Kategoriler
Teknoloji

Google yeni Health servisi ile büyük planlar peşinde

Google, geçtiğimiz yıl ilk kez duyurduğu yapay zeka destekli Health (Sağlık) projesiyle ilgili bugün bazı yeni bilgiler paylaştı. Şirket bu projeyle gerçekte neler yapmayı planladığından çok fazla bahsetmese de bazı noktalara açıklık getirdi. Google Health’in lideri David Feinberg ekibinin sahip olduğu yenilikçi fikirlere dikkat çekiyor. Google Health öncelikle doktor ve hastalara özel bir "arama" fonksiyonu sunacak. Doktorlar bir hastanın sağlık kayıtlarına ulaşmaya çalışırken hastanın tam adını girmek yerine arama kutusuna "87" yazarak 87 yaşında bir hastanın raporuna ulaşabilecek.

Google Health servisini "doktorların web'i" olarak tanımlıyor. Burada tıbbi kayıtlara daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilecek. Bu özellikle ayrıca Google'ın Uçuş Arama (Flights) fonksiyonuna benzetiliyor. Buna göre insanlar sağlık durumlarıyla ilgili güvenilir bilgiler bulmaya çalışırken klasik yolla web'te dolaşmak yerine Health'i kullanacak.

İçeriden sızdırılan detaylara göre bu fikirlerin ne zaman meyve vereceği kesin değil. Ekip hala en optimal hizmet şekillerini araştırıyor. Örneğin, Health arama motoru sonuçlarında reklam gösterilip gösterilmeyeceğine henüz karar verilmedi ancak ihtimaller reklam olmayacağı yönünde. Zira reklamlar kullanıcıların adil ve doğru sonuçlara ulaşmasına engel olabilir.

google health sağlık deepmind yapay zeka stream uygulaması
AI destekli Streams uygulaması doktorlara yol gösteriyor

Ekip hem Google hem de YouTube'da sağlıkla ilgili arama sonuçlarını geliştirmek içi var gücüyle çalışıyor. Zira sağlık önemli bir konu ve günümüzde pek çok web sitesi insanları hastalıklar ve diğer rahatsızlıklarla dair doğruluğu ve güvenilirliği kesin olmayan bilgilerle yönlendiriyor. Google'ın Sağlık (Health) ekibi bu nedenle Uçuş Arama (Flights) çözümüne benzer bir yöntem geliştirme peşinde.

Google'ın kardeş şirketi DeepMind geliştirdiği AI (yapay zeka) çözümüyle insanları uzaktan teşhis etme yolunda ilerliyor. Göz rahatsızlıklarını tespit edebiliyor, doktorlara kanser radyoterapi tedavileri planlamalarında yol gösterebiliyor ve şu anda çeşitli sağlık araştırmalarını yürütüyor. Birleşik Krallık'taki doktorlar DeepMind'ın Streams uygulamasından faydalanabiliyorlar.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.