Kategoriler
Teknoloji

Ford'dan manuel vitesli elektrikli Mustang Lithium

Ford tüm gücüyle elektrikli arabalara odaklanmaya başladı ve tüm dünyaya kendisini bu alanda kanıtlamaya kararlı. Anlaşılan bunu yapmanın en iyi yollarından biri altı ileri manuel şanzımanlı ve tam elektrikli Mustang fastback üretmekten geçiyor.

Elektrikli Mustang Lithium altı ileri şanzımana sahip

Bu duyuru markanın ve de Mustang'in hayranlarını önce fazlasıyla sevindirdi ve daha sonra ise bir o kadar üzdü. Çünkü Ford'un açıklamasına söz konusu göre elektrikli Mustang yalnızca bir prototip ve seri üretime geçmesi planlanmıyor.

Ford ve Webasto bugün Las Vegas'ta düzenlenen Özel Ekipman Pazarı Birliği (SEMA) fuarında Mustang Lithium aracını tanıttı. Bu yüksek performanslı elektrikli araba bir kereye mahsus hazırlandı ve piyasaya sunulması beklenmiyor.

İLGİLİ:  Carl Benz | Hayatı ve ilk arabanın icadının hikayesi
ford mustang lithium elektrikli araba
Elektrikli Ford Mustang Lithium

Ancak Ford'a göre bu elektrikli Mustang bir prototipten daha fazlası. Zira Webasto bu aracı pil ve termal yönetim teknolojileri için test platformu olarak kullanmış. Kim bilir, eğer Ford ile Webasto arasındaki işbirliği olumlu sonuçlanırsa elektrikli Mustang fikri bir gün gerçekleşebilir.

Açıklanan özellik tablosuna göre araçta Phi-Power çift çekirdekli elektrikli motor ve 800 voltluk bir Webasto batarya sistemi ile çalışan çift güç çevirici bulunuyor. Bu sistem 900 beygir güç ve 1355 nm tork üretiyor. Özel karbon fiber gövde bileşenlerine, 2.5 cm alçaltılmış şasiye ve 20 inç jantlara sahip.

Mustang Lithium, manuel vites kullanılması yönüyle de sıra dışı. Zira elektrikli araçlarda tek vitesli dişli kutuları kullanıldığından araçta manuel şanzımana yer verilmesinin temel bir mantığı yok. Yine de üç pedal sevenler için manuel şanzımanlı elektrikli bir otomobil ilgi çekici olacaktır.

Geleneksel elektrikli arabalar en fazla 400 volt ile gelirken ilk kez Porsche Taycan 800 volta geçmişti ve onu şimdi Mustang Lithium izliyor. Buradan hareketle Ford'un gelecekteki diğer elektrikli arabalarında da 800 volt kullanacağı düşünülüyor.

ford mustang lithium elektrikli araba
Elektrikli Ford Mustang Lithium

Bu sistem elektrikli arabanın daha hızlı şarj edilmesini sağlamakta. Örneğin Porsche, Taycan aracının maksimum 270 kw şarj gücüyle %5'ten %80'e sadece 22.5 dakikada şarj olduğunu belirtmişti. Bunun yanında Ford yeni elektrikli arabasının batarya ömrünü açıklamadı.

İLGİLİ:  Otomobilin tarihi: İlk arabadan Ford Model T'ye uzanan yol

Otomobilde Vale, Spor, Pist ve Canavar adında dört farklı sürüş modu var. Kabinde ayrıca 10.4 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Ford geçmişte her zaman hibrit teknolojiyi destekledi ve ürün portföyünde halen bu araçlara yer ayırıyor. Ancak artık hiç olmadığı kadar elektrikli modellere yönelmiş durumda.

Şirket, 2018 yılından 2022 yılına kadar toplam 40 elektrikli araba üretmeyi planlıyor ve bunun 16 kadarını tamamladı. Bunlar arasında Mustang'den esinlenilmiş olan 500 kilometre menzilli 2020'de çıkacak yeni bir elektrikli SUV ve birkaç seneye hazırlanacak olan tam elektrikli bir F-150 pikap var. Ford 2022'de Avrupa'da 1 milyon elektrikli araç satışına ulaşmak istiyor. Hibrit araçlar buna dahil.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.