Kategoriler
Bilim & İnsan

Bulutların ağırlığı var mı?

Reklam

Bir bulutun ağırlığını merak ettiniz mi? Bulutlar havada süzülüyor gibi görünse de hem havanın hem de bulutun belirli bir kütlesi ve ağırlığı var. Bulutlar gökyüzünde yüzer çünkü havadan daha az yoğunlar, ancak buna rağmen epeyce ağırlar. Peki ne kadar? Yaklaşık 500 bin kilogram! Hesaplama aşağıdaki gibi yapılıyor.

Bir bulutun ağırlığını ölçmek

Bulutlar, hava su buharını tutamayacak kadar soğuk olduğunda oluşur. Buhar küçük damlacıklar halinde yoğunlaşır. Bilim adamları kümülüs bulutunun yoğunluğunu metreküp başına yaklaşık 0.5 gram olarak ölçtüler. Kabarık beyaz kümülüs bulutlarının yanı sıra farklı yoğunlukta olan farklı bulut çeşitleri de var. Yağmur getiren kümülonimbus bulutları daha da yoğunken, sirüs bulutları daha düşük yoğunluğa sahipler. Kümülüs kolay şekli ve boyutu ile ağırlığı en kolay hesaplanabilen bulutlardan biri.

İLGİLİ:  Google Stadia'ya gelecek oyunlar ve bilgiler

Bulutun uzunluğu ve hacmi

Peki bulutun boyutunu nasıl ölçersiniz? En pratik yollardan biri bulutun gölgesini takip etmektir. Gölgenin bir noktadan diğerine geçmesinin ne kadar zaman aldığına bakılır.

  • Mesafe = Hız x Zaman

Bu formülü kullanarak tipik bir kümülüs bulutunun yaklaşık bir kilometre veya 1000 metre olduğunu görebilirsiniz. Kümülüs bulutları uzun oldukları kadar genişler, bu nedenle böyle bir bulutun hacmi:

  • Hacim = Uzunluk x Genişlik x Yükseklik
  • Hacim = 1000 metre x 1000 metre x 1000 metre
  • Hacim = 1.000.000.000 metreküp

1 milyar metreküp ile bulutların çok büyük olduğuna şüphe yok. Bunun ardından bulutun ağırlığını hesaplamak için yoğunluğunu kullanırsınız:

Reklam
  • Yoğunluk = Kütle / Hacim
  • Metreküp başına 0.5 gram = x / 1.000.000.000 metreküp
  • Bulutun kütlesi: 500.000.000 gram veya 500.000 kilogram

Bununla beraber kümülonimbus bulutları bundan daha yoğun ve çok daha büyükler. Bu bulutlar ise 1000 ton ağırlığında olabiliyor. Başınızın üstünde dolaşan yüzlerce fil olması gibidir. 1000 ton ağırlığındaki nesnelerin tepenizde yüzmesi sizi endişelendiriyorsa, gökyüzünü okyanus, bulutları da gemi olarak düşünün. Sıradan koşullar altında, gemiler denize batmaz ve bulutlar da gökten düşmez.

İLGİLİ:  Arcus bulutu: Tüm bulutların en görkemlisi

Bulutlar neden yere düşmez?

Bulutlar bu denli büyükse nasıl gökyüzünde kalıyor? Bulutlar, kendilerini taşıyabilecek kadar yoğun bir havada yüzüyor. Bu yoğunluk çoğunlukla atmosferdeki sıcaklık değişimlerinden gelmekte. Sıcaklık, hava ve su buharı da dahil olmak üzere gazların yoğunluğunu etkiler; bulutlar bu nedenle buharlaşma ve yoğunlaşma yaşıyor. Bulutun içi epey fırtınalı olabilir; tıpkı uçakla içinden geçerken hissettiğiniz gibi.

Suyun sıvı ile gaz arasındaki geçişi mevcut enerjiyi emer veya serbest bırakır, bu da sıcaklığı değiştirir. Yani bulut gökyüzünde hiçbir şey yapmadan öylesine durmaz. Bazen havada kalamayacak kadar ağır hale gelirler, bu da yağmur veya kar gibi yağışlara neden oluyor. Diğer zamanlarda ise çevredeki hava, bulutu su buharına dönüştürecek kadar ısınır, bulut küçülür veya havada kaybolur.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.