Kategoriler
Ekonomi

Az sayıda çalışanı olan milyar dolarlık şirketler

Gelişen teknoloji sayesinde artık günümüzde şirketlerin çok para kazanmak için çok sayıda çalışana veya geniş ofislere sahip olması gerekmiyor. Yeni ve eski birçok firma bugün görece küçük personel sayısıyla milyar dolar değere sahip. Aralarında 100.000'lerce personeli olan bazı büyük çok uluslu şirketlerden daha değerli olanlar dahi var. Şaşırtıcı derecede az sayıda çalışanı olan milyar dolarlık firmalara göz atalım.

Az çalışanlı milyar dolarlık şirketler


Wayfair: 12.124 çalışan

Az sayıda çalışanı olan milyar dolarlık şirketler

2002 yılında kurulmuş olan Wayfair çevrimiçi mobilya ve ev eşyaları satış platformudur. Boston merkezli mobilya devinin sitesinde 14 milyondan fazla ürün satılıyor. Wayfair ayrıca Joss & Main, AllModern, Perigold ve Birch Lane gibi markaların da sahibi. 30 milyar dolarlık piyasa değeri ve sadece 12.124 çalışanıyla bu küresel şirket nispeten az çalışanlı olmasına rağmen çok fazla kazanıyor.

Western Union: 12.000 çalışan

Az sayıda çalışanı olan milyar dolarlık şirketler

Eski usul ödeme sisteminin mimarlarından olan bu şirketin geçmişi 1851 yılına dayanıyor. Western Union, insanların uzak mesafelere nakit para göndermesine öncülük etti ve kişiden kişiye para transferleri bugün ana işi olmaya devam ediyor. Colorado merkezli şirketin dünya çapında 12.000 çalışanı ve 10 milyar dolarlık piyasa değeri var.

Twitter: 4.300 çalışan

Az sayıda çalışanı olan milyar dolarlık şirketler

Jack Dorsey (resimde), Evan Williams, Biz Stone ve Noah Glass tarafından 2006 yılında kurulan Twitter bugünlerde küresel bir fenomen haline geldi. Aylık 330 milyon aktif kullanıcısı olmasına ve 25,7 milyar dolar piyasa değerine rağmen, şirketin dünya çapında yalnızca 4.300 çalışanı var.

İLGİLİ:  Norveç'ten yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolar yatırım

DocuSign: 2.255 çalışan

Yakın zamanda bir belgeyi bilgisayarınızdan ya da mobil cihazınızdan imzaladıysanız bunu büyük olasılıkla DocuSign ile yaptınız. E-imza şirketi sadece 2.255 çalışanı ile 14,5 milyar dolar piyasa değerine sahiptir. Çalışan sayısı, değerine göre şaşırtıcı derecede küçüktür.

Compass: 2.200 çalışan

Az sayıda çalışanı olan milyar dolarlık şirketler

New York merkezli teknoloji şirketi Compass, gerçek zamanlı emlak bilgisi sağlayan uygulaması ve akıllı teknolojisiyle ABD'deki emlak endüstrisinde devrim yaratıyor. 2012 yılında kurulan firmanın çekirdek kadrosunda sadece 2.200 çalışan var. Çünkü şirket aracılar işe alarak çalışmaktadır. Sektörü derinden etkileyen şirketin değeri özellikle 2019 Temmuz ayındaki fonlamadan sonra 6,4 milyar $ oldu.

Stripe: 2.000+ çalışan

Az sayıda çalışanı olan milyar dolarlık şirketler

İnternet ödeme şirketi Stripe yalnızca 2011 yılında sektörün bilinmeyen yüzlerinden İrlandalı John ve Patrick Collison kardeşler tarafından San Francisco'da kuruldu. Yatırımcılar o zamandan beri Stripe'a milyon dolar fon sağlıyor. Şirket her yıl on milyarlarca dolara ulaşan çevrimiçi transferleri işlemekte. En son finansman turunun ardından şirketin değeri 35 milyar dolar olarak açıklandı.

Slack Technologies: 1.664 çalışan

Az sayıda çalışanı olan milyar dolarlık şirketler

San Francisco'da kurulan Slack Technologies gibi bulut bilişim şirketleri birçok melek yatırımcının istek listesinin başında yer gelmekte. Daha fazla sayıda bilgisayar kullanıcısı bulut teknolojisine döndükçe bu firmalar da hızla genişliyor. Nispeten az 1.664 çalışanı ile Slack hızla büyümekte ve 12,8 milyar dolar piyasa değerine sahip.

Automattic: 1.167 çalışan

Automattic'te çoğu şey otomatik olarak ilerliyor. Çünkü WordPress, Tumblr ve WooCommerce'ın sahibi olan Automattic, yalnızca 1.167 çalışana sahip. Şirketin değeri ise yaklaşık 3 milyar $. Şirket misyon beyanında "ortak hedefimiz, gelir, cinsiyet, politika ve dil fark etmeksizin dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun hikayesi olan herkesin anlatabilmesi için yayıncılığı demokratikleştirmektir" diyor.

Glovo: 1.000'den fazla çalışan

2015 yılında kurulan bir İspanyol şirketi olan Glovo, Uber Eats ve Deliveroo gibi rakiplere alternatif olan bir yemek dağıtım hizmetidir. Şirket, Aralık ayındaki finansman turundan sonra 1 milyar Euro (1.1 milyar $) değere ulaştı. Glovo son olarak teknoloji ekibine eklediği 300 kişi ile birlikte dünya çapında 1.500 çalışana ulaştı. Piyasa değeri yaklaşık 1 milyar dolardır.

