Kategoriler
Yeryüzü & Tabiat

Sıradaki Buzul Çağ: Dünya yeniden Buz Çağı'na girecek mi?

Dünya'nın iklimi gezegenin tarihinin son 4,6 milyar yılı boyunca epey dalgalıydı ve iklimdeki bu değişimin devam edeceği öngörülüyor. Yer bilimlerindeki en ilginç sorulardan biri, artık buzul çağlarının bitip bitmediği veya yeryüzünün şu anda yalnızca bir interglasiyal (buz çağları arasındaki sıcak dönem) zamanda mı olduğu yönündedir. Dünya'nın şu anki jeolojik zaman periyodu Holosen olarak biliniyor. Bu dönem yaklaşık 11.000 yıl önce başladı; son buzul çağının ve Pleistosen dönemin sonu oldu. Yaklaşık 1.8 milyon yıl önceye uzanan Pleistosen, serin buzullar ve daha sıcak interglasiyal dönemlerin olduğu bir zaman dilimiydi.

Son Buz Çağı'nın kalıntıları şimdi nerede?

Buzul çağı bittiğinden bu yana bugün karadaki buz tabakalarının ve dağlardaki buzulların neredeyse tamamı eridi. Zira bundan önce Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa dahil Dünya'da 27 milyon kilometrekare alan buzla kaplıydı. Bu bölgeler Kuzey Amerika'da "Wisconsin" ve Avrupa'da "Würm" olarak biliniyor. Bugün Dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 10'u buzla örtülü; Bu buzun %96'sı Antarktika ve Grönland'da bulunuyor. Alaska, Kanada, Yeni Zelanda, Asya ve Kaliforniya gibi çeşitli yerlerde de buzullar mevcut.

Dünya yeni bir Buzul Çağı'na girecek mi?

Bilim adamları Dünya'nın jeolojik geleceğinde başka bir Buz Çağı olacağından emin değil. Zira Son Buzul Çağı'ndan bu yana sadece 11.000 yıl geçtiği ve insanların Pleistosen'in interglasiyal döneminde mi yoksa buzul sonrası bir Holosen dönemde mi yaşadıklarından kesin olarak emin olunamıyor. Bazı bilim insanları şu anda yaşanan küresel sıcaklık artışının yaklaşmakta olan sıradaki Buz Çağı'nın işareti olabileceğine ve Dünya yüzeyindeki buz miktarının aslında artmaya başlayacağına inanıyor.

Arktika ve Antarktika'nın üstündeki soğuk ve kuru hava az miktarda nem barındırır ve bu nedenle bölgelere az miktarda kar yağar. Küresel sıcaklıktaki artış, havadaki nem miktarını artıracağından, kar yağışı miktarını da yükseltecektir. Artan kar yağışı kutup bölgelerinde daha fazla buz birikmesine yol açabilir. Buz birikimi okyanusların seviyesinin düşmesine neden olacağından, küresel iklim sisteminde de beklenmeyen değişiklikler meydana getirecektir.

İnsanlığın dünyadaki kısa tarihi ve iklimin daha da kısa kayıtları, insanların küresel ısınmanın etkilerini tam olarak anlamalarını engelliyor. Ne var ki Dünya sıcaklığında yaşanacak bir artışın gezegendeki tüm yaşam için büyük sonuçları olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Buna sıradaki yeni Buz Çağı'nı başlatmak da dahil.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.