Kategoriler
Teknoloji

Bill Gates: Windows Phone Android'i geçebilirdi

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, 2000'li yılların başında karşılaştıkları antitröst davası olmasaydı Microsoft'un şu anda akıllı telefon dünyasına hükmetmekte olduğunu belirtti. New York Times’ın DealBook konferansında konuşan Gates, davanın odağını dağıttığını ve bu nedenle Windows Mobile’ı Motorola cihazına koymakta son tarihi kaçırdıklarını söyledi. Motorola bunun sonucu olarak o tarihte Android'i seçti.

Microsoft, Windows Mobile ile beş yıl kadar akıllı telefon pazarında söz sahibi olmayı başardı. Şirketin pazara erken girme avantajı yeterince iyi sonuç vermedi zira o zamanlar pazar yeterince büyük değildi. Motorola ise o dönemde en büyük telefon üreticilerinde biriydi. Bill Gates'e göre Motorola, Windows Mobile ile çıksaydı Microsoft pazarda önemli bir yere sahip olabilirdi ve Google'ın Android ile gördüğü fırsatı sınırlamış olurdu.

Bill Gates sözlerine şöyle devam etti, "Antitröst davasının Microsoft için kötü olduğu konusunda şüphe yok. Mobil işletim sistemi oluşturmaya daha fazla odaklanmış olacaktık ve bugün Android yerine Windows Mobile kullanıyor olacaktınız." ve ekledi, “Eğer antitröst davası olmasaydı… çok yakındık, dikkatim çok dağıldı. Dikkat dağınıklığı yüzünden bunu mahvettim."

Bill Gates: Windows Phone Android'i geçebilirdi. Windows Phone'lu telefon.
Windows Phone'lu telefon

İlk Android cihazlar 2000'lerin sonlarında piyasaya çıktı ve Apple'a rakip bir işletim sistemi olarak Microsoft'un bıraktığı boşluğu iyi bir şekilde doldurdu. Android, Windows'un kişisel bilgisayarlar üzerinde yarattığı etkiyi akıllı telefonlar üzerinde yarattı.

Windows Phone ilk çıktığında olumlu yorumlar almasına rağmen, geç yayımlanmış olması tepedeki rakiplerle etkili şekilde mücadele etmesi için gereken tüketici, üretici ve geliştirici desteğini kazanmasını engelledi. Telefon pazarının eski lideri Nokia'nın satın alınması dahi düşüşü duraklatmaya yetmedi.

Bill Gates bundan önce de Microsoft'un telefon pazarındaki yüzlerce milyar dolarlık fırsatı kaçırmasını en büyük hatası olarak nitelendirmişti. Ancak şirket sonunda hatasıyla barıştı ve Windows 10'un mobil versiyonuyla son bir girişimde bulunma denemesinden de vazgeçildi. Öyle ki Microsoft şimdi piyasaya sürmeye hazırlandığı Surface Duo telefonlarında Android kullanmaya hazırlanıyor.

İLGİLİ:  Bilgisayarın icadı: İlk bilgisayardan PC'ye uzanan tarih

Yeni CEO Satya Nadella yönetiminde Microsoft’un stratejisi Microsoft Office 365 gibi hizmetleri olabildiğince fazla cihaza yayarak abonelik geliri elde etmek oldu.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.