2023 Yılının İlk Meteor Yağmuru: Quadrantidler

Bu meteor yağmurunun adını aldığı Quadrans Muralis takımyıldızı 18. yüzyılın sonlarında tespit edilmiştir.

Yeni yıl geleneksel olarak havai fişek gösterileriyle kutlanır ve birçok kültür bu geleneği yeni yılda da devam ettirmekle birlikte, bu yıl aynı zamanda görülebilecek muhteşem bir gök gösterisi daha var. Takvim yılının başında meydana gelen ancak diğerlerine göre daha az bilinen Quadrantids meteor yağmurunun 4 Ocak 2023 sabahının erken saatlerinde zirveye ulaşacağı tahmin ediliyor (yani, 3 Ocak gecesi geç saatlerde).

Bu yağmuru görmek istiyorsanız, Ay'ın çok parlak olmadığı sabahın erken saatlerine kadar beklemek iyi olabilir. Aralık ortasından Ocak başına kadar olan dönem Quadrantid meteor yağmuru için en uygun zamandır.

Quadrantidlerin en yoğun olduğu dönem, Ağustos ayındaki Perseidler ve Aralık ayındaki Geminidler gibi diğer meteor yağmurlarıyla rekabet etmektedir. Buna rağmen, çok az kişi bu meteor yağmuruna tanık olmaktadır. Bunun nedeni kısmen aktivitenin zirvesinin sadece sekiz saat sürmesi ve bazı zaman dilimlerinde gün ortasında gerçekleşmesidir. Bu en yoğun dönemde bir saat içinde 120 kadar meteor görme şansınız var.

Işıma noktaları (gökyüzünde yayıldıkları nokta) çok kuzeyde olduğu için, Güney Yarımküre'deki insanlar muhtemelen Quadrantidleri göremeyecektir.

Meteor yağmurları kuyruklu yıldızlardan arta kalan buzlu kalıntılardır; Dünya Güneş'in etrafında dönerken gezegemiz bu enkazla temas eder ve bu parçalar Dünya atmosferine girdikten sonra yanarak görünür bir meteor yağmuru oluşturur.

Quadrantidler Nereden Geldi?

Bu meteor yağmurunun ilk kez fark edildiği son 200 yılın büyük bir bölümünde kökeni bilinmiyordu. Quadrantidler son 500 yıl içinde başlamış olan yeni bir meteor yağmuru olabilir. Araştırmacılar ilk başta bunun Çin, Japonya ve Kore'deki astronomlar tarafından ilk kez görülen bir kuyruklu yıldızla (şimdi C/1490 Y1 olarak adlandırılıyor) bağlantılı olabileceğini düşündüler. Bazı bilim insanlarına göre Quadrantidler, şu anda asteroid 2003 EH1 olarak bilinen bu kuyruklu yıldızdan kaynaklanmış olabilir.

Quadrantidlerin adını aldığı, artık kullanılmayan Quadrans Muralis takımyıldızı.
Quadrantidlerin adını aldığı, artık kullanılmayan Quadrans Muralis takımyıldızı.

Bu meteor yağmurunun adını aldığı Quadrans Muralis takımyıldızı 18. yüzyılın sonlarında tespit edilmiştir ancak 20. yüzyılın başlarında Boötes (The Plowman) takımyıldızı ile birleştirilerek bu olayı çevreleyen gizeme katkıda bulunmuştur.

Eğer Quadrantidleri bulmak istiyorsanız, işe Büyük Ayı'yı bulmakla başlamalısınız. Çoğu meteorun izi, son yıldız ile takımyıldızın "sapını" oluşturan Draco arasındaki bir konuma kadar takip edilebilir. Gökyüzündeki en parlak dördüncü yıldız olan turuncu dev Arcturus, Quadrantidleri aramak için bir başka iyi yerdir. Boötes takımyıldızının bir parçası olan Arcturus yıldızı, bu göktaşlarının geldiği yönü bulmanıza yardımcı olabilir.