Amerika Birleşik Devletleri'ndeki En Eski Şehirler

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski 10 şehrin listesi sayesinde Amerika'nın köklerine göz atacağız.

Yazar Burcu Kara
amerika

Amerika Birleşik Devletleri 4 Temmuz 1776'da "doğdu", ancak ABD'deki en eski şehirler ulusun kurulmasından çok öncesine dayanıyor. Bunların hepsi Avrupalı kaşifler (İspanyol, Fransız ve İngiliz) tarafından kurulmuştu. Tabii işgal altındaki toprakların çoğunun Yerli halklar tarafından çok önceden kurulduğunu da biliyoruz. Bu yazıdaki Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski 10 şehrin listesi sayesinde Amerika'nın kökleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

St. Augustine, Florida (1565)

St. Augustine, İspanyol kaşif Pedro Menéndez de Avilés'in St. Augustine bayramında karaya çıkmasından 11 gün sonra, 8 Eylül 1565'te kuruldu. Burası 200 yıldan fazla bir süredir İspanyol Florida'nın başkentiydi. 1763'ten 1783'e kadar bölgenin kontrolü İngilizlerin eline geçti. Bu dönemde St. Augustine, İngiliz Doğu Florida'nın başkentiydi. Bölgenin kontrolü, antlaşmayla Amerika Birleşik Devletleri'ne devredileceği 1822'ye kadar 1783'te İspanyollara geri verilecekti.

St. Augustine, 1824 yılına kadar bölge başkenti olarak kaldı. Ardından Tallahassee başkent olarak belirlendi. 1880'lerde iş insanı Henry Flagler, hala şehir ve eyalet ekonomisinin önemli bir parçası halinde olan yerel demiryolu hatlarını satın almaya ve oteller inşa etmeye başladı.

Jamestown, Virginia (1607)

Jamestown şehri, ABD'deki en eski ikinci şehir ve Kuzey Amerika'daki ilk kalıcı İngiliz kolonisinin olduğu yerdir. 26 Nisan 1607'de kuruldu ve İngiliz kralına atıf yapılarak James Fort denildi. Yerleşim ilk yıllarında, 1610'da kısa bir süre terk edildi. 1624'te, Virginia bir İngiliz kraliyet kolonisi olduğunda, Jamestown küçük bir kasaba haline geldi ve 1698'e kadar sömürge başkenti olarak hizmet etti.

1865'te Amerikan İç Savaşı'nın sonunda, orijinal yerleşim yerlerinin büyük kısmı (Eski Jamestowne olarak adlandırılır) yıkılmıştı. Koruma çalışmaları, 1900'lerin ilk yıllarında başladı. 1936'da bir milli park olarak belirlenmiş ve Colonial Ulusal Parkı olarak yeniden adlandırılmıştır. 2007'de İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Jamestown'ın kuruluşunun 400. yıldönümü kutlamalarına konuk olarak gelmişti.

Santa Fe, New Mexico (1607)

Santa Fe, ABD'deki en eski eyalet başkenti ve New Mexico'nun en eski şehri olma özelliğini taşıyor. İspanyol sömürgeciler 1607'de gelmeden çok önce, bölge Yerli halklar tarafından inşa edilmişti. MS 900 civarında kurulan bir Pueblo köyü, bugün Santa Fe şehir merkezinde yer alıyordu. Yerli gruplar İspanyolları bölgeden 1680'den 1692'ye sürdüler, ancak isyan sonunda bastırılacaktı.

Santa Fe, Meksika 1810'da bağımsızlığını ilan edene kadar İspanyolların elinde kaldı ve ardından 1836'da Meksika'dan çekildiklerinde Teksas Cumhuriyeti'nin bir parçası oldu. Santa Fe (ve günümüz New Mexico), Meksika-Amerika Savaşı'nın Meksika'nın yenilgisiyle sona ermesinden sonra 1848 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri'nin bir parçası olmamıştı. Bugün, Santa Fe, İspanyol mimari tarzı ile tanınan, büyüyen bir başkenttir.

Hampton, Virginia (1610)

Hampton ilk olarak Jamestown yakınlarında kurulan bir İngiliz ileri karakolu olan Point Comfort olarak doğdu. James Nehri'nin ağzında ve Chesapeake Körfezi'nin girişinde bulunan Hampton, Amerikan Bağımsızlığı'ndan sonra büyük askeri karakol haline geldi. Virginia Amerika İç Savaşı sırasında Konfederasyonun başkenti olmasına rağmen, Hampton'daki Fort Monroe savaş boyunca Birliğin elinde kaldı. Bugün şehir Langley – Eustis Ortak Üssü'ne ev sahipliği yapıyor ve Norfolk Naval İstasyonu'nun hemen karşısında bulunuyor.