İLGİLİ:  Sıfır sermaye ile kurulmuş en büyük şirketler

Tanium: 1.000+ çalışan

Buzzy teknoloji şirketi Tanium, şu anda mantar gibi büyüyen bir pazar olan uzaktan siber güvenlik konusunda uzmandır. David ve Orion Hindawi baba-oğul ikilisinin yönettiği ekipte 1000 kadar çalışanı var. Milyarder firma 2007 yılında California, Emeryville'de kuruldu. Firmanın değeri 6,5 milyar dolardır. Şirket az sayıda çalışanıyla Fortune'un 2019 "En İyi 100 Orta Ölçekli İşletme" listesinde 10. sırada yer aldı.

Robinhood: 908 çalışan

Kullanıcıların borsaya komisyonsuz yatırım yapmalarını sağlayan Robinhood uygulaması, özellikle milenyum kuşağının olağanüstü ilgisini yakaladı. Uygulamanın arkasındaki California merkezli Palo Alto şirketi yalnızca 2013 yılında kurulmuştur. 2019 şirket profiline göre yalnızca 908 çalışanı olmasına rağmen, Temmuz ayı fonlamasından sonra değeri 7,6 milyar ABD Doları'na çıktı.

Bird: 860 çalışan

California, Santa Monica merkezli bir elektrikli scooter girişimi olan Bird, e-scooter dünyasında Bolt, Lime ve JUMP (Uber'e ait) gibi rakiplerle mücadele ediyor. Birçok ülkede 100'den fazla şehirde faaliyet göstermekte. Şu anda 2,5 milyar $ değerinde olan Bird, geçtiğimiz günlerde Ekim ayında 275 milyon $ fon topladı. Bird bu Ocak ayında açıklanmayan bir miktar karşılığında diğer e-scooter şirketi Circ'i satın aldı ve bu süreçte kendine 75 milyon dolar daha fon topladı.

CarGurus: 732 çalışan

Mevcut piyasa değeri 3,9 milyar ABD Doları olan çevrimiçi bir otomobil pazarı CarGurus, 2006 yılında TripAdvisor'ın kurucu ortağı Langley Steinert tarafından açıldı. Kullanıcıların güvenilir ikinci el arabaları iyi fiyata satın almalarını sağlamak için araç fiyatları, bayi itibarı ve araç geçmişi gibi bilgiler verir. Bloomberg'e göre sadece 732 çalışanıyla Cambridge, Massachusetts merkezli şirket, küçük iş gücü ile büyük paralar kazanıyor.

Monzo: 713 çalışan

İngiltere'nin rekabetçi bankası Monzo, para yönetimi konusunda sektörün yeni yüzlerinden. Sadece beş yaşında olan şirketin halihazırda 2,5 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. Monzo bir mobil uygulama bankası. Anında harcama bildirimleri ve kolay bütçeleme seçenekleri gibi özellikler sunuyor. İlk olarak Birleşik Krallık'ta kullanıma sunulan ve dünya çapında 3,6 milyon müşterisi olan marka son olarak ABD'de piyasaya sürülmek üzere. Bununla birlikte, İngiltere'nin en hızlı büyüyen bankasının 2019 mali raporuna göre sadece 713 çalışanı var.

İLGİLİ:  Dünyanın en ünlü şirketleri ne zaman kuruldu?

Quora: 700-800 çalışan

İronik ki soru – cevap platformu Quora'nın çalışan sayısına dair bir Google araması yaptığınızda karşınızda Quora'da sorulmuş bu soruyu bulursunuz. Şirket, çalışan sayısı ile ilgili rakamları açıklamamasına rağmen, tahminlerin çoğu bunu 700 ile 800 arasında gösteriyor. Quora'nın değeri bugün 2 milyar dolardır.

Instagram: 700 çalışan

Instagram 2012'de Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Fotoğraf ve video paylaşım sosyal ağ sitesi şirketten ayrılan kurucu ortak ve eski CEO Kevin Systrom (resimde) dahil olmak üzere o zamanlar yalnızca 13 çalışana sahipti. Çalışan rakamlarının paylaşıldığı en son 2018 Eylül raporuna göre Instagram'ın San Francisco'daki ofislerinde 700 civarında çalışan bulunuyor. Uygulamanın aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyar. Instagram artık Facebook'un bir parçası olsa da analistler değerinin 100 milyar dolardan fazla olduğunu tahmin ediyor.

Credit Karma: 700 çalışan

Ücretsiz kredi puanı denetleyicisi ve para yönetim platformu olan Credit Karma tüm gelirini hedefli reklamcılığa borçlu. Credit Karma, 2006'daki lansmanından bu yana milyonlarca kullanıcıyı kendine çekti. Sadece 700 personel istihdam eden San Francisco merkezli kuruluşun değeri 4 milyar dolardır.

Ethereum: 305 çalışan

Bitcoin'den sonra dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum'un arkasındaki İsviçre şirketi 2017'de kurulduğundan bu yana değerini %13.000 oranında artırdı. Bitcoin'in rekor yükselişinden bu yana değeri azalan firma şimdilerde tekrar tırmanışta. Sadece 305 ana çalışan ile Ethereum, 2020'nin üçüncü çeyreği itibariyle 45 milyar dolar piyasa değerine sahip.

VeChain: 89 çalışan

vechain sponsorları 2020

Listenin son sırasında en az Ethereum kadar etkileyici bir marka var. Kripto para dünyasında BMW, H&M, Amazon ve Walmart gibi büyük firmalarla anlaşma yapan bir isim olan VeChain sadece 89 ana çalışanla 1 milyar dolar değer taşıyor. 2015'te kurulan VeChain firmalara sahtecilik ve lojistik alanında blok zinciri hizmeti sağlar.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.