Afrika'yı Keşfeden Kaşifler

Afrika kıtasının keşfi aşama aşama başka gerçekleşti.

afrikanın keşfedilmesi
afrikanın keşfedilmesi

Afrika'nın keşif hikayesi oldukça ilginç. Yüzyıllar boyu Afrika, Karanlık Kıta olarak bilindi. Gemiciler okyanusların haritasını çıkarıp, kaşifler yeni kıtaları karış karış gezerken Afrika'nın iç bölgesi dünya haritalarında daima bomboş gösteriliyordu -çok tehlikeli bir yer olmasının bunda payı büyüktü. Bir Avrupalıyı bir gün içinde öldüren tropikal hastalıklar çok yaygındı, balta girmemiş ormanların içi aslanlar, timsahlarla doluydu; yabancıların "istila" tehdidiyle karşılaşan Afrika kabileleri saldırganlaşabiliyordu.

1850'den başlayarak bu Karanlık Kıta daha "aydınlık" hale gelmeye başladı. En tehlikeli hastalıkları iyileştirecek ilaçlar bulunmuş, yeni tüfeklerle hayvanları öldürmek ve kabile savaşçılarını korkutmak mümkün olmuştu. Bazı kaşifler büyük gölleri -özellikle Nil Nehri'nin kaynağını- keşfetmek için Orta Afrika'nın tropik ırmaklarını izlerken, bazıları da Güney Afrika'nın ovalarında yol alıyor ya da misyoner olarak tropik ormanların ta içlerini keşfediyorlardı.

Ünlü Kaşif David Livingstone

SİZ DR. LIVINGSTONE OLMALISINIZ!

Bir misyoner olarak Arapların köle ticaretini engellemek isteyen kaşif Dr. David Livingstone, 1866'da Orta Afrika'yı keşif yolculuğuna çıkmıştı. Ancak kendisinden uzun zamandır hiçbir haber alınamıyor ve ölmüş olduğu düşünülüyordu. 1871 Kasım'ında Tanganika Gölü yakınlarındaki ıssız bir köyde neredeyse ölmek üzere olan David Livingstone ile karşılaşan Amerikan gazeteci Henry Stanley işte bu tarihe geçen ifadeyi sarf etti.

Afrika hangi kaşifler tarafından keşfedildi?
Stanley'in şapkası. 

Kaşif Dr. Livingstone'a rastladığı zaman Stanley'in başında bu şapka vardı. Afrika'daki ilk gezginlerin pek çoğu güneş çarpmasına karşı böyle şapkalar giyerdi. 

Afrika hangi kaşifler tarafından keşfedildi?
Livingstone'un şapkası.

Afrika'yı keşfi sırasında yakalandığı hastalıklardan bitap düşen Livingstone, Stanley'i gördüğünde ise bu şapkayı giyiyordu. Bir keresinde, "Keşfedilmemiş, yaban bir ülkede yolculuk etmenin hayvansı zevki olağanüstü" diyen Livingstone, Afrika'daki Tanganika Gölü çevresini keşfe devam etti ve 1873'de oralarda hastalıktan öldü. 

Kaşif John Hanning Speke

Speke, Orta Afrika'ya çeşitli yolculuklar yapmış bir İngiliz kaşifiydi. Richard Burton ile birlikte 1858'de Tanganika Gölü'ne gitti, daha sonra tek başına yoluna devam edip Victoria Gölü'nü buldu. 1862'de Nil'in Victoria Gölü'nden doğduğunu kanıtlamak için geri döndü.

Afrika hangi kaşifler tarafından keşfedildi?
Speke'in çizimleri oldukça kaliteli.

Speke aynı zamanda iyi bir doğabilimciydi. Afrika'da gittiği her yerde gördüğü hayvanları ve bitkileri not etti. Çizimlerini üstteki defterinde görebilirsiniz. Bu çizimdeki beyaz gergedanlardan son erkeğin soyu bir süre önce tükendi. Kalan iki dişiyi dölleme çalışmaları sürüyor. 

John Hanning Speke
Arap topraklarında dolaşmanın en kolay yolu.

Kaşif Richard Burton

Sir Richard Burton İngilizce ordusunda subaydı. Arapça dışında 28 dil daha biliyordu. Bir Arap gibi giyinerek Asya'da ve Doğu Afrika'da daha önce hiçbir Avrupalının ayak basmadığı yerlere gitti. Ayrıca tropik Afrika'nın büyük bir bölümü ile Güney Amerika'nın bazı bölümlerini keşfetti. 

Richard Burton'ın afrika'yı keşif haritası
Bu haritanın detaylı halini buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Kaşif Pierre Desceliers

Desceliers, 16. yüzyılda bu haritayı çizdiğinde denizciler Afrika'nın bütün çevresini dolaşmışlardı. Harita, Afrika kıyılarını hayli doğru gösteriyor ama ortası hayal ürünü şeylerle doldurulmuş bir boşluk. O nedenle bu haritaya Canavar Haritası deniyor. Nil'in kaynağı bilinmiyordu, Desceliers'inki yalnızca bir tahmindi; gerçek kaynak ancak 300 yıl sonra bulunacaktı. 

Gördüğünüz gibi değerli Afrika kıtasının keşfinde başı İngilizler ve ardından Amerikalılar çekiyor. Biz Türklere daha yakın bir coğrafya olmasına karşın hiçbir şekilde yakından ilgilenme şansımız olmamış. İki ülkenin de yegane hedefi Nil'in kaynağını bulmaktı ve bulan kazandı. Diğer yazılarımız için bu kategoriyi kullanabilirsiniz.