Kategoriler
Psikoloji & Beyin

Evden çalışmayı daha verimli ve stressiz kılmanın yolları

Reklam

Günümüzün gelişen teknolojiyse birlikte giderek daha fazla oranda insan evden çalışıyor. Kişi kendisini izole ettiğinden çalışma şekli büyük oranda değişiyor. Evden çalışanlar ev sorumluluklarını iş sorumluluklarıyla dengelemenin gerekleriyle uğraşır ve aslında ikisi arasında net bir fark yoktur. Evden çalışmak izole olmayı gerektirdiğinden strese yol açması kaçınılmazdır. Ancak bu stresi azaltmanın yolları var.

Evden çalışırken verimi artırmak ve stresi azaltmak için ipuçları

Özellikle covid-19 ile birlikte birçok insan yeni bir yaşama ve çalışma yöntemlerine alışmak zorunda kaldı. Evden çalışmak, işe gidip gelmeyi bitirdiğinden aslında keyifli olsa da stres, can sıkıntısı, endişe ve belirsizlik hissi gibi yan etkileri de var. Bunun yanında çoğu insan gelecekteki iş olanaklarından endişe duyabilir ve ayrıca çocuklarına bakmaya çalışıyordur.

Aşağıda sıralanan basit ipuçları, evde çalışırken, kendinizi daha üretken hissetmenize ve ruh sağlığınıza daha çok dikkat etmenize yardımcı olacak.

Rutin oluşturun ve ona bağlı kalın

Düzenli bir programınız olmadan iş ile kişisel zaman arasındaki çizgi bulanıklaşabilir ve işi doğru şekilde yapmanız zorlaşabilir. Uykunuzu ve çalışma düzeninizi takip edin ve programa bağlı kalın. Aynı saatte uyanın, kahvaltı yapın ve üzerinizi değişin. İşe başlamadan önce daima egzersiz yaparak, okuyarak veya müzik dinleyerek kendinizi hazırlayın. Örneğin, kısa koşular yapmak kanı tüm vücudunuz ve beyniniz boyunca pompalar ve günün geri kalanında daha taze ve zinde hissedersiniz.

En önemlisi de iş gününüz bittiğinde çalışmaya devam etmeyin. E-postaları kontrol etmeyi bırakın ve normal ev hayatınıza odaklanın. Günün sonunda her zamanki saatte uyumaya çalışın.

Reklam

Özel çalışma alanı oluşturun

Mümkünse insanlardan ve TV veya mutfak gibi dikkat dağıtıcı şeylerden uzakta sessiz bir yer bulun. Çalışmaya başlamadan önce, ihtiyacınız olan her şeyi tek bir yerde toplayın – şarj cihazları, kalem, kağıt vb. – ve yapabiliyorsanız kapınızı kapatın. Küçük veya paylaşılan bir alanda bile bir yeri çalışma alanınız olarak belirleyebilirsiniz.

İLGİLİ:  Metro tünellerine konulan jeotermal borular evleri ısıtacak

Konfora önem verin. Kanepede oturmak cazip gelebilir ancak çalışırken masaya oturmak çok daha iyidir. Ayarlanabilir sandalye gibi bir ofis mobilyanız yoksa, sandalyenize minder koyun ve ayaklık olaraksa kutu kullanmayı deneyin.

Molalar verin

Evde çalışırken aralıksız iş yapabilir hissedebilirsiniz. Ancak ruhunuz aynısını düşünmüyor olabilir. İşe arama vermek stres duygularınızı yönetmenize yardımcı olur ve çok önemlidir. Yemek molaları ve ekrandan uzaklaşma molaları verin. Bir süre başka bir şeye konsantre olun. İşe geri döndüğünüzde daha odaklanmış hissedeceksiniz. Her saat başı 5 ila 10 dakika kısa molalar vermek bile üretkenliğinizi gerçekten artırabilir.

Odağınızı başka bir şeye kaydırmanız yeterlidir. Telefonunuzda hızlı bir oyun seansı yapın, sosyal medyanızı kontrol edin veya 15 dakika bir dizi veya film izleyin, ardından işlere geri dönün.

Mümkünse, biraz temiz hava almak veya kahve içmek için yürüyüşe çıkın, koşun veya bisiklete binmek için belirli zamanlar seçin.

Reklam

Evden çalışmak, daha fazla oranda vücudunuzu hareket ettirmeden duracağınız anlamına geliyor. Kendinizi gergin hissediyorsanız 10 dakikalık ev egzersiz programları ile biraz esneme yapın.

İLGİLİ:  Cadillac ilk tam elektrikli otomobilini duyurdu

Sosyal kalın

Evden çalışmanın faydaları bol olsa da kendinizi izole hissedebilirsiniz. Ancak sizin için önemli insanlarla iletişimde kalmanın pek çok yolu vardır ve bu yollarla hem onların hem kendinizin zihinsel sağlığını iyileştirebilirsiniz.

İnsan etkileşimi işteyken, iş dışında da önemli. Bu nedenle mümkün oldukça video görüşmeler planlayın ve e-posta göndermek yerine telefon açın.

Sınırları belirleyin

Evinizin diğer üyeleriyle aranıza sınırlar koymak evde çalışırken zihinsel sağlığınızı korumak adına önemlidir.

Evden çalışmak esneklik sağlar, bu da keyfinizi artırır. Ancak tatilde olduğunuzu düşünen ve sizinle daha çok zaman geçirmek isteyen evdeki çocuklar gibi ilgilenilmesi gereken dikkat dağıtıcı şeyler varsa durum zor olabilir.

Reklam

Özellikle ailenizle bu konu hakkında konuşun. Bir işiniz olduğunu ve bunu yapmak için sessizliğe ihtiyacınız olduğunu hatırlatın ve çalışma programınızdan bahsedin.

İLGİLİ:  Stres nedir? Belirtileri, yönetimi ve azaltmanın yolları

Benzer şekilde, işle ilgili sınırları belirleyin. Eviniz ofisiniz olduğundan her an işe bağlı kalmak kolay gelir. Ancak iş gününüz sona erdiğinde işle ilgili her şeyden uzaklaşın ve evde ailenizle zaman geçirmenin tadını çıkarın.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarıyla ilgilidir.