Kategoriler
Teknoloji

Facebook siz akışı kaydırırken gizlice iPhone kameranızı kullanıyor

iPhone sahiplerinin dikkatine. Görünüşe göre Facebook, siz akışta son haberleri kaydırırken bilginiz olmadan kameranızı kullanmaya başlıyor. Bu durum bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan videoyla ortaya çıkarıldı. Bu gönderide Facebook'un iOS uygulaması kullanılırken kameranın arka planda gizlice açıldığı gösterildi.

Facebook gizlice iPhone kameranızı kullanıyor

Facebook'un iPhone uygulamasında akıştaki bir fotoğrafı açtığınızda ve sayfayı aşağı kaydırdığınızda ekranın sol tarafındaki ince şeritte kameranın çalıştığı görülmeye başlanıyor. Facebook normalde kameranın çalıştığını gizlemek isteyecektir ancak güncellemedeki bir hata kameranın görülmesini sağlıyor.

İLGİLİ:  Facebook artık yüzünüzü göstermenizi isteyecek

Kullanıcı aynı duruma beş farklı iPhone cihazında daha rastlamış. Bu cihazlar iOS 13.2.2 çalıştırırken, iOS 12 çalıştıran başka bir cihazda kamera arayüzü gizli kalmış. Bu hatayı kendileri de test eden diğer kullanıcılar sadece 13.1.3'ten sonraki iOS sürümlerinde bu durumla karşılaşmışlar. Facebook'un kameranızı gizlice çalıştırması durumu eğer Facebook uygulamasına kamera izni verilirse görülebiliyor.

İLGİLİ:  Dünyanın en değerli şirketleri 2019 listesi açıklandı

Facebook kameranızla ne yapmak istiyor?

Kamera izni verilmediğinde Facebook iPhone kamerasına erişmeye çalışıyor ancak iOS bunu engelliyor. Facebook konu kullanıcı mahremiyetine geldiğinde son birkaç yıldır büyük suçlamalarla yüzleşiyor. Şirketin ABD'de devam eden davaları var ve şimdi gün yüzüne çıkan bu durum her şeyi daha da kötüleştirmiş durumda.

Elbette Facebook bunun yalnızca bir yazılım hatası olduğunu ve amacının kullanıcılar akışta gezinirken kameralarını gizlice çalıştırmak olmadığını söyleyecektir. Ne var ki bu noktada çok az kişinin Facebook'un sözüne güveni kaldı. Diğer taraftan aynı hata Android telefonlarda görülmüyor; en azından şimdilik.

İLGİLİ:  Facebook'un Geçmişi Temizle aracı aslında hiçbir şeyi silmiyor

2017'deki Cambridge Analytica skandalında Facebook kullanıcılarına yapılan en büyük uyarılardan biri kamera izinlerini devre dışı bırakmalarıydı. Görünüşe göre bu uyarının nedeni şimdi biraz daha iyi anlaşılıyor. Aynı öneri eski FBI direktörü James Comey'den de gelmiş ve Facebook kullanıcılarının Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg'in yaptığı gibi kameralarının üstünü kapatmalarını söylemişti.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.