Kategoriler
Tarih & Kültür

II. Dünya Savaşı'nın uçakları: Hawker Hurricane

Reklam

Savaşın en ikonik avcı uçaklarından biri olan Hawker Hurricane, çatışmaların ilk yıllarında Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin bir dayanak noktasıydı.1937'nin sonlarında hizmete giren Hurricane, tasarımcı Sydney Camm'ın fikriydi ve önceki Hawker Fury'nin gelişimini temsil ediyordu. Hurricane efsanevi Supermarine Spitfire'dan daha az ilgi görse de, RAF'ın 1940'ta Britanya Savaşı'ndaki ölümlerinin çoğuna imzasını atmıştı.

Rolls-Royce Merlin motoruyla güçlendirilen bu model, aynı zamanda bir gece avcısı ve taarruz uçağı olarak da kullanıldı. İngiliz ve İngiliz Milletler Topluluğu kuvvetleri tarafından savaşın diğer bölümlerinde de yaygın olarak kullanılıyordu. Hurricane savaşın orta dönemlerinde cephe savaşçısı olarak gölgede kaldı, ancak kara saldırısında yeniden hayat buldu. Hawker Typhoon 1944'e gelene kadar da bu şekilde kullanıldı.

Tasarım ve geliştirme

1930'ların başında, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin yeni modern savaşçılara ihtiyaç duyduğu gerçeği giderek kendini belli etti. Hava Mareşali Sir Hugh Dowding tarafından yönlendirilen Hava Bakanlığı, seçeneklerini araştırmaya başladı. Bu esnada Hawker Aircraft'ta baş tasarımcı olan Sydney Camm yeni bir avcı tasarımı üzerinde çalışıyordu. İlk önerileri Hava Bakanlığı tarafından reddedildiğinde, Hawker yeni bir savaşçı üzerinde, bu defa özel bir girişim olarak çalışmaya başladı. Roll-Royce PV-12 (Merlin) motoruyla çalışan sekiz silahlı, tek kanatlı bir avcı uçağına işaret eden Hava Bakanlığı Şartnamesi F36/34'ü (F5/34'ün yeni hali) inceleyen Sydney Camm, 1934'te yeni bir tasarıma başladı.

O günün ekonomik şartları nedeniyle, mümkün olduğunca çok sayıda mevcut parçalar ve üretim tekniklerinden yararlanıldı. Sonuç, daha önceki Hawker Fury çift kanatlı uçaklarının gelişmiş, tek kanatlı versiyonu olan bir uçaktı. Mayıs 1934'te tasarım ileri bir aşamaya ulaştı ve model test edilmeye hazırdı. Almanya'daki ileri düzey avcı uçakları konusunda endişeli olan Hava Bakanlığı, ertesi yıl uçağın bir prototipini sipariş etti. Ekim 1935'te tamamlanan prototip ilk kez 6 Kasım'da Pilot Yüzbaşı George Bulman ile havalandı.

İLGİLİ:  II. Dünya Savaşı'nın uçakları: Boeing B-17 Uçan Kale
Stajyer uçak gövdesi montajcılarına Hawker Hurricane eğitim uçağı 1359M üstünde onarım prosedürleri öğretilmektedir
Stajyer uçak gövdesi montajcılarına Hawker Hurricane eğitim uçağı 1359M üstünde onarım prosedürleri öğretilmektedir

RAF'ın mevcut modellerinden daha gelişmiş olmasına rağmen, yeni Hawker Hurricane birçok denenmiş ve gerçek üretim tekniğinden faydalandı. Bunların başında yüksek gerilimli çelik borulardan yapılmış bir gövde kullanılması geliyordu. Bu gövde katkılı ketenle kaplı ahşap bir çerçeveyle desteklendi.. Eskimiş bir teknoloji olmasına rağmen, bu yaklaşım uçağın üretimini ve onarılmasını Supermarine Spitfire gibi tamamen metal modellerden daha kolay hale getirdi. Uçağın kanatları başlangıçta kumaş kaplıyken, kısa süre sonra yerini tamamen metal kanatlara bıraktı ve bu da performansını önemli ölçüde artırdı.

Reklam

Hawker Hurricane Mk.IIC özellikleri

Genel

 • Mürettebat: 1
 • Uzunluk: 32 ft. 3 inç
 • Kanat açıklığı: 40 ft.
 • Yükseklik: 13 ft. 1,5 inç
 • Kanat Alanı: 257,5 fit kare
 • Boş ağırlık: 5.745 lbs.
 • Yüklü ağırlık: 7.670 lbs.
 • Maksimum kalkış ağırlığı: 8.710 lbs.

Verimlilik

 • Maksimum hız: 340 mph (547 km/s)
 • Menzil: 600 mil (975 km)
 • Tırmanma hızı: 2.780 ft / dak.
 • Maksimum yükseklik: 36.000 ft.
 • Motor: 1 × Rolls-Royce Merlin XX sıvı soğutmalı V-12, 1.185 beygir

Silahlar

 • 4 × 20 mm Hispano Mk II topu
 • 2 × 250 veya 1 × 500 lb. bomba

Üretimi basit, özelleştirmesi kolay

Haziran 1936'da sipariş edilen Hurricane, Spitfire üzerinde çalışmalar devam ederken RAF'a hızla modern bir savaşçı sağladı. Aralık 1937'de hizmete girmesinden, Eylül 1939'da II. Dünya Savaşı'nın patlak verene kadar 500'den fazla Hurricane üretildi. Savaş boyunca İngiltere ve Kanada'da çeşitli modellerde yaklaşık 14.000 Hurricane üretilecekti. Uçakta ilk büyük değişiklik üretimin başlarında yapıldı. Bunlar pervanede iyileştirmeler, ek zırh ve metal kanatların standart hale getirilmesiydi.

