özelliği için tasarlanan PCIe SSD'lere olan destek artıyor. NVMe protokolü, PCIe SSD'ye daha optimize komutlarla erişilmesini sağlıyor. NVMe, depolama performansını artırmak için PCIe standartlarının paralelliğini kullanmakta.

PCI-SIG dahili olarak monte edilen genişleme kartları için tasarlanmış küçük bir form faktörü olan M.2 SSD'lerin standartlarını belirlemekte. M.2 spesifikasyonu mSATA form faktörünün yerini aldı. M.2 SSD'ler, dört adet PCIe 3.0 bant genişliği şeridine sahip. PCIe 3.0 şerit başına 985 MB/s aktarım hızı sunduğundan bu M.2 SSD'ler için yaklaşık 4 GB/s maksimum hız anlamına geliyor.

İLGİLİ:  Dijital bilgi DNA'ya yazıldı: DNA USB bellek oldu

SATA M.2 ile NVMe M.2 birbirlerine benzer görünmesine rağmen aralarında dört kat hız farkı olduğunu unutmayın. SATA M.2, normal SATA SSD ile aynı performansı sunar ancak küçük form faktörüne sahiptir. NVMe işlerin asıl değiştiği yer oluyor. Bu ikisini uçlarındaki pinlerin yapısından ayırt edebilirsiniz.

PCIe form faktörleri ve kullanımları

PCIe depolamanın kullanım alanlarının başında mikrosaniyelerle ölçülen hızlarda gerçekleşen okuma ve yazma erişimleri geliyor. Bu düşük gecikme süresi, çevrimiçi veri işleme ve depolama gibi ağır işlerde daha hızlı yanıt süresi demek. Veri merkezleri, yoğun veri giriş / çıkış (I / O) gereksinimlerini karşılamak için PCIe flaş (depolama) kullanır.

PCIe, dört SSD türünden biri. PCIe tabanlı SSD, sunucu tabanlı Serial ATA (SATA), SCSI (SAS) veya Fiber Kanal SSD'lerden daha iyi performans gösteriyor. HDD'deki dönen disk gibi hareketli fiziksel parçaları olmadığından ayrıca daha az güç tüketiyorlar.

İLGİLİ:  TRIM nedir? SSD'li macOS ve Windows'ta TRIM nasıl aktifleştirilir?

PCIe tabanlı cihazların format özellikleri, PCI Özel İlgi Grubu (PCI-SIG) tarafından geliştiriliyor ve korunuyor. PCIe 3.0, Kasım 2010'da piyasaya sürüldü. PCIe 4.0, 2017'de piyasaya sürüldüğüne önceki sürümün bant genişliğini iki katına çıkardı. PCI-SIG Mayıs 2019'da PCIe 5.0'ın piyasaya sürüldüğünü açıkladı. PCIe 5.0 saniyede 128 GB veri aktarım performansı sunuyor. SATA SSD'lerin 600 MB'da olduğunu unutmayın.

PCIe SSD'nin dezavantajları

PCIe'in çok amaçlı veri yolu, CPU'ya birbirinden çeşitli veriler taşır. Yüksek performans avantajlarına rağmen, PCIe SSD'ler gigabayt başına geleneksel SSD'lerden daha yüksek maliyete sahip.

Standart depolama komutlarının eksikliği bir başka dezavantaj. PCIe SSD aygıt üreticilerinin işletim sistemleri için özel yazılım sürücüleri yazması ve nitelendirmesi gerekiyor.

PCIe SSD'ler ayrıca daha kısa pil ömrüne sahip olma eğilimindeler. Bununla birlikte, kişi internette gezinirken, e-posta gönderirken veya CPU ya da RAM ağırlıklı bir iş yaparken, SATA ve PCIe SSD arasında çok fazla performans farkı görmeyecektir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.