Annenin florürlü su içmesi çocuğun IQ seviyesini düşürüyor

florürlü çeşme suyu

Yeni araştırmalar florürlü su tüketen anneler ile çocuklar arasındaki düşük IQ seviyesi bağlantısını inceliyor. Çeşme suyu tüketimi özellikle ABD gibi suyun ücretsiz olduğu ülkelerde %70 seviyesine yaklaşmış durumda. Çeşme suyuna florür eklemek onlarca yıldır yapılan bir işlem. Ağız sağlığını koruduğu ve diş çürümesini önlediği biliniyor. Ancak son yıllarda florürün güvenliği konusunda endişeler oluşmaya başladı. Önceki çalışmalar florürlü içme suyuna maruz kalan annelerin çocuklarında düşük zeka seviyesine ilişkin bulgular göstermişti. Yeni araştırma bunları destekliyor.

Annenin florürlü su tüketmesi çocuğun IQ seviyesini etkiliyor

Plasentadan bebeğe geçen florür bebekte öğrenme ve hafızadan sorumlu beyin alanlarında birikme eğilimine sahip. Buradan yolan çıkan araştırmacılar hamilelikte florür alımının çocuk üzerindeki sonuçlarını incelemeye başladı.

Florürlü suyun etkileri

çocuk lego oynuyor
Hamilelikte her 1 mg / litre florür alımı zeka puanını belirgin oranda düşürüyor

York Üniversitesi'nden araştırmacılar çalışmalarında 601 anneyi incelemeye aldılar. Kanada'nın çeşitli şehirlerinde oturan annelerin çocukları 3 ya da 4 yaşındaydı. Ailelerin %41'i florürlü çeşme suyu içilen bölgelerden seçildi.

Bilim adamları hamilelik sırasında maruz kalınan florür ölçümlerini iki veri üzerinden gerçekleştirdi: MUF olarak bilinen "maternal üriner florür konsantrasyonu" ve annelerin bizzat bildirdikleri çeşme suyu içme miktarları. Çay ve kahve gibi sıvılar da buna dahildi.

Sonuçlar

601 anne-çocuk çiftinden 400 kadarında çocuğun IQ puanı bilgisine de ulaşıldı. Ekip elindeki tüm bilgileri kullanarak, çocukların zihinsel becerileri ile florür metabolizması arasında bir denge kurdu.

MUF düzeyinde litre başına her 1 miligram artış erkek çocuklarda 4.5 puan daha düşük IQ'ya neden oldu. Analizlerde ilginç olan şeyse kızlarda bu etkinin neredeyse belirsiz olmasıydı.

Çalışmanın sonucu olarak, hamilelik sırasında florür alımının 3-4 yaş arası çocuklarda daha düşük IQ puanına neden olduğu belirtildi. Hamile annelerin şimdi daha az florür tüketmesi öneriliyor.

Florür diş macunu gibi kimyasallarda da bulunduğundan, araştırmacılar günün farklı saatlerinde aldıkları idrar örnekleri ile bu değişkeni minimuma indirmişler.

Annede florürlü su tüketimi çocuğun IQ seviyesini düşürüyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/saglik/