ABD Kıyı Kentleri 2050'de Daha Yüksek Sel Riskiyle Karşı Karşıya, Çünkü Batıyorlar

Su ve fosil yakıtların çıkarılmasının neden olduğu toprak çökmesi, New Orleans da dahil olmak üzere birçok ABD kentinde deniz seviyesinin yükselmesi tehdidini artırmaktadır.

amerika sel riski
Çalışma, 2050 yılına kadar düzinelerce kıyı ABD şehrinin sel riskini inceledi. New Orleans, zemin çökmesi nedeniyle düşündüğümüzden daha fazla sel riski altında.

ABD'deki kıyı kentlerinde deniz seviyesi, büyük ölçüde yeraltı sularının ve fosil yakıtların çıkarılması sonucu toprağın batması nedeniyle beklenenden daha hızlı yükseliyor. Bu da 2050 yılına kadar bu bölgelerde yaşayan 518.000 kadar insanın, yeterli savunma önlemleri alınmadığı takdirde, ciddi sel riski altında olabileceği anlamına geliyor.

Kıyı şehirleri sıklıkla çökme – arazinin zaman içinde kademeli olarak batması – sorunu yaşamaktadır. Bunun en büyük etkenlerinden biri, yeryüzünün sıkışmasına neden olan su ve fosil yakıtlar gibi kaynakların topraktan çıkarılmasıdır.

Virginia Tech'ten Leonard Ohenhen ve meslektaşları, çökme ve yükselen deniz seviyelerinin kıyı topluluklarını nasıl etkileyeceğini araştırmak için, Boston ve San Francisco da dahil olmak üzere 32 büyük kıyı kentinin arazi yükseklik değişikliklerine ve 2050 yılına kadar öngörülen deniz seviyesi yükselmesine dayanan bir model oluşturdu.

Araştırmacılar, New Orleans gibi Atlantik ve Meksika Körfezi kıyılarında yer alan şehirlerin, diğer bölgelerdeki şehirlere kıyasla yılda en az 2 milimetre daha fazla alçalarak daha düşük kotlara ve daha yüksek çökme oranlarına sahip olduğunu ve bunun da gelecekte daha yüksek bir sel tehdidine yol açtığını tespit etti. Pasifik kıyısındaki kentsel alanlar, daha yüksek kotları nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesine karşı daha korunaklıdır.

Ohenhen, "Biloxi, Mississippi'nin en yüksek oranda çökme yaşadığını görmek bizi şaşırttı" diyor.

Ayrıca, ABD'deki sel riskine ilişkin mevcut değerlendirmelerin, çökmenin bileşik etkisini dikkate almadığından, tehdidi olduğundan az gösterdiğini tespit etmişlerdir. Araştırmacılar, 2050 yılına gelindiğinde, mevcut tahminlerde belirtilenden yaklaşık 1400 kilometrekare daha fazla alanın sel riski altında olduğunu, bunun da 32 şehirde toplamda her 50 kişiden 1'inin ve her 35 evden 1'inin tehlike altında olacağı anlamına geldiğini tespit etmiştir.

Bu da fazladan 518.000 kişinin ve 288.000 evin daha sel riski altında olduğu anlamına gelmektedir.

Yine Virginia Tech'ten ekip üyesi Manoochehr Shirzaei, bu bulguların ABD'nin sel savunmasının acilen güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdiğini söylüyor. "Her bir şehrin farklı adaptasyon önlemleri alması gerekecektir. New Orleans için sel savunmaları tüm şehir için yükseltilmeli, San Francisco'nun ise muhtemelen sadece önemli altyapıyı savunması gerekiyor."

Tehdidi azaltmak için başka şeyler de yapılabilir. Yale Üniversitesi'nden Shimon Anisfeld, "Yeraltı sularının çıkarılması, petrol ve gaz kullanımı ve diğer insan kaynaklı baskılar nedeniyle çökmelerin yaşandığı yerlerde, çok geç olmadan bu eğilimleri tersine çevirmek için elimizden geleni yapmalıyız" diyor.

Kaynak:Nature