Kategoriler
Teknoloji

Adobe Creative Cloud canlı yayın servisi haline geliyor

Adobe, her yıl düzenlenen Adobe Max konferansında yaptığı açıklamada, Creative Cloud uygulamaları için yerleşik canlı yayın özelliği hazırladığını belirtti. Özelliğin beta sürümü şu anda Adobe Fresco'daki bir grup insan tarafından kullanılabiliyor. Creative Cloud kullanıcılara canlı yayın yapma, canlı yayın kanallarını izleme, yorum yapabilme ve bağlantı paylaşma seçenekleri sunuyor.

Adobe Creative Cloud Twitch gibi çalışacak ancak bir farkla

Baş ürün sorumlusu Scott Belsky bu deneyimi Twitch'e benzetiyor ancak Adobe yazılımlarındaki araçların nasıl kullanılacağını öğrenmek isteyenler için eğitici bir yönü olacağını da belirtiyor.

İLGİLİ:  Twitch, Mixer ve YouTube Live: En iyi canlı yayın servisi hangisi?
Adobe Creative Cloud canlı yayın servisi
Canlı yayınların eğitici yönü ön planda olacak

Açıklamalara göre Adobe'nin canlı yayın servisi bazı yönleriyle geleneksel servislerden farklı olacak. İzleyiciler yayıncının programdaki bir aracı kullanmaya başladığı ve bıraktığı anları ekranda dalga formları halinde görebilecek. Belirli bir araç ya da Adobe yazılımı hakkında eğitici bilgiler almak isteyenler, kanalları bu detaylara göre filtreleyebilecek.

Adobe: Tasarım okuluna giderek tasarımcı olunmaz

Adobe Creative Cloud canlı yayın servisi
Adobe bir süredir Adobe Live canlı yayın kanalını yönetiyordu

Adobe şu anda Behance ve YouTube'da gösterilen Adobe Live isimli canlı yayın kanalında halihazırda belirli sanatçılar ağırlıyor. Yayınlar genellikle üç saat kadar sürüyor. Şirket bu anlamda Adobe Live yayınlarının ortalama izlenme süresinin yaklaşık 66 dakika olduğunu da açıkladı. Bazı yayınlarda sunulan zaman çizelgesi, sanatçının çiziminde hangi araçları kullandığına dair bilgiler gösteriyor.

İLGİLİ:  Duolingo - Twitch ortaklığı: Canlı yayın izleyerek dil öğrenin

Adobe yeni canlı yayın özelliğinin YouTube’da öğretici videolar izlemekten daha kullanışlı olmasını amaçlıyor. Şirket bunu şu sözlerle açıklıyor, “Tasarımcılar diğer tasarımcıların yanına oturarak öğrendiklerini söyler, tasarım okuluna bolca giderek değil. Bunu büyük çapta yaymamız gerekiyor".

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.