Kategoriler
Teknoloji

Çin online oyun bağımlılığı için sert yasaklamalar getirdi

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) son zamanlarda zihinsel sağlık bozukluğu olarak kategorize ettiği oyun bağımlılığı, hem psikoloji çevrelerince hem de hükümetlerce hala çok tartışılan bir konu. Bazıları bunu zihinsel sağlık sorunu olarak görmezken, gençlerde çeşitli sorunlara yol açtığını da inkar etmiyor. Şaşırtıcı olmayan biçimde, Çin şimdi bu duruma el atarak çevrimiçi oyunlar oynayan küçüklere bazı sert yasaklamalar getirdi. Yasaklamalar ülkenin oyun pazarındaki konumu düşünüldüğünde ironik görünüyor.

İstatistiklere göre Çin dünyanın en büyük oyun pazarlarından biri. Birkaç yıla kadar oyun konsollarının ülkeye girmesine izin verilmeden önce de durum böyleydi. Çin’in gittikçe büyüyen oyun pazarı, özellikle PC ve mobil için yayımlanan çevrimiçi oyunların etrafında dönüyor. Çin e-spor'u önemli hale getiren ilk ülkelerinden biri.

Çin'de bir internet kafe
Çin diğer Asya ülkeleri gibi çok sayıda internet kafeye sahip

Şimdi de küçükler ve çevrimiçi oyunlar için ağır yasaklar getiren ilk ülkelerden biri oluyor. 18 yaşın altındakilerin saat 20:00 ile 8:00 arasında çevrimiçi oyunlar oynaması yasaklandı. Ayrıca hafta içi en fazla 90 dakika, hafta sonları ve tatil günlerinde ise en fazla üç saat oyun oynamalarına izin verildi.

Çin ayrıca çevrimiçi oyunlara harcama yapma konusunda 8 ila 16 yaş arasındaki oyuncuları ayda 166 lira ve 16 ila 18 yaş arasındakileri ise 327 lira ile sınırlıyor. Raporda PC ve mobildeki çevrimdışı oyunlara yapılan harcamalara değinilmiyor. Çin'de online oyun şirketleri hükümet kontrolünde ancak çevrimdışı oyunları izlemek bu anlamda daha zor olabilir.

Hem Çinli hem de yabancı oyun şirketleri ürünleri için halihazırda yaşa dayalı kısıtlamalar uyguluyorlar ancak bunun Çin’in oyun bağımlılığı sorununu engellemede etkisiz kaldığı bildiriliyor. Yeni kısıtlamaların ise ne kadar etkili olacağını zaman gösterecek. Çoğunlukla kısıtlayıcı yasalarıyla bilinen Çin, bunun da yeterli olmaması durumunda daha sert yasaklar getirebilir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.