Amerika'ya getirilen son Afrikalı köle

Afrika'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne yasadışı yollarla nakledildiği bilinen son köle Cudjo Lewis'tir.

Afrika'dan Amerika'ya getirildiği kaydedilen son köle olan Cudjoe Lewis, Amerikan tarihinde sıkıntılı bir dönemin sonu olarak kabul edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. Başkanı Abraham Lincoln, 19. yüzyılda Kuzey Amerika'da köleliğin kaldırılmasında kilit bir figürdü. Ancak o ana kadar Amerikan Kongresi köleliğin kaldırılmasına yönelik sadece küçük bir adım atmıştı.

Kongre 2 Mart 1807'de Afrika'dan köle ithalini yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etti ve bu yasa 1 Ocak 1808'de yürürlüğe girdi. Afrika'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne yasadışı yollarla nakledildiği bilinen son köle Cudjo Lewis'tir. Hayatında tahmin edemeyeceği kademeli değişiklikler gördü. Doğduğu Afrika'dan çalındı, köle olarak satıldı ve sonunda bir kez daha özgürlüğüne kavuştu, ancak dünyadaki zamanı kısa sürdü.

Cudjo Lewis: Kölelik öncesi yaşam

Cudjo Lewis
Cudjo Lewis.

Cudjo Lewis bu dünyaya 1840 yılında, küçük bir Afrika kasabası olan Benin'de geldi. O zamanlar adı Kossola'ydı ve hepsi de Yoruba halkına mensup 17 kardeşten biriydi. Yoruba halkı Afrika'daki en kalabalık gruplardan biridir. Kossola daha on dört yaşındayken bir savaşçı olmak için bölgedeki gizli bir erkek örgütünde eğitim almaya başladı. Rehberlik ve onay için genellikle büyüklerine güvenen onun yaşındaki genç bir adam için bu önemli bir başarıydı. Kabul töreni 19 yaşındayken gerçekleşti ve onu kabilesinin ve topluluğunun daha saygın bir üyesi haline getirdi.

Komşu Dahomey kasabasından gelen birliklerin topluluklarını aniden işgal etmesi Kossola'nın eğitimini yarıda kesti. Mahalledeki birkaç kişi ya öldürüldü ya da gözaltına alındı. 115 Afrikalıdan biri olarak Atlantik'teki Ouidah kasabasına getirildi ve köle taşıyan bir geminin kaptanına satıldı. Bu 45 günlük yolculuk boyunca bir köle olarak geleceği hakkında fikir sahibi oldu.

Africatown

Uzun bir yolculuktan sonra Amerika'ya ulaştı ve burada Mobile, Alabama'da yaşayan James adında bir adam tarafından satın alındı. Bay James, Kossola'nın adını yeni Afrika dilinde doğru telaffuz edemediği için efendisi ona Cudjo adını verdi. Gelişinden bir yıl sonra Amerikan İç Savaşı patlak verdi ve nihayet 1865'te Amerika Birleşik Devletleri'nde kölelik yasaklandığında serbest bırakılana kadar birkaç yıl daha köle olarak kalmaya zorlandı.

Daha sonra Cudjo ve diğer özgür köleler, Mobile yakınlarında, nereden geldiklerini ve evlerine nasıl döneceklerini bilmemelerine rağmen yerleşebilecekleri Africatown adında bir topluluk kurdular. Gözlerden uzak olmasına rağmen, yeni gelen Afrikalıların çoğu burada güvende hissediyordu.

Africatown, Cudjo Lewis evinde (Kaynak: Encyclopedia of Alabama)

Africatown eski kölelerin saklandığı bir yerden daha fazlasıydı. Kendi kuralları, kendi lehçesi olan, geleneksel Afrika değerlerine dayalı bir topluluk haline gelmişti. Buradaki insanlar bir okul ve kilisenin temellerini attılar.

Cudjo, yirminci yüzyılın başlarında hikayesini yazarlara aktarmaya başlayınca, dünyaya şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan son Afrikalı kölelerden birinin hayatını anlatmış oldu. 1925 yılında Cudjoe, kendisini Amerika Birleşik Devletleri'ne getiren Clotilde gemisinin hayatta kalan tek yolcusu olarak çeşitli ihtisas çalışmalarının konusu oldu.

Ayrıca Nora Neale Hurston 1927'de onunla bir röportaj yapmış ve fotoğrafını çekmiştir.

Cudjo için ölüm 17 Temmuz 1935'te geldi ve Africatown Mezarlığı'nda toprağa verildi. Köleliğin zorluklarından kurtulup insan eşitliğine doğru ilerleyen son kişilerden biri olduğu için Cudjo, Alabama'daki siyah topluluklar için özellikle önemli bir sembolüdür.