Apple Vision Pro Tamamen 3D Müzik Üretimini Mümkün Kılmak Üzere

Hit'n'Mix'in ödüllü RipX DAW'ının Vision Pro sürümü, etkileyici ses projenizin içinden geçerek onu kutudan çıkarmanızı sağlıyor - kelimenin tam anlamıyla.

Yazar Ali Artur
apple vision pro müzik
RipX'in yeni sürümü Apple'ın Vision Pro kulaklığıyla çalışacak şekilde tasarlanıyor ve dünyanın ilk uzamsal/3D yapay zekalı DAW'ı olarak lanse ediliyor.

Bugünlerde müzik üretmek, bilgisayarda çalışan güçlü yazılımlar kullanılarak üstlenilen düz bir deneyim olabilir. DAW üreticisi Hit'n'Mix, Apple Vision Pro'nun satışa sunulmasıyla müzisyenleri yaratımlarının içine çekmeyi planlıyor.

Apple mobil müzik oyununda öncü değildi, ancak iPod pazarı hareketlendirdi. Akıllı telefonlar ve tabletler de aynı şekilde. Meta ve HTC gibi oyuncuların VR/AR kulaklık alanında çoktan yerleşik hale gelmesiyle Apple nihayet geçen yılın Haziran ayında 3.499 ABD Doları değerindeki Vision Pro "uzamsal bilgisayar" şeklindeki rakibini ortaya çıkardı.

Ancak bu ayın başlarında satışa sunuldu ve kullanıcıları dijital olarak artırılmış veya sanal dünyalara sokacak yüzlerce uygulamayla birlikte piyasaya sürüldü – ancak Netflix ve YouTube da dahil olmak üzere birkaç önemli eksiklik vardı. Kullanıcılardan ve teknoloji dergilerinden gelen yorumlar çoğunlukla olumlu olsa da Mark Zuckerberg geçen hafta Insta'da arsız bir şekilde insanlara bunun yerine en son Quest'i kullanmaları için şaşırtıcı olmayan bir tavsiyede bulundu.

Elbette kulaklık sanal bir bilgisayar monitörü olarak da kullanılabiliyor ve bazı içerik oluşturucular ve müzisyenler Vision Pro aracılığıyla dijital ses iş istasyonlarını (DAW) sunmaya başladılar. Ancak şu anda bu sadece bir dizüstü bilgisayar veya bilgisayar ekranında görebileceğiniz türden iki boyutlu görünümleri kopyalıyor. İngiliz yazılım şirketi Hit'n'Mix'in yapay zeka destekli RipX DAW için daha sürükleyici planları var.

Hit'n'Mix apple vision pro
Kullanıcılar "odanızı doldurmak için müziği patlatabilecekler. Kaynak: Hit'n'Mix

CEO Martin Dawe, "Son yıllardaki amaçlarımızdan biri sadece müzik yapma deneyimini basitleştiren ve karmaşıklıktan kurtaran bir AI DAW yaratmak değil, aynı zamanda yeni gelişen sanal müzik yapma alanında da yenilikler yapmaktı" dedi.

"Bu nedenle, RipX DAW'ın türünün en iyi ve tek AI DAW'ı olarak tanınmasından memnuniyet duyarken, yakında Apple Vision Pro ile RipX DAW'ın tamamen yeni, etkileşimli, kompozisyon deneyimi sunacağını ve kullanıcılara seçtikleri ortamda müzik görüntüleme ve yaratma konusunda çok daha fazla özgürlük sağlayacağını duyurmaktan heyecan duyuyoruz – hepsi benzersiz, nota tabanlı Rip ses formatımızı kullanarak."

Ayrıntılar oldukça sınırlı, ancak MIDI ve sesin dalga formları yerine düzenlenebilir notalar, akorlar ve tiz sesler olarak sunulması planlanıyor – hepsine el hareketleriyle erişilebilecek. Enstrümanlar, kulaklık takan yaratıcıdan farklı mesafelere yerleştirilmiş, notalar ve katmanlar netlik ve kullanım kolaylığı için renklerle kodlanmıştır.

Parçalar ön tarafa yerleştirilebiliyor ya da alanı dolduracak şekilde patlatılabiliyor, böylece kullanıcılar melodi çalarken melodinin içinde yürüyebiliyor ve ilerledikçe ince ayar yapabiliyor.

Paketin, kullanıcıların şarkıları katmanlara ayırmasına, değişiklikler yapmasına ve "bir kontrolörle yeni veya mevcut bir katmana yeniden performans göstermesine" olanak tanıyan dünyanın ilk ses ayırma örnekleyicisini içereceği bildiriliyor.

Tek tıklama efektleri mevcut, VST enstrümanlarını içe aktarma desteği var, manipülasyon için AI müzik jeneratörlerinden fikirleri içe aktarabilecek, müzisyenlerin şarkı parçalarını öğrenmelerine yardımcı olmak için nota / akor tanıma özelliği var ve kullanıcının tercih ettiği arka plan görüntüleri " atmosferi ayarlamak için" yüklenebilecek.

Her DAW'da olduğu gibi, kafanızı kurcalayacak çok şey var, ancak aşağıdaki tanıtım videosundan da görebileceğiniz gibi, olasılıklar oldukça çılgın görünüyor. Kullanılabilirlik aralığı şu anda "çok yakında" olarak veriliyor. Müzik profesyonellerini Ableton, Cubase, PreSonus ya da Logic Pro'dan uzaklaştırmaya yetip yetmeyeceğini zaman gösterecek.