Kategoriler
Teknoloji

SpaceX'in Starlink internet uyduları bizi Dünya'ya hapsedebilir

Elon Musk'ın roket şirketi SpaceX tüm gökyüzünü Starlink internet uyduları ile kaplamaya hazırlanıyor. Proje kapsamında şirket geçtiğimiz pazartesi günü 60 internet uydusunu daha yörüngeye yerleştirdi. Elon Musk'ın nihai amacı yörüngeye 42.000 Starlink uydusu göndermek ve yeryüzündeki insanlara yüksek hızlı internet sağlamak. Ancak araştırmacılara göre bu çaba bugün 2000 uydu barındıran tüm gökyüzünün sonunda parlak nesnelerle çevrili olmasına neden olabilir.

SpaceX'in Starlink internet uyduları astronomiyi imkansız kılacak

Elon Musk'ın SpaceX şirketi yalnızca 2027 yılına kadar gökyüzüne 42.000 internet uydusu yerleştirmiş olacak ve böylelikle "uydu internet" projesi başarıyla tamamlanacak. Bununla birlikte bilim adamları aynı düşüncede değil. Profesyonel astronomlara göre gökyüzünde adeta yıldız gibi parlayan SpaceX uyduları astronomi biliminin uzayı gözlemlemeye devam etmesini imkansız kılabilir. Bu uyduların sonunda bir mega takımyıldızı kadar yer kaplayacağı düşünülüyor.

İLGİLİ:  Düşük gecikmeli internet uyduları neredeyse kullanıma hazır
Dünya bugün yaklaşık 2000 uydu ile çevrili
Dünya bugün yaklaşık 2000 uydu ile çevrili

Astronomlara göre 42.000 uydu bugün Dünya yörüngesinde olan uyduların sayısından sekiz kat daha fazla. Dahası bu uyduların çarpışarak yere düşmesi felakete yol açan sonuçlar doğurma tehlikesi taşıyor. Bir adım ileri giden araştırmacılar bu uyduların bizi Dünya'ya hapsederek tekrar uzaya çıkmamızı engelleyebileceğini belirtiyor.

SpaceX'in 60 uydusunun yörüngeye fırlatılmasıyla birlikte birçok astronom nesnelerin ne kadar parlak göründüğüne dair endişelerini dile getirdi. Bazı astronomlar uyduların görüntülerini paylaştı. Pazartesi'den bu yana uydular şimdi daha üst yörüngelere çıkmış durumda ancak bazıları hala kırsal alanlardan çıplak gözle görülebiliyor.

İLGİLİ:  İlk kez Ay'ın görünmeyen yüzüne iniş yapıldı

Uydular sonunda bizi Dünya'ya hapsedebilir

Araştırmacılara göre SpaceX'in Starlink internet uyduları bizi Dünya'ya hapsedebilir
Starlink'in Mayıs ayında fırlatılan ilk internet uyduları gökyüzünden geçiyor

Bir başka endişe de Şili'ye yerleştirilmesi planlanan Geniş Sinoptik Gözlem Teleskobu (LSST) ile ilgili. Teleskop 2022'de tamamlanmış olacak ve karanlık madde ile karanlık enerji gibi gizemli nesneleri araştırmak için kullanılacak. LSST'nin bunun için gökyüzündeki nesneleri uzun pozlamalarla izleyecek. Böylelikle Dünya'ya tehlikeli yakınlıkta uçan asteroitler dahil hareketli uzay nesnelerini tanımlamış olacak. Bilim adamları internet uydularının teleskobun odağına gireceğini ve yaydıkları sinyal neticesinde toplanan verileri bozacağını düşünüyor.

Bugün Dünya'nın yörüngesinde 100 milyon atık nesne bulunuyor. Nesnelerin bir kısmı terk edilmiş uydular ve önceki uzay görevlerinde parçalanan uzay araçlarından oluşmakta. Paylaşılan teoriye göre tek bir çarpışma zincirleme reaksiyona yol açabilir ve uzay araçlarının Dünya'dan uzaklaşmasını imkansız kılabilir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.