Kategoriler
Bilim & İnsan

Bir ağaç ne kadar oksijen üretir? Ağaçların oksijen üretimine dair veriler

Herkes ağaçların oksijen ürettiğini biliyor ancak bir ağacın ne kadar oksijen ürettiğini hiç merak ettiniz mi? Bir ağaç tarafından üretilen oksijen miktarı, türü, yaşı, sağlığı ve çevresi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ağaçlar yaz aylarında kışa kıyasla farklı miktarda oksijen üretir. Dolayısıyla kesin bir değeri yoktur ancak bir takım ortalama hesaplamalar yapılabiliyor.

Ağaçlar ne kadar oksijen üretiyor?

Hesaplamalara göre olgun yapraklı bir ağaç bir mevsimde 10 insanın yıl boyunca soluduğu kadar oksijen üretiyor. Yılda 22 kilo karbondioksit emen tek bir olgun ağaç atmosfere saldığı oksijenle iki insanın yaşamasını sağlıyor.

İLGİLİ:  Baobab ağacı (Adansonia) | Yaşamın simgesi

Bir dönüm ağaç yılda, ortalama bir arabanın 42.000 km yolda ürettiğine eşdeğer miktarda karbondioksiti emebiliyor. Aynı dönüm ağaç 18 kişinin yıl boyunca nefes almasına yetecek kadar oksijen üretiyor.

Yapılan benzer hesaplamalarda tabanı 45 cm çapında olan 30 metrelik bir ağacın 2.700 kilogram oksijen ürettiği kaydedildi. Böylece ortalamada bir ağaç her yıl yaklaşık 120 kilogram oksijen üretmiş oluyor. İki olgun ağaç dört kişilik bir ailenin yaşaması için yeterli oksijeni sağlayabiliyor.

Ağaçların hektar başına (%100 ağaç kanopisi) yıllık ortalama net oksijen üretimi (ayrışmayı hesaba aldıktan sonra) yılda 19 kişinin (ağaç örtüsü dönümü başına 8 kişi) oksijen tüketimini karşılayabiliyor. Hesaplamalar ölçümün yapıldığı yere göre değişmekte. Minnesota gibi bir ABD eyaletinde bu sayı 9 kişi olurken, istatistikler Kanada'nın Alberta eyaletinde 28 kişi sonucunu vermekte.

İLGİLİ:  Oksijen hakkında temel bilgiler

Oksijen üretimi hesabına dair notlar

Ağaçların ürettiği oksijen miktarına bakarken üç yol kullanılmakta. İşte o yaklaşımlar:

  • Yukarıdaki bazı hesaplamalar yalnızca fotosentez sırasında üretilen oksijen miktarını ele alıyor.
  • Bazı hesaplamalar ise fotosentez sırasında üretilen oksijen miktarını ağacın kullandığı miktardan çıkararak sadece net üretime bakıyor.
  • Üçüncü bir yaklaşım ise net oksijen üretimini, insanların nefes alabilmesi için mevcut olan gaz cinsinden hesap etmekte.

Ağaçların yalnızca oksijen açığa çıkarmakla kalmayıp aynı zamanda karbondioksit tükettiğini de hatırlamak önemli. Ancak ağaçlar yalnızca gündüz saatlerinde fotosentez yapar. Geceleri oksijen kullanırlar ve karbondioksit salgılarlar.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.