Kategoriler
Teknoloji

Facebook artık yüzünüzü göstermenizi isteyecek

Facebook sahte hesaplarla mücadele etmek için yeni bir yöntem geliştiriyor. Ortaya çıkan ekran görüntülerine göre sosyal ağ, kullanıcılarından kimliklerini onaylamaları için yüzlerini kısaca göstermelerini isteyecek. Facebook bu doğrulama sisteminin gerçek bir kişi olduğunuzu kontrol etmek için yapıldığını belirtiyor.

Facebook artık yüzünüzü göstermenizi isteyecek

Yüz doğrulama, birçok Facebook özelliğini çıkış yapmadan önce duyurmayı başaran araştırmacı ve hacker Jane Manchun Wong tarafından ortaya atıldı. Jane, rakiplerinin ne yaptığını öğrenmek isteyen Facebook çalışanı ve yöneticileri tarafından Twitter'da takip ediliyor.

İLGİLİ:  Facebook, insanları ''yüz tanımaya'' görünmez hale getirecek bir algoritma geliştirdi

Yayımlanan ekran görüntülerine göre, Facebook sahte hesapları tanımlamak için kullanıcıların yüzlerinin her tarafını gösterdikleri kısa özçekim videoları oluşturmasını istiyor. Hacker burada bazı noktalardan şüpheli. Örneğin, aracın sadece insan olup olmadığınızla mı ilgilendiği yoksa perde arkasında yüz tanıma teknolojisinin mi çalıştırıldığından emin değil.

Bununla birlikte özçekim videosunun kayda alındığı Facebook uygulama arayüzünün alt kısmında kaydedilen yüzlerin 30 gün içinde silindiği not düşülmüş. Anlaşılan şirket sahte hesapları azaltmak yönünde yeni yöntemler geliştiriyor. Bunların insanlarca ne kadar benimseneceğini zaman gösterecek.

Sosyal medya şirketi sadece bu yılın ilk yarısında 2 milyardan fazla sahte hesap tespit etti ve bazı araştırmacılar Facebook'un sahte hesap sorununun açıklanandan çok daha büyük olduğunu düşünüyor. Eğer video doğrulama sistemi yüz tanımayı kullanıyorsa bu durum tartışmalara neden olabilir.

Zira şirket daha önce Federal Ticaret Komisyonu tarafından, kullanıcıların fotoğraflarına otomatik etiket eklenmesini sağlayan "aldatıcı" yüz tanıma özelliği nedeniyle soruşturmaya maruz kalmıştı. Suçlamalardan kurtulmak isteyen Facebook bu yılın başlarında otomatik etiketleme ayarlarını güncellemişti.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.