Kecoughtan, Virginia (1610)

Jamestown'un kurucuları, bölgenin Yerli halkıyla ilk olarak Kikotan Halkı'nın yaşadığı Virginia, Kecoughtan'da karşılaştı. 1607'deki bu ilk temas büyük ölçüde barışçıl olsa da, ilişkiler birkaç yıl içinde bozularak, 1610'da Yerli topluluklar kasabadan sürülerek kolonistler tarafından öldürülecekti. 1690'da kasaba, daha büyük olan Hampton kasabasının bir parçası haline geldi. Bugün, bu büyük belediyenin bir parçası olmaya devam ediyor.

Newport News, Virginia (1613)

Komşu şehri Hampton gibi, Newport News'in kuruluş kökenleri de İngilizlere kadar dayanıyor. Yeni demiryolu hatlarının kurulduğu 1880'lerde yeni gemi inşa endüstrisi için bölgeye Appalachian kömürü getirilmeye başlandı. Bugün, Newport News Shipbuilding, eyaletteki en büyük endüstriyel işverenlerden biri olmaya devam ediyor ve ordu için uçak gemileri ve denizaltılar üretiyor.

Albany, New York (1614)

Albany, New York eyaletinin başkenti ve en eski şehridir. İlk olarak 1614 yılında Hollandalı tüccarlar Hudson Nehri kıyılarına Fort Nassau'yu inşa ettiklerinde yerleşti. 1664'te kontrolü ele alan İngilizler, Albany Dükü'nün onuruna yeniden adlandırdı. 1797'de New York eyaletinin başkenti oldu ve 20. yüzyılın ortalarına kadar, New York ekonomisinin hızla gerilemeye başladığı zamana kadar bölgesel bir ekonomik ve endüstriyel güç olarak kaldı. Albany'deki birçok eyalet devlet dairesi, Brütalist ve Uluslararası üslup mimarisinin en önemli örneği olarak kabul edilen Empire State Plaza'da bulunmaktadır.

Jersey City, New Jersey (1617)

Günümüz Jersey Şehri, Hollandalı tüccarların 1617 veya civarında New Netherland yerleşimini kurdukları topraklarda olsa da, bazı tarihçiler Jersey City'nin köklerini 1630'daki Hollanda arazi hibesine bağlar. Lenape Halkı başlangıçta burayı işgal etti. Nüfusu Amerikan Devrimi sırasında iyi kurulmuş olmasına rağmen, resmi olarak 1820'ye kadar Jersey Şehri olarak dahil edilmedi. On sekiz yıl sonra, Jersey City olarak yeniden kurulacaktı. 2017 itibariyle, Newark'ın ardından New Jersey'nin en büyük ikinci şehridir.

Plymouth, Massachusetts (1620)

Plymouth, Pilgrimler'in (Hacılar) Mayflower gemisi ile Atlantik'i geçerek 21 Aralık 1620'de indiği yer olarak biliniyor. Genellikle ilk Şükran Günü olarak bilinen yerdir ve 1691'de Massachusetts Körfezi Kolonisi ile birleşene kadar Plymouth Kolonisinin başkentiydi.


İlgili: Püritenler ve Pilgrimler (Hacılar) arasındaki fark nedir?


Massachusetts Körfezi'nin güneybatı kıyılarında bulunan günümüz Plymouth'u, yüzyıllardır Yerli halklar tarafından işgal altındaydı. 1620-21 kışında Squanto ve Wampanoag kabilesinden diğerlerinin yardımı olmasaydı, Pilgrimler hayatta kalmamış olabilirdi.

Weymouth, Massachusetts (1622)

Weymouth bugün, Boston metro bölgesinin bir parçasıdır, ancak 1622'de kurulduğunda, Massachusetts'teki yalnızca ikinci kalıcı Avrupa yerleşim yeriydi. Plymouth kolonisinin destekçileri burayı kurdu, ancak ikinci bir ileri karakolu daha fazla ayakta tutmak için yeterli donanıma sahip değillerdi. Kasaba sonunda Massachusetts Körfezi Kolonisi'ne dahil edildi.