Amerika Birleşik Devletleri'nin Tek İmparatoru

Amerika'nın Joshua Abraham Norton adında bir imparatoru vardı.

Joshua Abraham Norton

Joshua Abraham Norton, 1819 yılında İngiltere'de zengin bir tüccarın oğlu olarak dünyaya geldi. İki yaşındayken ailesiyle birlikte Güney Afrika'ya taşındı. 1849 yılında babasından kalan güzel bir mirasla San Francisco'ya taşındı. İşleri bir süre iyi gittikten sonra ters gitmeye başladı ve Norton iflas etti. Bu nedenle 1858'de şehri terk etti ve bir daha geri dönmedi. Bir yıl sonra geri döndüğünde ise tamamen değişmişti.

"Ben İmparatorum"

Joshua Abraham Norton
Joshua Abraham Norton olarak da bilinen Majesteleri İmparator I. Norton'un portre çalışması.

17 Eylül 1859'da San Francisco'daki gazetelere " I. Norton, Birleşik Devletler İmparatoru" ve "Meksika'nın Koruyucusu" başlıklı mektuplar gönderdi. Kimse onunla ilgilenmese de o işini çok ciddiye alıyordu. 1862'de bir bildiri yayınlayarak Katolik ve Protestan kiliselerinden kendisini lider olarak tanımalarını istedi. Ardından Birleşik Devletler Kongresi'ni feshetti ve Demokrat ve Cumhuriyetçi partileri yasakladı. Tabii ki işe yaramadığını söylememize gerek yok!

Ancak Norton başka şekillerde de gerçek bir lider olduğunu gösterdi. Bir Milletler Cemiyeti kurmak istedi ve San Francisco Körfezi üzerinde bir tünel ya da köprü inşa edilmesini emretti. Bunların her ikisi de 20. yüzyılda farklı zamanlarda yapıldı.

I. Norton'un Resmi "Banknotu"
I. Norton'un Resmi "Banknotu"

Sıra dışı kişiliği nedeniyle ilk başlarda şüpheyle karşılanan Norton, zamanla San Francisco'da yerel bir şöhret haline geldi. Böylece, şehirde meydana gelen ve hükümetin üzerinde çok az kontrol sahibi olduğu farklı sosyal anlaşmazlıklarda etkili bir şekilde hakemlik yapabildi. Kendisine özel bir loca hazırlattı ve en iyi lokantalarda ağırlandı ( kendisinin katılımından onur duyanlar kapılarına "Bu işletme Majesteleri Birleşik Devletler I. Norton'un onayı ile işletilmektedir" yazılı bir plaket astırdı). Hatta yerel işletmelerde kullanılmak üzere kendi parasını bile basmasına izin verildi.

Norton 1880 yılında vefat etti. Yaklaşık 30.000 kişinin katıldığı cenaze töreninin masrafları San Francisco Şehri ve İlçesi tarafından karşılanmıştır. Ocak 1980'de ülke çapında "Birleşik Devletler'in ilk ve son imparatoru" onuruna saygı duruşları düzenlendi.

Bu da gösteriyor ki, en azından o yüzyılda, İmparator olmak özel bir eğitim ya da öğretim gerektirmiyordu. Bu daha çok çaba göstermeyi istemek ve arkanızı kollayanlara minnettarlığınızı göstermekle ilgiliydi. Muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri'ni yönetme konusunda, gerçek bir İmparator olmasa bile kendisini İmparator olarak görmeyi seven mevcut başkandan daha iyi bir iş çıkarırdı.