Kategoriler
Yeryüzü & Tabiat

Pasifik Ateş Çemberi nedir?

Pasifik Ateş Çemberi, Pasifik Okyanusu'nun kenarlarını takip eden 25.000 mil (40.000 km) at nalı şeklindeki yoğun volkanik ve sismik (deprem) faaliyet alanıdır. Ateş Çemberi adını içinde bulunan 452 uyuyan ve aktif yanardağdan alan Ateş Çemberi, dünyanın aktif yanardağlarının %75'ini içerir ve ayrıca dünyadaki depremlerin %90'ından sorumludur.

Pasifik Ateş Çemberi nerede?

Ateş Çemberi, Yeni Zelanda'dan Asya'nın doğu kenarı boyunca kuzeye, daha sonra Alaska'nın Aleutian Adaları boyunca doğuya ve daha sonra Kuzey ve Güney Amerika'nın batı kıyılarında güneye uzanan bir dağ, volkan ve okyanus siperidir.

Pasifik Ateş Çemberini yaratan nedir?

Ateş Çemberi plaka tektoniği tarafından yaratıldı. Tektonik plakalar, Dünya yüzeyinde genellikle yan yana kayan, çarpışan dev sallar gibidir. Pasifik Plakası oldukça büyüktür ve bu nedenle birkaç büyük ve küçük plaka ile sınırlanır (ve etkileşir).

İLGİLİ:  Dünyadaki aktif yanardağlar

Pasifik Plakası ile çevresindeki tektonik plakalar arasındaki etkileşimler muazzam miktarda enerji yaratır ve bu da kayaların magmayla kolayca erimesini sağlar. Bu magma daha sonra lav olarak yüzeye yükselir ve volkanlar oluşturur.

Pasifik Ateş Çemberindeki büyük yanardağlar

452 volkan ile Ateş Çemberi, oldukça 'ünlü' yanardağlara ev sahipliği yapıyor. Ateş Çemberi'ndeki büyük yanardağların listesi şöyle:.

  • Andes – Güney Amerika'nın batı kenarı boyunca 5.500 mil (8.900 km) kuzey ve güney yönünde uzanan Andes Dağları, dünyanın en uzun kıta dağlarıdır. Andean Volkanik Kuşağı dağlık bir bölgededir ve Cotopaxi ve Cerro Azul gibi aktif volkanları içeren dört volkanik bölgeye ayrılmıştır. Ayrıca en yüksek aktif volkan Ojos del Salado'ya ev sahipliği yapar.
  • Popocatepetl – Popocatepetl Trans-Meksika Volkanik Kuşağı'ndaki aktif bir yanardağdır. Mexico City'nin yakınında bulunan bu volkan, büyük bir patlamanın potansiyel olarak milyonlarca insanı öldürebileceği için, birçok kişi tarafından dünyadaki en tehlikeli volkan olarak kabul edilir.
  • St Helens Dağı – Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzeybatı Pasifik bölgesindeki Cascade Dağları, 1.300 km'lik Cascade Volkanik Arkına ev sahipliği yapıyor. Cascadeler 13 büyük volkan ve yaklaşık 3.000 volkanik yapı içeriyor. Cascades'teki en son patlama 1980 yılında Saint Helens Dağında meydana geldi.
  • Aleutian Adaları – Alaska'nın 14 büyük ve 55 küçük adadan oluşan Aleutian Adaları volkanik aktivitelerle oluşmuştur. Aleutian 52 volkan içeriyor, bunlardan en aktif olanları Cleveland, Okmok ve Akutan'dır.
  • Fuji Dağı – Japon adası Honshu'da bulunan Fuji, 3.776 m (12.380 feet), Japonya'nın en yüksek ve dünyanın en çok ziyaret edilen dağıdır. Bununla birlikte, Fuji bir dağdan daha fazlasıdır, en son 1707'de patlayan aktif bir yanardağdır.
  • Krakatoa – Endonezya Adası Arkında, Krakatoa bulunuyor. Herkes 27 Ağustos 1883'te 36.000 kişiyi öldüren ve 2.800 mil uzakta duyulan büyük patlamasıyla hatırlıyor (modern tarihin en yüksek sesi olarak kabul edilir). Endonezya Adası Arkı, 10 Nisan 1815'te patlamasıyla Volkanik Patlama Endeksi'nde (VEI) 7 olarak hesaplanan, bilinen tarihin en büyük patlaması olan Tambora Dağı'na da ev sahipliği yapıyor.
  • Ruapehu Dağı – 2797 m (9.177 feet) yüksekliğe sahip olan Ruapehu, Yeni Zelanda'nın Kuzey Adası'ndaki en yüksek dağdır. Taupo Volkanik Bölgesi'nin güney bölümünde bulunan Ruapehu, Yeni Zelanda'nın en aktif yanardağıdır.
İLGİLİ:  Dev volkan patlamasının uzaydan çekilen görüntüleri paylaşıldı

Dünyanın volkanik faaliyetlerinin ve depremlerin çoğunu üreten bir yer olan Pasifik Ateş Çemberi büyüleyici bir yer. Ateş Çemberi hakkında daha fazla şey anlamak ve volkanik patlamaları ve depremleri doğru bir şekilde tahmin edebilmek, belki de milyonlarca insanın hayatını kurtarmaya yardımcı olabilir.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarıyla ilgilidir.