Hurricane'deki bir sonraki önemli değişiklik, 1940'ın ortalarında, biraz daha uzun ve daha güçlü olan bir Merlin XX motoruna sahip Mk.IIA'nın üretilmesiyle yapıldı. Uçak, bomba bölmelerinin ve topların eklenmesiyle, yer saldırısı yapabilen versiyonlara da çeşitlenerek gelişimini sürdürdü. 1941'in sonlarına doğru hava üstünlüğü rolünde büyük ölçüde göz ardı edilen Hurricane, Mk.IV modeliyle etkili bir yer saldırı uçağı haline geldi. Uçak aynı zamanda Filo Hava Kolu tarafından uçak gemilerinden ve fırlatma düzeneği olan ticari gemilerden havalanabilen Sea Hurricane olarak da kullanıldı.

Reklam

Avrupa'da Hawker Hurricane

Hurricane, ilk olarak 1939'un sonlarında Hugh Dowding'in (önde gelen Avcı Uçakları Komutanı) isteğiyle, dört filo olarak Fransa'ya gönderildi. Daha sonra bu filolar Mayıs-Haziran 1940'ta Fransa Savaşı'na katıldı. Ağır kayıplara rağmen, önemli sayıda Alman uçağını düşürdüler. Dunkirk'in tahliye edilmesine yardım ettikten sonra, Hurricane Britanya Savaşı sırasında geniş bir kullanım alanı buldu. Dowding Avcı Uçakları Komutanlığı'nın RAF taktikleri, Hurricane gelen bombardıman uçaklarına saldırırken daha hızlı olan Spitfire'ı da Alman avcı uçaklarını oyalamaya yönlendirdi

İLGİLİ:  II. Dünya Savaşı'nın uçakları: Boeing B-29 Superfortress

Hurricane, Spitfire ve Alman Messerschmitt Bf 109'dan daha yavaş olsa da, her ikisinden daha hızlı dönebiliyordu. Yapısı nedeniyle hasarlı Hurricane uçaklar hızlı bir şekilde onarılarak, tekrar hizmete sokuluyordu. Ayrıca Alman top mermilerinin katkısız keten bezinin içinden hasar vermeden geçtiği fark edildi. Diğer taraftan, aynı ahşap ve kumaş yapısı bir yangın anında alev almaya eğilimliydi. Britanya Savaşı sırasında keşfedilen bir başka konu pilotun önünde bulunan yakıt deposuydu. Burası vurulduğunda, pilot ciddi yanıklarla yaralanıyor ya da ölüyordu.

Bunu öğrendiğinde dehşete düşen Dowding, yakıt tanklarının Linatex olarak bilinen aleve dayanıklı bir malzeme ile donatılmasını emretti. Savaş sırasında baskı altında olmasına rağmen, RAF'ın Hurricane'leri ve Spitfire'ları hava üstünlüğünü korumayı başardılar ve Adolf Hitler'in emrettiği istilaların süresiz olarak ertelenmesini sağladılar. Hurricane Britanya Savaşı sırasında, İngiliz saldırılarının çoğundan sorumluydu. İngiliz zaferinin ardından, uçak cephe hizmetinde kaldı ve gece avcı uçağı ve taarruz uçak olarak kullanıldı. Spitfire genellikle İngiltere'de tutulurken, Hurricane yurtdışına yönlendirildi.

İLGİLİ:  II. Dünya Savaşı'nın uçakları: Mitsubishi A6M Zero

Diğer bölgelerdeki kullanımı

Hurricane, 1940-1942'de Malta'nın savunmasında hayati bir rol oynamasının yanı sıra Güneydoğu Asya ve Hollanda Doğu Hint Adaları'ndaki Japonlara karşı da savaştı. Japon ilerlemesini durduramayan uçak, Nakajima Ki-43 (Oscar) tarafından saf dışı bırakıldı, ancak usta bir bombardıman uçağı katili olduğunu kanıtlamıştı. Ağır kayıplar veren Hurricane birimleri, 1942'nin başlarında Java'nın işgalinden sonra hızlı bir şekilde ortadan kalktı. Hurricane, Müttefik Borç Verme Yasası (The Lend-Lease Act) 'nın bir parçası olarak Sovyetler Birliği'ne de ihraç edildi. Nihayetinde, Sovyet hizmetinde yaklaşık 3.000 Hurricane uçtu.

Britanya Savaşı başlarken, ilk Hurricane'ler Kuzey Afrika'ya geldi. 1940 ortasından sonuna kadar başarılı olmasına rağmen, Alman Messerschmitt Bf 109E ve F'lerin gelişinden sonra kayıplar arttı. 1941'in ortalarından itibaren Hurricane, Desert Air Force ile kara saldırısı rolüne geçti. Dört adet 20 mm top ve 500 lbs bomba ile uçan bu "Hurribombers", Mihver kara kuvvetlerine karşı oldukça etkili olduğunu kanıtladı ve 1942'de İkinci El Alamein Savaşı'nda Müttefiklerin zafere ulaşmasına katkı sağladı.

Reklam

Cephe savaşçısı olarak artık etkili olmasa da, Hurricane gelişimini yer saldırı yeteneğini geliştirerek sürdürdü. Bu gelişim 500 lbs. bomba, sekiz RP-3 roket veya iki 40 mm top taşıma kapasitesine sahip "akla uygun" veya "evrensel" bir kanadı olan Mk.IV ile doruğa ulaştı. Hurricane, 1944'te Hawker Typhoon'un gelmesine kadar RAF ile birlikte önemli bir yer saldırı uçağı olarak hizmet verdi. Typhoon, daha fazla filoya ulaştıkça Hurricane aşamalı olarak kaldırıldı.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarıyla ilgilidir.