Kategoriler
Bitkiler

Tribulus Terrestris nedir? Faydaları ve yan etkileri

Tribulus Terrestris, demir dikeni olarak da bilinen küçük, çiçekli bir bitkidir. Bu bitki dikenlerle kaplı bir meyveye sahip. Meyve, yaprak ve kök, birçok rahatsızlığı, özellikle de cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için ilaç olarak kullanılıyor. (1)

Tribulus Terrestris ve yararları

Tribulus uzun süredir geleneksel Çin tıbbında ve Hindistan antik tıbbında atletik performansı arttırmak veya libidoyu yükseltmek için kullanılıyor. Tribulus'un ayrıca testosteron ve östrojen dahil olmak üzere belirli hormon seviyelerinizi yükselttiği de biliniyor. O nedenle testosteron seviyelerini arttırdığını iddia eden supplementler birçok eczanede kolaylıkla bulunuyor.(2)

Ek olarak, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, böbrek taşları, erektil disfonksiyon, cinsel fonksiyon bozukluğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına yardımcı olmak ve bir diüretik (idrar söktürücü) gibi davranmak iddiasındadır.

Yazının devamında tribulus hakkındaki mevcut araştırmalardan seçilen önemli bulgulardan bir derleme bulacaksınız:

Atletik performans

Tribulus içeren diyet takviyeleri, testosteron seviyelerini yükseltme, kas kütlesi oluşturma ve kuvvet artırma potansiyelleri nedeniyle satılmaktadır. Bununla birlikte, 2014 yılında Journal of Dietary Supplements dergisinde yayınlanan bir rapor, bu tür pazarlama iddialarının tam anlamıyla doğrulanmadığını belirtiyor.(2)

Daha önce yayınlanmış 11 klinik araştırmanın analizine göre, yazarlar testosteron yükseltici etkinin sadece tek bir madde kombinasyonu içeren takviyeler yoluyla tribulus tüketildiği zaman ortaya çıktığını belirledi.

Tribulus Terrestris ve cinsel sağlık

Tribulus, 2017 yılında Maturitas'ta yayınlanan bir çalışmaya göre erektil disfonksiyon tedavisinde yardımcı olabilir.(3) 12 haftalık bir tribulus ekstraktı kullanımının hafif veya orta dereceli erektil disfonksiyonu olan erkekler üzerindeki etkilerini test ederken araştırmacılar, tribulus kullananların cinsel fonksiyon açısından anlamlı bir iyileşme kaydettiği sonucuna varmışlardır.

2018’de Drugs’da yayınlanan bir raporda araştırmacılar daha önce yayınlanmış klinik deneylerden daha fazlasını ortaya koydular.(4) Raporun yazarlarına göre analizleri “T. terrestris'in karışık sonuçlar ürettiğini” gösteriyordu.

Ek olarak, 2018'de Gynecological Endocrinology'de yayınlanan küçük bir çalışma, tribulusun kadınlarda cinsel işlev bozukluğunun tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.(5)

Çalışma için, libidosu düşmüş 40 kadına tribulus veya plasebo (sahte) uygulandı. Çalışmanın sonunda, tribulus alanların testosteron düzeyleri yükseldi ve arzu, uyarılma, ağrı ve memnuniyet gibi faktörlerde önemli bir iyileşme yaşandı.

Şeker hastalığı

Tribulus, 2016 yılında Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine'de (Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi ) yayınlanan küçük bir çalışmaya göre diyabetle savaşabilir.(6) Test sonuçları kan şekeri, total kolesterol ve LDL kolesterol, plaseboya kıyasla anlamlı derecede azaldığını gösteriyor. Trigliserit ve HDL kolesterol seviyelerinde ise anlamlı bir etki gözlenmedi.

Tribulus Terrestris olası yan etkileri

Çok az sayıda çalışma tribulusun insanlar üstündeki yararlı etkilerini test ettiğinden, bu bitkinin uzun süreli kullanımının güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Ancak, tribulusun yüksek kalp hızı ve huzursuzluk gibi yan etkileri tetikleyebileceği konusunda bazı endişeler vardır.

Ek olarak, bazı araştırmalar, tribulusun prostat ağırlığını artırabileceğini göstermektedir. İyi huylu prostat hipertrofisi veya prostat kanseri gibi rahatsızlıkları olan erkekler bu bitkiyi kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

Tribulus kan şekeri seviyesini azaltabileceğinden, bu bitkiyi diyabet ilacı ile birlikte almak kan şekerinizin tehlikeli derecede düşmesine neden olabilir.

Bir vaka raporuna göre, 36 yaşındaki bir erkeğe, tribulus içeren bitkisel bir supplement (takviye) kullandıktan sonra priapizm (penisin uzun süreli ve ağrılı bir ereksiyonu) tanısı kondu.(7)

Piyasadaki bu tarz diyet takviyeleri büyük ölçüde regüle edilmemiştir yani sağlık bakanlıklarının onayları yoktur. O nedenle bazı nadir durumlarda etikette bulunmayan maddeler veya bileşenler içerebilir. Elbette anabolik steroidler ve diğer maddelerle kontamine olabilen ve farkında olmadan doping testinin pozitif çıkmasına neden olan takviyeler var. Dolayısıyla atletik performanslar için pazarlanan takviyeler için bu risk daha yüksek olacaktır.

Tribulus Terrestris'in kullanımı

Bitkinin sağlığa olan yararlarını araştıran çalışmalarda çeşitli dozlarda tribulus kullanılmıştır.(8) Örneğin, erektil disfonksiyonu araştıran bir çalışma için, üç ay boyunca günde üç kez günde 250 mg'lık bir doz tercih edilmiş.

Bununla birlikte, birçok çalışma, diğer bileşenlerle kombinasyon halinde tribulus bitkisine yer vermiştir.

Araştırma ve güvenlik eksikliğinden dolayı, herhangi bir sağlık amacı için tribulus önermek için henüz çok erken. Hala kullanmayı düşünüyorsanız, size uygun olup olmadığını görmek için önce doktorunuza danışın.

Dikkat edilmesi gerekenler

Tribulus'un cinsel fonksiyonun iyileştirilmesine ve kas gelişiminin arttırılmasına yardımcı olduğu iddia edildiğinden, bu, birçok supplement mağazasında ve eczanede görebileceğiniz bir tamamlayıcıdır. Tribulus Terrestris bitkisi genellikle diğer malzemelerle birleştiriliyor. Bu kombinasyonlar güvenlik veya fayda açısından test edilmemiştir. Tribulus kullanımınızı ve kullanımın güvenli olduğundan emin olmak için spor hekimleriyle veya uzman diyetisyenlerle iletişim kurmalısınız.

Tribulus takviyesini almayı istediğinizde, Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), satın aldığınız üründe ek bilgiler veya içerik etiketini aramanızı öneriyor.(9) Bu etiket, tablet başına aktif bileşenlerin miktarı ve ek maddeleri, bağlayıcılar ve aroma gibi diğer ilave içerik maddeleri içeren hayati bilgilerini görmenizi sağlıyor.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.