Kategoriler
Bilim & İnsan

Corona virüs haritası ile ülkelerin vaka ve ölüm sayıları canlı görülebilir

Corona virüs haritası hangi ülkede kaç vaka ve ölüm olduğunu canlı olarak gösteriyor. Birçok harita mevcut ve içlerinden Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan bir tanesi zengin bilgiler sunmakta. Bu koronavirüs haritasını aşağıda bulabilirsiniz. Geçen yılın son günlerinde Çin'de açıklandığından bu yana, Covid-19 koronavirüsü 170'den fazla ülkeye yayıldı ve geçtiğimiz ay Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın hastalık olarak ilan edildi.

Corona virüs haritası

Avrupa, ilkbaharın başlarında corona virüsten en çok etkilenen bölge haline geldi. İtalya ve İspanya özellikle ağır darbe aldı. Bununla birlikte her ülke aynı oranda test yapmadığından aslında her bölgede gerçekte kaç Covid-19 vakası olduğu bilinmiyor. Bu nedenle ölüm sayısı ne yazık ki daha güvenilir bir gösterge. Bu yönüyle bakıldığında, Covid-19 hastalığının en çok İtalya ve İspanya'yı etkilediğini tekrar görüyoruz.

İLGİLİ:  Corona virüsün domuz gribi, kuş gribi ve Ebola gibi salgın hastalıklarla karşılaştırması

Ancak birçok ülkedeki eğilim benzerdir; İngiltere ve ABD şu anda salgının ilerlemesinde İtalya'nın birkaç hafta gerisinde. Türkiye gibi Avrupa'da çoğu ülke okulları kapattı. Bu arada hastalığın başladığı Asya'da yayılma hala devam ediyor, ancak Çin şimdilik zirveyi atlatmış gibi görünüyor. Çin aynı zamanda corona virüsü en yüksek oranda tedavi eden ülkelerden biri. Bu da sıkı önlemler alındığını ve sağlık sisteminin iyi işlediğini gösteriyor.

Türkiye'de son durum

Aşağıdaki Coronavirüs haritası 176 ülkenin tamamında en son vaka ve ölüm sayılarını gösterebiliyor. Türkiye incelendiğinde, tespit edilen toplam 5.698 vaka ve açıklanan 92 ölüm var. İyileşen vaka sayısı ise bunun üçte biri.

Her ülke her gün farklı kapasitede vaka tespiti yaptığından ülkemizdeki vaka sayılarının bundan daha fazla olduğu ihtimali hala var. Açıklanan verilere göre Türkiye'deki Covid-19 ölüm oranı %2'den az ve bu oran dünya ortalamasının altında. Nedeni ise Türkiye'nin nispeten genç olan nüfus yaşı olabilir.

İLGİLİ:  İtalya'daki Corona virüs ölümlerinin nedeni

Aşağıda yer alan canlı koronavirüs haritası Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlandı. Haritadaki bilgiler çevrimiçi şekilde günlük olarak güncelleniyor.

Totals kısmı ile tüm dünyadaki güncel (Covid-19) corona virüs ölümleri görülebilirken, aynı zamanda en son vaka sayısı öğrenilebiliyor. World sekmesinde her ülkedeki doğrulanan vaka sayıları listelenmektedir. Plots sekmesi, üst kısımda vaka sayısının ve alt kısımda ise ölüm sayısının günden güne değişen grafiğini vermekte. Son olarak Map sekmesinde corona virüsün tüm dünya haritası yer alıyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.