Kategoriler
Teknoloji

Diablo 4 oyun içi mağazaya, mikro ödemelere ve ek paketlere sahip olacak

Eskinin şaşırtıcı şimdinin ise alışıldık mekaniği oyun içi mağazalar ve mikro ödemeler beklendiği gibi kendine Diablo 4'de de yer buluyor. Oyunun baş tasarımcısı Joe Shely Diablo 4'ün mikro ödemelere sahip olacağını belirtti. Bunların daha çok kozmetik satın alımlar olacağı söylense de serinin ve türün hayranları için şüphesiz hayal kırıklığı yaratıyor. Belirli bir eşyaya oyun içi başarıyla değil sadece gerçek parayla sahip olunması oyunculuğun ruhuna ters bir durum.

Diablo 4'de bazı eşyalara kozmetik satın alımlarla sahip olunacak

Diablo 4 geliştirilme sürecinin henüz çok erken aşamasında olmasına rağmen şimdiden mikro ödemelere sahip olacağı ve bir oyun içi mağazası bulunacağı kararlaştırılmış görünüyor. Activision yönetiminde gitgide maksimum kâr amacı güden ve bunun için yoğun şekilde gerçek parayla eşyalar satmaya başlayan Blizzard'ın Diablo 4'de de benzer bir yolu seçmesi şaşırtıcı görünmüyor.

İLGİLİ:  Diablo 4 resmi olarak duyuruldu
Diablo 4 oyun içi mağazaya, mikro ödemelere ve ek paketlere sahip olacak
Path of Exile oyunculara mikro ödemeli kozmetik eşyalar ve ek çanta yuvaları sunuyor

Zira Overwatch halihazırda kozmetik eşyalarla dolu loot kutularına sahip ve Hearthstone bizzat oyundaki rekabeti değiştiren deste ve kartlar satıyor. Ürünlerinden daha fazla para kazanmanın yollarını arayan Activision-Blizzard için Diablo 4'ün kaderi çoktan belirlenmişti. İşin daha üzücü tarafı ise hem Diablo 4 hem de Overwatch'ın ücretli satın alınan oyunlar olması.

Bununla birlikte, Diablo 3'ün hayal kırıklığında uzun yıllardır ARPG türünün lideri olan Path of Exile da oyun içi mağazaya ve mikro ödemelere sahip. Ne var ki Path of Exile halihazırda ücretsiz bir oyun, yani geliştiricilerin bunun gibi kazanç yollarını kullanmaları adaletsiz görünmüyor (Yine de ücretli oyunların, ücretsiz mikro ödemeli oyunlardan daha az kazandırdığı bir gerçek).

İLGİLİ:  Blizzard aslında Diablo 4'e Druid sınıfı eklemeyecekti
Diablo 4 oyun içi mağazaya, mikro ödemelere ve ek paketlere sahip olacak
Satın alım ücreti, ek paketler, mikro ödemeler, oyun içi mağaza…

İster ücretli ister ücretsiz olsun belirli oyun içi eşyaların yalnızca gerçek parayla satın alınması mekaniği oyunculuğun gerçek amacını ve ruhunu baltalıyor. Ne yazık ki hem EA hem de Activision gibi firmalar bu işi gitgide yokuşa sürüyor. Onlar gibi para kazanmak isteyen daha küçük şirketler de peşlerinden gidiyor.

Diablo 4'de ek paketler de olacak

Diğer mekanikler kadar şeytani olmayan bir diğer konu da Diablo 4'de ek paketler olacağı. Oyun içi ödemelerin yanında Diablo 4 oyuncuların bir de ek paketlere (expansion) ödeme yapması gerekecek. Bu da oyun çıkış yaptığında ya da ön siparişe açıldığında standart, premium, deluxe ve Hellfire Nightmare gibi farklı fiyatlandırmalı sürümleri olacağını gösteriyor.

Diablo 4'de oyuncu inleri ya da kişisel evler olup olmayacağı sorusu üzerine baş tasarımcı Joe Shely bunun ilginç bir fikir olduğunu ancak henüz böyle bir şeyin tartışılmadığını söyledi. Tasarımcı devamında, "Diablo 4'ün Path of Exile'ın başarısından neler öğreneceğini görmek ilginç olacak" diyerek sorunun ucunu açık bıraktı.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.