Kategoriler
Teknoloji

Arabalarda kör nokta problemini çözen genç kız 25 bin dolar ödül aldı

14 yaşındaki Alaina Gassler isimli genç kız annesinin sık ​​sık Jeep Grand Cherokee arabalarındaki kör nokta probleminden rahatsız olduğunu gördüğünde sürücünün görüşünü engelleyen bu probleme çözüm getirmek istemiş. Hazırladığı tasarımda web kamerasından yardım alan Gassler, A sütunu olarak bilinen kör noktayı başarılı şekilde ortadan kaldırdıktan sonra 25 bin dolar ödüle layık görüldü.

Annesinin kör nokta problemine çözüm bulun genç kız birinci seçildi

Geçen hafta Washington'daki Broadcom MASTERS yarışmasında bilim adamları, mühendisler ve eğitimcilerden oluşan bir panelde incelenen prototip çalışma o kadar etkileyici bulundu ki Alaina Gassler 25.000 dolarlık büyük ödülün sahibi oldu. Genç kız yıllık olarak düzenlenen yarışmanın kazananı olduğunu öğrendiğinde bunu hiç beklemediğini ve ödülü heyecandan titreyerek kabul ettiğini söylüyor.

İLGİLİ:  Anahtarsız girişli arabalar nasıl saniyeler içerisinde çalınıyor?

Genç kız ülke genelinde 2.348 adayı kendine çeken bilim ve mühendislik yarışmasında 29 ortaokul öğrencisini yendi. Açılımı Yükselen Yıldızlar İçin Matematik, Uygulamalı Bilimler, Teknoloji ve Mühendislik olan Broadcom MASTERS yarışması her yıl kar amacı gütmeyen vakıflar tarafından düzenleniyor.

Bilim fuarı projesine ek olarak öğrenciler kodlama, mühendislik ve tasarımı kapsayan konulardaki performanslarıyla da sınanıyor.

Genç kızın ödül alan kör nokta çalışması

Lise birinci sınıf öğrencisi olan Gassler, otomobilin şasisini destekleyen ve ön camları yerinde tutan A sütununun neden olduğu kör noktayı ortadan kaldırarak otomobil güvenliğini artırmak istediğini söylüyor. Genç kız A sütununun birçok araba kazasına neden olduğunu vurguluyor.

İLGİLİ:  Carl Benz | Hayatı ve ilk arabanın icadının hikayesi

Gassler çalışmasında projektör, web kamerası ve yansıtıcı kumaş kullanmış. Yolcu tarafındaki A sütununun dışına bir web kamerası taktıktan sonra arabanın tavanının altına, görüntüyü sütuna yani kör noktaya yansıtan bir projektör yerleştirmiş.

Görüntünün daha net ve parlak olmasına yardımcı olmak içinse A sütununu yansıtıcı kumaş ile sarmış ve böylece görüntü yalnızca sürücü tarafından görülebilir hale gelmiş.

14 yaşındaki lise birinci sınıf öğrencisi kız sistemin babası ile yaptığı test sürüşleri sırasında başarılı şekilde çalıştığını ekliyor. Ailenin konuyla ilgili olarak YouTube'a yükledikleri video üç milyona yaklaşan izlenme aldı.

İLGİLİ:  1870 - 1950 yıllarında alınan garip ve ilgi çekici patentler

Şimdiyse bir sonraki prototipi için projektör yerine LCD ekranlar kullanmayı planlıyor çünkü bu ekranlar sürücünün görüntünün parlaklığını ve yönünü ayarlamasına izin verecek.

Alaina Gassler prototipinin bir gün araba ve teknoloji şirketleri tarafından kullanılmasını umuyor:

“Projemi Tesla'ya göstermeyi çok isterim, çünkü arabalarını daha güvenli hale getirmenin yollarını arıyorlar ve her zaman arabalarına ekleyecek fütüristik özellikler buluyorlar”.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.