Kategoriler
Bilim & İnsan

AliExpress gibi Çin'den gelen kargolardan Corona virüsü bulaşabilir mi?

Başta Çin olmak üzere yurt dışı pazarlardan gelen ürün ve paketlerden virüs bulaşabilir mi? Corona virüsü AliExpress, Banggood veya AliBaba gibi Çinli web sitelerinden sipariş edilen kargolar üzerinden taşınabilir mi? Bunların Türkiye gibi ülkeler için tehlikeleri ve riskleri neler? Bu sorulara virüslere dair bilimsel gerçeklerle cevap vermek mümkün.

Çin'den gelen paketler ve Corona virüsü

Corona virüsüne (COVID-19) yakalanan insanların çoğu Çin'in Vuhan şehrinde yaşıyor ancak virüs halihazırda ülkenin birçok şehrine ve hatta diğer dünya ülkelerine yayılmaya başladı. İnsandan insana bulaşabileceği resmi olarak doğrulanmış durumda ve birçok ülke bu nedenle Çin'e seyahatleri durdurdu.

İLGİLİ:  5G nedir? İnsan sağlığına etkileri, kanser ve bilimsel görüşler

Ancak Çinli AliExpress e-ticaret sitesinin Türkiye'deki popülaritesi, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi insanlara virüsün kargo yoluyla bulaşıp bulaşamayacağını merak ettiriyor. Bu sorunun cevabı elbette hayır ve bunda rol oynayan birkaç faktör var.

Benzer konular

Virüs kargoyla taşınır mı?

Virüsler dış ortamda birkaç saat hayatta kalır ve bu sürede mutasyona da uğrayamaz

Virüsler bir kez canlı vücudundan çıktığında dış ortamda birkaç saatten fazla hayatta kalamaz. Çin çok uzakta olduğundan kargolanan bir ürünün Türkiye'ye ulaşması çoğu zaman birkaç hafta sürmekte. Corona virüsü gibi virüslerin böyle bir yolculuğa dayanması için kargo ortamının yolculuk boyunca nemli olması gerek. Ayrıca ışık faktörü, uygun sıcaklık ve virüsün hangi yüzeye tutunduğu da önemli. Çünkü virüsler plastik yüzeyde metal yüzeyde olduğundan daha uzun yaşar.

Diğer ülkelerin de gümrüklerinde olduğu gibi, Çin'deki herhangi bir e-ticaret sitesinden (AliExpress vb.) sipariş verilen ürünler ülkeden çıkmadan önce gümrükte ultraviyole ışığa maruz tutulur. Böylece hastalıkların dünya geneline yayılması engellenir. Zira ultraviyole ışın kargodaki tüm potansiyel virüsleri öldürür.

Çin'den gelen paket ve ürünlerden Corona virüsü bulaşabilir mi?
Güney Kore'de bir eczaneye taşınan yüz maskeleri, 28 Ocak 2020

Virüsler endospor olmadığından soğuğa maruz bırakılmaları veya dondurulmaları daha uzun yaşamalarını sağlamaz. Dolayısıyla Çin'den sipariş verilen ürünlerde Corona virüsü gibi benzer patojenlere rastlama ihtimali teorik olarak sıfır. Ancak kendinizi daha iyi hissettirmek adına, çok erken teslim aldığınız bir paketi 24 saat boyunca açmayarak içerisindeki virüslerin öleceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca paketi alkolle temizleyebilir ve paketi elledikten sonra da ellerinizi yıkayabilirsiniz.

Çin'den çıkan kargolardan virüs bulaşması mümkün değil, peki ya hayvanlar ne durumda? Çin birçok ülkeye evcil hayvan ve hayvan gıdaları ihraç ediyor. Dünyada bu hayvanlardan ve gıdalardan virüs bulaştığına dair herhangi bir vakaya rastlanmadı ve ülkeler bu kargoları nispeten daha sıkı şekilde denetliyor. Dolayısıyla AliExpress gibi kargolarda olduğu gibi, hayvan ve hayvan ürünlerinde de Corona virüsü riski yok.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.