4400 Yıllık Mısır Mezarı İlk Defa Açıldı

Mezar, Mısır'ın Sakkara bölgesinde MÖ 2500-3000 yılları arasında hüküm süren Kral Neferirkare döneminde yaşamış Wahtye isimli önemli bir rahibe ait.

4400 yıllık Mısır mezarı ilk kez açıldı

Arkeologlar Mısır'da heyecan verici bir keşif yaptı. 4 bin 400 yıl boyunca el değmemiş ve bir baş rahibe ait olduğu düşünülen "son derece iyi korunmuş" bir Mısır mezarı bulundu. Mezar, Mısır'ın Sakkara bölgesinde MÖ 2500-3000 yılları arasında hüküm süren Kral Neferirkare döneminde yaşamış Wahtye isimli önemli bir rahibe ait.

4400 yıllık Mısır mezarı ilk kez açıldı

Renkli bir şekilde dekore edilmiş bu mezar, Mısır'ın Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri tarafından son yıllarda yapılan en eşsiz keşif olarak tanımlandı. Mezarda bir düzineden fazla niş ile din adamının ve ailesinin 24 farklı renkteki heykeli bulunuyor. Mezar 10 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde.

4400 yıllık Mısır mezarı ilk kez açıldı
4400 yıllık elde değmemiş Mısır mezarının keşfedilen bölümü 10 metre uzunluğa sahip

Eski Eserler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Wahtye isimli Mısır rahibinin mezarı, başkent Kahire'nin güneyindeki meşhur Sakkara piramidinde bu zamana kadar keşfedilmeyi bekliyormuş. Açıklamada rahibin rengarenk mezarının annesi, karısı ve diğer aile yakınlarının heykelleriyle dekore edildiği söyleniyor.

4400 yıllık Mısır mezarı ilk kez açıldı
İyi korunmuş Mısır mezarı baş rahibin karısı, annesi ve aile üyeleri için yapılan heykellerle dolu

Arkeologlar, mezar kapısının üstündeki taşa oyulmuş bazı hiyerogliflere rastlamış. Bu yazılarda Wahtye'nin, "kraliyet arındırma rahibi", "kraliyet amiri" ve "kutsal teknenin müfettişi" unvanlarına sahip olduğu geçiyor. Ancak mezarla ilgili keşfedilecek her şey henüz bitmiş değil. Arkeologlar bölgede mührü bozulmamış dört şafta rastladılar.

4400 yıllık Mısır mezarı ilk kez açıldı
Kral Neferirkare döneminde yaşamış Wahtye'nin mezarının girişi

Eski Eserler Bakanı Waziri'ye göre şaftın, mezar sahibinin tabutuna ya da lahitine götüreceği düşünülüyor. Diğer şaftın ise daha fazla keşif için olası bir yer olacağı öngörülüyor. Mısır'da ölenler değerli eşyaları ile gömülür. Zira baş rahip Wahtye için de durum farklı olmayabilir. Yetkili makamlara göre mühürlü şaftlarla ilgili çalışmalar önümüzdeki birkaç gün içinde başlayabilir.

Yeni keşif, Mısır'da son yıllarda bulunan inanılmaz antik kalıntılardan yalnızca biri. Kasım ayında arkeologlar Sakkara'da nadir rastlanan düzinelerce kedi mumyası, Antik Mısır'da kutsal sayılan korunmuş gübre böcekleri ve Dahshur kraliyet nekropolünde bir alanda içinde mumyalar bulunan sekiz kalker lahit ortaya çıkardılar.