Kategoriler
Teknoloji

Gates vakfı batmayan metale destek veriyor: Yüzen şehir, asla batmayan gemi ve fazlası

Batmayan metal projesi Bill & Melinda Gates vakfınca destek buldu. Titanic'in asla batmayacağı iddiası gövdesinin altında kullanılan yeni nesil bir tasarımda gizliydi. Ancak mühendisler potansiyel bir kazanın gövdenin bu kısmına hasar verebileceğini öngörmedi. Aradan geçen yüzyıl sonra gemiler hala çarpmalara karşı savunmasızlar. Gates vakfı batmayan metale yaptıkları yatırımla bu durumu ve daha fazlasını değiştirebileceklerine inanıyor. Metalin en büyük özelliği hasar aldığında dahi yüzmeye devam etmesi.

Batmayan metal projesi Gates vakfından destek buldu

Rochester Üniversitesi'nden araştırmacıların tasarladığı batmayan metal gerçek anlamda batmıyor. Bunun için yeni bir metal dizisi tasarlayan ekip delindiğinde ya da hasar alarak formunu kaybettiğinde bile su üstünde kalmaya devam eden bir ürün ortaya çıkarmış. Proje şu anda ABD Ordusu ve Ulusal Bilim Vakfı tarafından destekleniyor. Ancak yeni bir habere göre Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve onun eşi Melinda'nın başında olduğu Bill & Melinda Gates Vakfı da şimdi batmayan metale yatırım yaptıklarını açıkladı.

batmayan gemi neler sunuyor?
Batmayan metalin kullanım alanları sınırsız

Batmayan metalde dev bir hava kabarcığı bulunuyor

Batmayan metalin sırrı sahip olduğu dev hava baloncuğunda yatıyor. Gemiler suyu hareket ettirerek yüzeyde kalıyor ve bir geminin yüzmeye devam etmesi için ağırlığından daha az hacimde suyu hareket ettirmesi gerek. Batmayan metal bu basit gerçek göz önüne alınarak geliştirilmiş. Araştırmacılar tasarımlarında suyu sürekli olarak uzaklaştıran bir metal dizayn etmişler.

Bilim adamları alüminyum diskin yüzeyine minik yuvalar açmak üzere lazer teknolojisinden yardım aldıklarını belirtiyor. Bu oluklar havayı hapsediyor ve koruyucu bir bariyer oluşturuyor. Bu durum su damlacıklarının metal yüzeyden kaymasını sağlıyor. Araştırmacılar bu tasarımda eğer metal uzun süre su altında tutulursa olukların hava yerine su ile dolduğunu keşfetmiş. Bunun üzerine iki disk yaparak bunları ortada bir sütun olacak şekilde birbirine bağlamışlar.

batmayan metal icadı

Asla batmayan gemiler ve yüzen şehirler

Birleştirme disklerin oyuklu yüzeyi iç tarafa gelecek şekilde yapılmış. Ardından ortada suyun içeri girmesini önlemeye yetecek kadar küçük boşluk bırakılmış. Bu kısımda toplanan hava kabarcığı metal ne kadar hasar alırsa alsın su yüzeyinde kalmasını sağlıyor. Metalde delikler açılsa dahi cisim yüzmeye devam ediyor.

Proje nihayetinde asla batmayan gemileri, yüzen şehirleri, su almayan telefonları, su üstünde yürümeyi sağlayan ayakkabıları ve daha fazlasını mümkün kılacak. Araştırmacılar teknolojinin kullanım alanlarının potansiyel olarak sınırsız olduğunu düşünüyor. Dünyanın en zengin vakıflarından Bill & Melinda Gates Vakfı'ndan yatırım almaları da bunun kanıtı olabilir. Geliştirilen teknoloji ayrıca metalin yüzeyindeki kirlerin sadece birkaç su damlasıyla temizlenmesini de sağlıyor.

Şu anda projenin ilerlemesine dair en büyük engel batmayan metalin yüzeyinde 1 inçe 1 inç boyutunda lazer gravür oluşturmanın bir saat alması. Ancak ekip bunun teknolojiden ziyade üretim sorunu olduğunu belirtiyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.